Reklama

Więcej więźniów znajdzie pracę w Przemyślu

09/10/2016 17:00

Więźniowie z Zakładu Karnego w Medyce w jeszcze większym zakresie niż dotychczas zaangażują się w pracę na rzecz samorządu Przemyśla oraz podległych mu jednostek. To efekt podpisanego w czwartek, 6 bm. porozumienia.

– Zakład Karny w Medyce jako jednostka penitencjarna typu półotwartego posiadająca również oddział otwarty daje obecnie pracę prawie 100 skazanym – mówi podpułkownik Edward Matrejek, dyrektor placówki. – Część z nich znajduje zatrudnienie na terenie zakładu karnego wykonując prace porządkowe i pomocnicze. Pozostali osadzeni pracują poza więzieniem bez konwojenta. Wykonują prace na rzecz różnych instytucji, np. jednostek samorządu terytorialnego, bądź są zatrudnieni w formie odpłatnej w firmach – dodaje.

Więzienni wychowawcy[paywall]  bacznie obserwują postawę skazanych w warunkach, w których przebywają oni bez nadzoru funkcjonariuszy.

Reklama

– Jest to element przygotowania skazanych do opuszczenia zakładu karnego poprzez określenie czy będą oni w stanie należycie funkcjonować w społeczeństwie przestrzegając ustalonych norm prawnych i społecznych – wyjaśnia ppłk Matrejek. – Dodatkowo praca osadzonych wykonywana na cele charytatywne lub publiczne stanowi nieoceniony wkład dla podmiotów zatrudniających ich nieodpłatnie. Osoby pozbawione wolności pomagają remontować placówki oświatowe (szkoły, przedszkola, uczelnie), sprzątają teren miasta Przemyśla oraz gminy Medyka, pomagają osobom niepełnosprawnym (Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Przemyślu), wykonują prace remontowo-porządkowe na obiektach użyteczności publicznej (urzędy, obiekty sportowe, parki, place zabaw) – wylicza.

Fakt angażowania się w różnego rodzaju prace jest brany pod uwagę przez sąd przy rozpatrywaniu wniosku skazanego o przedterminowe zwolnienie zza krat.

Reklama

– Kierując skazanego do pracy chcemy, aby po wyjściu z zakładu karnego nabył przekonanie, że dzięki niej staje się częścią społeczeństwa i ma poczucie przynależności do grupy społecznej, co jest potrzebą każdej jednostki – twierdzi dyrektor medyckiej placówki. – Czuje się potrzebny i doceniony. Uświadomienie tego ma w przyszłości zmniejszyć ryzyko powrotu na drogę przestępstwa – przekonuje.

Więźniowie z Medyki od lat wykonują prace na rzecz samorządu Przemyśla i podległych mu jednostek.

– Przeważnie byli angażowani do różnego rodzaju robót porządkowych – informuje Robert Choma, prezydent miasta. – Obecnie za sprawą podpisanego porozumienia z dyrektorem jednostki zamierzamy powierzać im więcej obowiązków, w tym w bardziej specjalistycznym zakresie. Zawsze, niezależnie od tego, co robili, mogli liczyć na uznanie. Wykazywali się pracowitością i sumiennością – zapewnia.

W tym roku dzięki pieniądzom z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy w Zakładzie Karnym w Medyce zorganizowano 4 szkolenia o specjalności brukarz. Przeszkolono 48 osób. Część z nich z pewnością otrzyma szansę wykazania się przy remontach przemyskich bruków.
del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    swój - niezalogowany 2016-10-09 22:39:41

    No to może by dzikie wysypiska w mieście i na jego obrzerzach uprzątnąć plus brzegi Sanu (one też takowe przypominają).

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dd - niezalogowany 2016-10-10 08:12:17

    w formie odpłatnej?no brawo

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    on - niezalogowany 2016-10-12 04:43:53

    A   ilu Przemyślkaów dostanie prace odpłatnie .  To teraz trzeba być skazasny aby pracować w Przemyślu . Coraz lepiej . Brawo .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości