Liczby dotyczące afrykańskiego pomoru świń w regionie porażają. W powiecie jarosławskim, lubaczowskim i przeworskim odkryto w sumie 11 ognisk choroby wśród trzody chlewnej. W tych miejscach konieczne było uśmiercenie 322 zwierząt. Kolejne 555 wybito w 39 gospodarstwach kontaktowych. Jak podają służby weterynaryjne, sytuacja jest już opanowana.
Dwa tygodnie temu informowaliśmy o wykryciu zjadliwego wirusa ASF w jednym z gospodarstw w miejscowości Łazy, wybiciu narażonych stad i wyznaczeniu stref z obostrzeniami epidemicznymi. W tym tygodniu aktualizujemy i uzupełniamy informacje, bo epidemia u świń, choć – jak twierdzą służby weterynaryjne – jest utrzymana w ryzach, dała się okolicznym hodowcom mocno we znaki[paywall].
Obecnie w naszej części Podkarpacia mamy 11 miejsc, gdzie zdiagnozowano ASF w gospodarstwach, w których hodowano świnie. Ich układ rozkłada się dość równomiernie na trzy powiaty. 4 ogniska zlokalizowane są w miejscowościach powiatu jarosławskiego: w Łazach, Cetuli, Jarosławiu i Piwodzie. Tyle samo znajduje się w powiecie przeworskim, w miejscowościach, gdzie nader liczne były doniesienia o padłych dzikach, a więc w Adamówce, Czercach oraz w miejscowościach Dobra i Krasne. Wreszcie w powiecie lubaczowskim wykryto 3 ogniska, w miejscowościach Ułazów i Stary Lubliniec. Niestety sposoby walki z epidemią są dość drastyczne.
– Wszystkie świnie w gospodarstwie, w którym stwierdzono ASF, muszą zostać niezwłocznie zabite, a ich zwłoki zniszczone. Zniszczeniu podlegają również wszystkie produkty pozyskane od tych świń oraz pasze i przedmioty, które mogły zostać skażone wirusem ASF, a nie mogą zostać odkażone. Gospodarstwo, w którym stwierdzono ASF, podlega oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych, które unieszkodliwiają wirusa ASF – informuje Renata Kondrat, zastępca podkarpackiego wojewódzkiego lekarza weterynarii.
To oznacza, że w 11 gospodarstwach, gdzie wykryto ASF, „pod nóż” poszły 322 świnie. Kolejne 555 zabito w 39 gospodarstwach kontaktowych. To prawdziwy dramat hodowców, nawet jeśli, jak zaznacza przedstawicielka WIW, wszystkie gospodarstwa, w których prowadzone były czynności związane z likwidacją choroby, mogą liczyć na odszkodowanie. Na razie trudno jednoznacznie wyjaśnić, dlaczego choroba zaatakowała akurat teraz, choć doniesienia o jej występowaniu wśród zwierząt dziko żyjących docierają do nas już od dłuższego czasu. R. Kondrat wymienia kilka potencjalnych źródeł. – Główne czynniki, które mogły mieć wpływ na rozprzestrzenianie się choroby, to niewystarczająca bioasekuracja gospodarstw, intensywne prace polowe związane z przemieszczaniem się ludzi oraz sprzętu rolniczego (w związku ze żniwami, zbiorami w lipcu, sierpniu i wrześniu) oraz występowanie wirusa w środowisku – wylicza.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Głupoty opowiadacie.Dziki jak chodziły tak chodzą po obrzeżach miasta.Wystarczy wyjść pod Kopiec gdzie ziemia zryta jak po dobrej orce przed zima.Lamentowanie nic nie da.Problem trzeba normalnie rozwiązać.Tylko nikt z decydentów nie ma na to ochoty
I tak te świnie w swoim czasie, po przejściu prawdziwej męki i gehenny, zostałby zakatowane na śmierć, bestialsko zamordowane. Tak więc:YOUTUBE.COM - DEBATA: ZWIERZĘTA NALEŻY WYKLUCZYĆ Z MENUYOUTUBE.COM - KWIK ROZPACZY - NARRACJA MAI OSTASZEWSKIEJYOUTUBE.COM - ZOSTAN WEGE NA 30 DNI
''sytuacja jest już opanowana''?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!??!?!?Ciekawe na ile, chyba wam się marzy.
"Za bezmyślne zadawanie bóluMęczarnie zwierzątChów przemysłowyTransporty śmierciPomór na wasPlaga i zarazaKlątwa z której się nie podniesiecie''YOUTUBE.COM - MORUS - ZARAZA
r.n połącz się ze statkiem matką może ci doradzi przeniesienie na inną planetę gdzie niema zwierząt tylko zielenina
Głupoty opowiadacie.Dziki jak chodziły tak chodzą po obrzeżach miasta.Wystarczy wyjść pod Kopiec gdzie ziemia zryta jak po dobrej orce przed zima.Lamentowanie nic nie da.Problem trzeba normalnie rozwiązać.Tylko nikt z decydentów nie ma na to ochoty
I tak te świnie w swoim czasie, po przejściu prawdziwej męki i gehenny, zostałby zakatowane na śmierć, bestialsko zamordowane. Tak więc:YOUTUBE.COM - DEBATA: ZWIERZĘTA NALEŻY WYKLUCZYĆ Z MENUYOUTUBE.COM - KWIK ROZPACZY - NARRACJA MAI OSTASZEWSKIEJYOUTUBE.COM - ZOSTAN WEGE NA 30 DNI
''sytuacja jest już opanowana''?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!??!?!?Ciekawe na ile, chyba wam się marzy.