– W powiecie przemyskim prawa miejskie odzyskało niedawno Dubiecko, dlaczego nie Bircza? – mówi wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola, który zarządził przeprowadzenie na jej terenie konsultacji społecznych w sprawie nadania miejscowości statusu miasta. Czy mieszkańcy poprą odważny pomysł? Przekonamy się już niebawem.
Miejscowość Bircza prawa miejskie posiadała do 1934 roku. Jak podkreśla wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola, przywrócenie ich traktowane jest jako element polityki historycznej.
– Sięgamy do naszej tradycji, historii i kultury. Historia pokazuje, jak ważnym ośrodkiem była Bircza. Ważny też jest prestiż, który z zamierzenia ma być najlepszym możliwym sposobem promocji, dającej szansę na zmianę wizerunkową miejscowości i całej gminy – podkreśla.
Kiedy wieś staje się miastem, ludzie boją się przede wszystkim wzrostu podatków i opłat. Obawy te gmina próbuje rozwiewać, prowadząc kampanię informacyjną. Chce w ten sposób uspokoić mieszkańców, że statut miasta nie będzie oznaczał wzrostu kosztów życia czy konieczności wymiany dokumentów.
Zapewnia, że nie zmienią się stawki za dzierżawę gminnych nieruchomości, nie wzrosną opłaty za wywóz śmieci, wodę i ścieki, a nauczyciele nie stracą dodatków wiejskich, zaś rolnicy nadal będą mogli korzystać z dopłat.
Czy mieszkańcy gminy poprą pomysł, czy raczej będą mu przeciwni?
– Konsultacje się nie zakończyły, potrwają do dnia 15 listopada. Z mojej strony mogę zapewnić, że nie zrobię niczego wbrew mieszkańcom, którzy aktywnie korzystają z prawa do wypowiedzenia się w tak ważnym temacie, za co im serdecznie dziękuję – kończy gospodarz gminy.
Zakończone sukcesem konsultacje to dopiero wstęp do dalszej procedury. Dalsze kroki to wystąpienie z wnioskiem w sprawie nadania statusu miasta i ustalenia jego granic. Ostateczną decyzję podejmuje Rada Ministrów, biorąc pod uwagę także infrastrukturę społeczną i techniczną oraz układ urbanistyczny i charakter zabudowy.Od 1 stycznia 2021 r. na mapie Polski znalazło się 10 nowych miast, m.in. Dubiecko w powiecie przemyskim.
Oprócz niego status miasta otrzymały: Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie), Goraj (woj. lubelskie), Kamionka (woj. lubelskie), Sochocin (woj. mazowieckie), Solec nad Wisłą (woj. mazowieckie), Wiskitki (woj. mazowieckie), Wodzisław (woj. świętokrzyskie), Budzyń (woj. wielkopolskie) i Koźminek (woj. wielkopolskie).
To efekt decyzji rządu, który przychylił się do wniosków tych miejscowości o zmianę statusu ze wsi na miasto.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze