Reklama

Życie nie po to jest, by brać

05/06/2015 08:02

Po raz kolejny z inicjatywy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przemyślu odbył się Przegląd Małych Form Teatralnych „Porozmawiajmy o uzależnieniach”. Młodzież gimnazjalna z Przemyśla i okolic zaprezentowała się 26 maja w auli widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego.

Konkurs miał charakter warsztatowy. Młodzi ludzie, poprzez sztukę, edukowali publiczność zgromadzoną na widowni, głównie rówieśników. W eliminacjach do etapu wojewódzkiego wzięło udział pięć zespołów. Najlepsi okazali się uczniowie Gimnazjum z Żurawicy, kolejne miejsca zdobyli wychowankowie Gimnazjum w Krasiczynie oraz Hermanowicach.

Wygrani zaproponowali następującą fabułę: Basia, nie radząc sobie z presją bycia naj-, jaką wywierali nań rodzice, o mały włos nie wpadła w sidła nałogu. I to niejednego. Czuła się samotna, niekochana, ilustracją jej stanu ducha były słowa piosenki: „Czasami wolę być zupełnie sama, niezdarnie tańczyć na granicy zła i nawet stoczyć się na samo dno. Czasami wolę to, niż czułość waszych obcych rąk”.

Reklama


fot.Aleksandra Białoń
Wymowna scena ze spektaklu Odnaleźć siebie – propozycji gimnazjalistów z Krasiczyna.

Oprawa muzyczna podkreślała wymowę większości występów. Zarówno teksty scenariuszy, jak i słowa szlagierów wykorzystane przez uczestników akcentowały znaczenie w życiu wartości typu przyjaźń czy miłość. Nie doświadczając ich, łatwiej pobłądzić, podać się, wpaść w nałóg. Poza tym nie zawsze umiemy właściwie zdefiniować i rozpoznawać wspomniane uczucia. Miłość to „kiedy jedno spada w dół, drugie ciągnie je ku górze” – wybrzmiało ze sceny.

Reklama

Człowiek ma to do siebie, iż bez względu na wiek pragnie szczęścia, w młodości szuka go intensywnie, za wszelką cenę, nie zawsze we właściwym miejscu – starali się dowieść gimnazjaliści. Młodzi aktorzy przekonywali, iż dokonując życiowych wyborów, nie można być krótkowzrocznym, trzeba właściwie ocenić sytuację, warto się zastanowić, kto jest uczciwy, a kto chciwy, kto jest naszym przyjacielem, kto wrogiem: „Jeśli staniesz przed wyborem, czy spróbować z ciekawości, gdy ktoś będzie przekonywał, że zanurzysz się w błogości, niech w twej głowie się włączy syrena alarmowa i przypomnij sobie te ostrzegające słowa: zapaliłem, wąchałem, wstrzyknąłem lub wypiłem, już tego nie pamiętam, tyle razy to robiłem. A za chwile odlotu wielką cenę zapłaciłem, bo to właśnie w ten sposób swoje życie zniszczyłem”.

Wszystkim, którzy włączyli się w kreowanie wizerunku młodego człowieka wolnego od nałogów, należą się wyrazy uznania.

Reklama


fot.Aleksandra Białoń
Laureaci po występie – szczęśliwi i dumni. Zespół przygotowywał się do występu około dwóch tygodni pod okiem Anny Pstrąg-Fac – wspólnie opracowali scenariusz, dobrali rekwizyty. Jednym z nich było lustro.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Afgański Rolnik - niezalogowany 2015-06-21 14:16:20

    Nie mogę z tych twarzy :D.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama