Reklama

Znowu tłoczno w wydziale komunikacji. Ukraińcy rezygnują ze współwłasności

10/12/2018 20:00

Coraz więcej obywateli Ukrainy odwiedza Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu, aby zrezygnować ze współwłasności pojazdu z Polakiem. To efekt drastycznego zaostrzenia przepisów za naszą wschodnią granicą.

Jeszcze kilkanaście tygodni temu obywatele Ukrainy masowo przychodzili do wydziałów komunikacji w przygranicznych miastach, gdzie zgodnie z prawem rejestrowali kupowane na Zachodzie Europy bądź w Polsce samochody. Rejestrowali je na współwłasność z[paywall] Polakami. Według nieoficjalnego cennika płacili im za to po kilkaset złotych od pojazdu, ale dzięki temu nie płacili wysokiego cła przy wjeździe do swojego kraju. Jedyną dolegliwością było to, że minimum, co 5 dni musieli przekraczać polsko-ukraińskie przejścia graniczne, aby mieć potwierdzenie, iż „cztery koła” są rzeczywiście użytkowane po obu stronach granicy. Tym sposobem niektórzy mieszkańcy, np. Przemyśla lub Jarosławia zostali współwłaścicielami kilkuset bądź nawet kilku tysięcy aut. Według danych Państwowej Służby Fiskalnej w Kijowie z końca 2017 roku dotychczas na Ukrainę wjechało ponad 380 tysięcy pojazdów na zagranicznych numerach rejestracyjnych (na polskich, węgierskich, litewskich). Zdecydowana większość z nich wciąż pozostaje w granicach Ukrainy.

– Doszło do tego, że nie tylko na terenach przygranicznych, ale np. w samym Lwowie przemyskie „blachy” jeżdżących tam samochodów to zupełnie normalny widok – mówi nam przemyślanin często przebywający we wspomnianym mieście. – W rzeczywistości kierowcami są Ukraińcy, o czym świadczą choćby ich miniaturowe flagi umieszczane za przednią szybą bądź inne charakterystyczne elementy – dodaje.

Reklama

W listopadzie br. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę o obniżeniu akcyzy na samochody sprowadzane zza granic. Parlament wprowadził także ustawę wzmacniającą kontrolę nad pojazdami rejestrowanymi w sąsiednich państwach należących do Unii Europejskiej. Zgodnie z rozwiązaniami opłata akcyzowa będzie obecnie obliczana na podstawie stawki bazowej i wyniesie od 50 do 150 euro i ma być powiązana z pojemnością silnika oraz wiekiem auta. Według Ukraińców takie rozwiązanie jest dla nich niekorzystne. Dlatego pod koniec ubiegłego miesiąca wielu z nich wyraziło swoje niezadowolenie blokując dojazd do polsko-ukraińskich przejść granicznych po swojej stronie. Tamtejsze władze nie ugięły się pod naciskiem protestujących, ale wprowadziły „promocję” na samochody, o których wyżej. Ich posiadacze mogą liczyć na 50-procentową bonifikatę w akcyzie, jeżeli w przeciągu pół roku zamienią polskie rejestracje na ukraińskie. Później zapłacą wysokie kary. W ślad za tym do Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu zaczęli masowo zgłaszać się ukraińscy posiadacze auta rejestrowanych do spółki z mieszkańcami miasta.

– Obserwujemy zwiększony ruch – przyznaje Witold Wołczyk, rzecznik prasowy prezydenta Przemyśla. – Wielu Polaków rezygnuje ze współwłasności pojazdów. Ich jedynymi właścicielami stają się Ukraińcy – informuje.

Teraz, podobnie jak przy wcześniejszej rejestracji, polscy współwłaściciele „czterech kółek” też inkasują pieniądze. Jeden z nich, przemyślanin, ma zarejestrowanych na siebie około 3800 samochodów. W ewidencji miejscowego magistratu widnieje około 40 tysięcy aut, z tego blisko 10 tysięcy ma współwłaściciela zza wschodniej granicy.
red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Xxx - niezalogowany 2018-12-10 21:25:49

    Teraz szrotów już nie upchamy na Ukrainę, zostanie oddanie za marne grosze na szrot. Ubezpieczalnie stracą spory zarobek. Wydział komunikacji nie będzie zarabiał na rejestracji oraz dodatkowo na boku za rejestrację bez kolejki. Same minusy, ale cóż zrobić. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Yyy - niezalogowany 2018-12-11 07:53:18

    Same plusy  nie będą stały graty po parkingach np Tesco  a słupy i tak stanowczo za dużo zarobili  hajsu na lewo  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    fbfgn - niezalogowany 2018-12-12 20:57:50

    Uuuu! koncza sie etaty " wspolwlascicieli" w wydziale na korytarzu

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama