Reklama

Wytną zabytkowe drzewa na Wzgórzu Zamkowym?!

– To skandal, że ktoś po cichu porywa się na coś takiego! Konsultacje w zamkniętych gabinetach, brak jakichkolwiek informacji, chyba że po fakcie. A przecież to kawałek naszej historii. Nie można do tego dopuścić – grzmiał poirytowany jeden z naszych czytelników, który opowiedział nam o zakusach władz miasta związanych z wycinką drzew na Wzgórzu Zamkowym. Celem jest „odsłonięcie” Zamku Kazimierzowskiego.

Kilkanaście dni temu doszło do „wizji lokalnej” drzewostanu z udziałem m.in. zastępcy prezydenta miasta Grzegorza Haydera od siedziby Wyższego Seminarium Duchownego aż po Zamek Kazimierzowski. – Gdyby sprawa wycinki drzew, a jak wróble ćwierkają, mieliby wyciąć nawet kilka kasztanów z alei prowadzącej na zamek, bo ponoć są chore, wyszła na jaw, sprzeciw mieszkańców byłby zapewne ogromny. Zastanawiam się, czy włodarze złożyli już prośbę o wydanie zgody na wycinkę do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu? Podobno muszą się spieszyć, bo[paywall] wyciąć mogą tylko do lutego przyszłego roku – mówi nasz czytelnik.
Głównym celem tej akcji jest wyeksponowanie Zamku Kazimierzowskiego. Jednym ze sposobów ma być wycięcie drzew.

Nikt się nie zgodził na wycinkę

Z tym twierdzeniem w pełni zgadza się była wojewódzka konserwator zabytków w Przemyślu Grażyna Stojak: – To byłby skandal! W połowie XIX wieku powstał park miejski i w tym samym czasie posadzono te drzewa. Wiele z nich ma ponad 150 lat. Niektóre są nawet starsze. To drzewa pomnikowe. Wzgórze Zamkowe wpisane jest w całości do rejestru zabytków, więc także znajdujące się na jego terenie drzewa. Kilka razy władze miasta zwracały się do urzędu konserwatorskiego w Przemyślu o wydanie takiej zgody, ale zarówno pan Marek Gosztyła, jak i Mariusz Czuba i ja nie chcieliśmy nawet o tym słyszeć. Nie wiem, jak będzie teraz, ale zastanawiam się tylko, jak rzeczywiście do tego dojdzie, to co będzie podtrzymywać skarpę na wzgórzu. Nie wyobrażam sobie tego – powiedziała G. Stojak.

Reklama

To byłoby kuriozum

Zapytaliśmy także o opinię człowieka, który świadczył usługi dla miasta jeśli chodzi o pielęgnację m.in. drzew, czyli szefa Zakładu Konserwacji Drzew Parkowych i Zabytkowych Zbigniewa Kościa. – Nie uczestniczyłem w tym spotkaniu, nikt mnie o udział nie prosił, więc niewiele na ten temat wiem, a w zasadzie nic, więc trudno mi cokolwiek powiedzieć. Z tego co wiem, to historyczny, zabytkowy starodrzew, liczący grubo ponad sto lat. To byłoby jakieś kuriozum – stwierdził krótko.

Kasztanów nikt nie ruszy!

Skontaktowaliśmy się z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu Beatą Kot, która potwierdziła, że miasto złożyło odpowiednie zapytanie w tej kwestii. – Planujemy zlecenie opracowania specjalnej opinii w tej sprawie. Zapytamy fachowców, co sądzą od możliwości odsłonięcia zamku. Wiele będzie mogło nam na to pytanie odpowiedzieć także Studium Krajobrazowe, które także zlecimy do wykonania. Jego częścią będzie dział o zagospodarowaniu Wzgórza Zamkowego. Nie wszystkie drzewa są zabytkowe, część z nich to samosiewy. Prac pielęgnacyjnych wymagają na przykład lipy, zwłaszcza jedna, będąca pomnikiem przyrody, tuż obok baszty południowo-wschodniej. Od razu uspokoję, że w zapytaniu z miasta nie ma mowy o drodze prowadzącej do zamku, czyli słynnej i przepięknej alei kasztanów. Tego nikt nie ruszy – zapewniła B. Kot.

Reklama

Chcą zgody na wycięcie 6 drzew

– Potwierdzam, że staramy się o uzyskanie zezwolenia Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków na wycinkę sześciu drzew rosnących na terenie Wzgórza Zamkowego przy ulicy Królowej Jadwigi: trzech klonów polnych, dwóch klonów zwyczajnych i jednej lipy drobnolistnej. Chcemy poprzez wycinkę odsłonić Zamek Kazimierzowski, a szczególnie jego basztę wschodnią. To zabytek, będący symbolem Przemyśla, jedna z jego pereł, którą należy wyeksponować w panoramie miasta. Jeżeli decyzja konserwatora będzie pozytywna, zobowiązujemy się także do dokonania nasadzeń na terenie Parku Miejskiego – podsumował rzecznik prasowy UM w Przemyślu Witold Wołczyk.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    soia - niezalogowany 2016-12-12 18:53:23

    Może lepiej odsłońcie swoje urzędowe dupy, żeby je porządnie skopać za wasze qrestva !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    soia - niezalogowany 2016-12-12 20:07:00

    Jakość życia ludzi i zwierząt zależy od otoczenia naturalnego, dlatego każde drzewo jest ważne. Niszcząc drzewa niszczymy nasz układ nerwowy i oddechowy, bo potrzebujemy tlenu. To co robimy z Naturą robimy też sami z sobą, bo przecież żyjemy w symbiozie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    soia - niezalogowany 2016-12-12 20:12:37

    YOUTUBE.COM - CHROŃMY DRZEWA - ANDRZEJ BURDZIAK

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama