Reklama

Wyjdź w świat, pomyśl i działaj! Harcerze z Przemyśla pomagają w dobie pandemii [ZDJĘCIA]

Mimo iż od 11 marca zbiórki i biwaki zostały zawieszone, harcerze – w tym hufca przemyskiego – nie zaniechali działalności. Efekt? Ponad 1500 uszytych maseczek, kilkanaście przyłbic wydrukowanych na drukarce 3D i kilkanaście wykonanych ręcznie, litry oddanej krwi, godziny rozmów z potrzebującymi.

Pandemia nie podcięła skrzydeł harcerzom, drużynowi i instruktorzy sprawnie zaadaptowali swoje pomysły do nowej rzeczywistości. – „Razem, ale zdalnie” – pod takim hasłem odbywają się zbiórki naszych środowisk za pomocą komunikatorów internetowych. Podczas tych spotkań harcerze nabywają nowe umiejętności oraz wiedzę, kształtują swojego ducha, siłę ciała, a także charakter. Nieustannie realizują stopnie i zdobywają nowe sprawności. Praca wre – mówi członek Komendy Hufca Ziemi Przemyskiej Związku Harcerstwa Polskiego phm. Kamil Zajezierski.

Pomocna dłoń i… igła

Podział obowiązków wymusił[paywall] wiek. Pełnoletni w ramach akcji „Pomocna dłoń” pomagają osobom starszym i schorowanym w codziennych sprawunkach i rachunkach – głównie ich opłacaniu (zgłoszenia: 503 907 084). Instruktorzy hufca promują zaś akcję krwiodawstwa. W dobie pandemii harcerze oddali już 6 litrów krwi –  niektórzy po raz pierwszy!

Małolaty też nie próżnują, np. podjęli się szycia maseczek, a razem z harcerzami i zuchami, ich rodziny oraz przyjaciele hufca. – Przekazaliśmy ponad 1500 maseczek do przemyskich instytucji, wraz z 15 przyłbicami wydrukowanymi na drukarce 3D i 15 przygotowywanymi ręcznie. Pomoc ta trafiła między innymi do:  Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu, Grupy Ratownictwa PCK Przemyśl, Niepublicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Opieki Paliatywnej „Santa Rita”, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Przemyślu, Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Przemyślu, Centrum Medyczno-Charytatywnego im. Św. Józefa w Przemyślu, a także do pracowników Tesco i mieszkańców Przemyśla – wymienia phm. Kamil Zajezierski.

Reklama

Godziny ciekawych opowieści

Harcerze o seniorów dbają szczególnie. Również o ich ducha. Od świąt wielkanocnych nie milknie „Telefon do Seniora”. – Utrzymywanie stałego kontaktu telefonicznego z naszymi seniorami pozwala im choć na chwilę zapomnieć o panującej epidemii, a także wrócić wspomnieniami do dawnych lat ich harcerskiej działalności, zaszczepiając w ten sposób u młodych harcerzy nowe pomysły, a także zapał do pracy płynący z ich entuzjazmu. Z pewnością takich i podobnych działań z naszej strony będzie jeszcze więcej, zgodnie z naszą wędrowniczą dewizą: „Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl, pomóż czyli działaj” oraz tak, aby zostawić ten świat choć trochę lepszym niż go zastaliśmy – podsumowuje phm. Kamil Zajezierski.


san
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-05-12 13:51:46

    https://www.youtube.com/watch?v=qRGcRUTicuw

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama