Reklama

Z komórką w ręku? To cię może słono kosztować

30/11/2022 07:33

Ile razy widzieli Państwo taki obrazek? Nastolatka lub nastolatek nie dość, że nagle wchodzą na pasy, to przez całą szerokość drogi rozmawiają przez telefon ze słuchawkami na uszach. Lub, na przykład, kierowca włącza się do ruchu z drogi podporządkowanej, w najlepsze rozprawiając przez telefon, wymuszając pierwszeństwo. Jak sądzę dość często.

Ale pewnie mało kto z nas się orientuje, że w nowym taryfikatorze mandatów zwiększono również karę dla właściciela pojazdu, który nie wskaże osoby prowadzącej go w momencie popełnienia wykroczenia.

Jak informuje Tabletowo: „Grzywna dla takiej osoby może wynieść od 4 do 8 tys. złotych. W przypadku nałożenia grzywny przez sąd, może ona wynieść nawet 30 tys. złotych”.

Niestety, jak pokazuje codzienne życie, nie za bardzo działają wprowadzone na początku tego roku zaostrzenia przepisów. Warto więc przypomnieć: od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów.

Wzrosły między innymi kary za korzystanie z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych podczas jazdy samochodem oraz przechodzenie przez przejście dla pieszych. Wzrosła grzywna nakładana na kierowcę korzystającego z telefonu podczas jazdy. Dotychczas za to wykroczenie można było otrzymać mandat w wysokości 200 złotych. Po zmianach jest to ponad dwukrotnie więcej, bo aż 500 złotych.

Z kolei w czerwcu zeszłego roku weszły w życie nowe przepisy. Na ich mocy zabrania się pieszym korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych przed wejściem oraz podczas przebywania na przejściu dla pieszych. Osoby łamiące zakaz mogły otrzymać mandat w wysokości od 50 do 100 złotych.

Nowy taryfikator mandatów przewiduje podniesienie tej kwoty. Od teraz korzystanie przez pieszego z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko w sposób prowadzący do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji będzie się wiązało z karą w wysokości 300 złotych” – czytamy.

Przepisy sobie, życie sobie. Bez zakrojonej na bardzo szeroką skalę akcji informacyjno- edukacyjnej pewnie się nie obejdzie. Warto o niej pomyśleć zawczasu, zanim dojdzie do dramatów i tragedii na drodze.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama