Reklama

Węgierskie akcenty podczas VI Jarmarku Benedyktyńskiego [ZDJĘCIA]

14/09/2016 16:27

Trwający trzy dni, od piątku do niedzieli IV Jarmark Benedyktyński był spotkaniem z regionalnymi potrawami, artystycznym rzemiosłem oraz muzyką i tradycją. W tym roku zwrócono większą uwagę na historyczne powiązania miasta i opactwa z Węgrami i księciem Franciszkiem II Rakoczym.

– Pierwszy dzień VI  Jarmarku Benedyktyńskiego skupiał się wokół księcia Franciszka II Rakoczego – postaci niezwykle ważnej dla narodów polskiego i węgierskiego, ważnej również dla jarosławskiego opactwa, ponieważ tutaj, w[paywall] murach klasztornych, książę znalazł schronienie po upadku powstania węgierskiego – mówi Małgorzata Młynarska z Kancelarii Burmistrza Jarosławia. 

Odsłonięto wtedy tablicę poświęconą polskiemu i węgierskiemu bohaterowi oraz ustawiony na terenie opactwa kopijnik na cześć księcia.

Wcześniej lokalne władze z delegacją węgierską na czele z Laszlo Kövérem, przewodniczącym węgierskiego Zgromadzenia Narodowego, ambasadorem Węgier w Polsce Ivánem Gyurcsik oraz konsulem generalnym Węgier w Krakowie dr. hab. Adrienne Körmendy w towarzystwie przedstawicieli Kancelarii Sejmu RP złożyli kwiaty przed pomnikiem przyjaźni polsko-węgierskiej i kopijnikiem płk. Leona Czechowskiego przy ul. Opolskiej.

Kolejnym akcentem polsko-węgierskim było otwarcie wyremontowanej po pożarze baszty. Jej przebudowa była możliwa dzięki pomocy strony węgierskiej. Leżąca w murach obronnych opactwa baszta będzie nosiła imię księcia Franciszka II Rakoczego.

Na jarmarku można było też spotkać stragany z produktami węgierskimi, a w bogatym programie nie zabrakło imprez podkreślających przyjaźń między obu narodami.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości