W tym roku ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Turystyki pod patronatem ministra sportu i turystyki odbywały się w Przemyślu.
Powodem takiego wyróżnienia Przemyśla były dwie okrągłe rocznice związane z rozwojem turystyki. Pierwsza to setna rocznica pobytu w Przemyślu dra Mieczysława Orłowicza, wybitnego krajoznawcy, popularyzatora turystyki, autora przewodników i patrona przemyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Orłowicz w młodości mieszkał w Pruchniku, a uczył się w jarosławskim gimnazjum. Studia ukończył na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie był współzałożycielem Akademickiego Klubu Turystycznego. W 1916 roku w mundurze austriackim trafił do Twierdzy Przemyśl i wtedy powstał Przewodnik po Przemyślu, dzieło, z którego do dzisiaj korzystają przewodnicy. W tym roku przypada też 80. rocznica założenia przemyskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystycznego przekształconego w PTTK.
Jubileuszowe obchody ŚDT w Przemyślu rozpoczęły się w czwartek mszą świętą w intencji przemyskich turystów i przewodników. Następnie pod siedzibą przemyskiego oddziału PTTK przy ulicy Waygarta odsłonięto pamiątkowy kamień wraz z tablicami przypominającymi daty ważne dla przemyskiej turystyki. Tego dnia w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyła się konferencja na temat klasteringu w turystyce, a w krasiczyńskim zamku uroczysta gala, podczas której za zasługi w rozwoju turystyki uhonorowani zostali marszałek województwa podkarpackiego i prezydent Przemyśla. Natomiast w sobotę kilkuset turystów wyruszyło na tradycyjny XVI Ogólnopolski Rajd im. M. Orłowicza. Organizatorzy przygotowali kilka tras pieszych i rowerowych o różnych stopniach trudności, a na zakończenie obok Kopca wspólne ognisko obieżyświatów. W niedzielę na Rynku odbył się turystyczny festyn na zakończenie lata.

fot.Jacek Szwic
Tablice na pamiątkowym kamieniu przed siedzibą Przemyskiego Oddziału PTTK.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze