10 milionów dolarów ta niebagatelna suma przekazana została w ostatnich dniach przez przedstawicieli WHO oraz Centrum Pomocy Humanitarnej im. Króla Salmana (KSrelief) w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej dla jednostek Państwowego Ratownictwa Medycznego. Część z zakupionych za tę kwotę urządzeń trafi także do przemyskiej jednostki.
Tą wspaniałą nowiną przemyskie pogotowie podzieliło się w ubiegłym tygodniu, tuż po wizycie darczyńców na Podkarpaciu, w tym w Przemyślu. 10 sierpnia do grodu nad Sanem zawitali nie tylko przedstawiciele World Health Organization (w tym dyrektor biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce Paloma Cuchi) i wspomnianego wcześniej Centrum Pomocy Humanitarnej im. Króla Salmana (KSrelief) w Rijadzie (organizację reprezentował nadzorca generalny KSrelief Abdullah Al-Rabeeah), ale też wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Zdrowia Katarzyna Drążek-Laskowska i przedstawiciele samorządu podkarpackiego – wicewojewoda Radosław Wiatr, wicemarszałek Piotr Pilch, jak również dyrektor Wydziału Ratownictwa Medycznego i Powiadamiania Ratunkowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Jakub Dzik.
Jak poinformowało przemyskie pogotowie, przekazana przez darczyńców kwota 10 mln dolarów przeznaczona zostanie na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego służącego ratowaniu życia – defibrylatorów, respiratorów, urządzeń do kompresji klatki piersiowej, aparatów USG . Część z nich wzbogaci wyposażenie także WSPR w Przemyślu, która od czasu wybuchu wojny[paywall] w Ukrainie, jak żadna inna, została praktycznie z dnia na dzień obciążona zadaniem zabezpieczenia medycznego uchodźców i to zadanie wykonała wzorowo. Szacuje się, że do tej pory przez rejon operacyjny zabezpieczany przez pracowników WSPR w Przemyślu przewinęło się ponad 2 mln osób.
Wizyta przedstawicieli darczyńców, resortu zdrowia oraz delegacji władz wojewódzkich i Wydziału Ratownictwa Medycznego i Powiadamiania Ratunkowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego była okazją do zaprezentowania sprzętu, jakim dysponują tutejsze służby ratunkowe oraz organizacji systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego czy prezentacji mulimedialnej dokumentującej pracę ratowników podczas najgorętszej fazy kryzysu uchodźczego.
Jej częścią była też wizytacja przemyskiego dworca, przez który przetoczyła się fala uchodźców, w tym działającego tam punktu recepcyjnego. Spotkanie było też okazją do złożenia podziękowań za wsparcie, w tym przekazania symbolicznych upominków.

fot.WSPR w Przemyślu
Spotkanie było okazją do przekazania symbolicznych upominków.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze