Reklama

...bo banany są super!

12/05/2019 07:48

To prawdopodobnie najpopularniejsze obecnie owoce w polskim internecie. Są żółte, pyszne i sycące, a statystyczny Polak zjada ich ponad 7 kg rocznie. Banany! To zdrowa przekąska, która w mig dostarczy energii, ale nie tylko! Dlaczego jeszcze warto je jeść?

Banany zawierają witaminy A, C, E, K, witaminy z grupy B oraz minerały – sporo potasu, magnez, fosfor, cynk i wapń. Nie brakuje w nich także błonnika. To zdrowa, energetyczna przekąska, która zaspokoi głód i postawi nas na nogi w chwilach zmęczenia czy senności. Daleko im do kalorycznej bomby – średni banan dostarcza nieco ponad 100 kcal, czyli mniej więcej  tyle co pół szklanki makaronu, 2 łyżki dżemu czy połowa słodkiej drożdżówki. Zjadanie nawet kilku bananów w tygodniu nie spowoduje powiększenia obwodu bioder i rozrostu oponki, a zważywszy na wysoką zawartość węglowodanów, odżywi mózg i wspomoże procesy myślowe.

Przyczyna lepszego humoru

Reklama

Naukowcy wielokrotnie podkreślali już, że banany to owoce idealne dla miłośników ruchu – są lekkostrawne, szybko dodają energii i zapewniają uczucie sytości na dłuższy czas. Najnowsze badania pokazały, że nie są to jedyne korzyści z jedzenia bananów. Spożywane regularnie poprawią trawienie, pracę mózgu (szczególnie dobrze wpływają na pamięć) oraz zmniejszą ryzyko pojawienia się osteoporozy i nowotworów. Dzięki zawartości tryptofanu i witaminy B6 wspomagają produkcję serotoniny, która jest naturalnym hormonem szczęścia.

#bananaselfie

W ostatnich dniach kwietnia br. media społecznościowe zalała fala zdjęć i nagrań z bananami.  Publikowały je również znane osoby ze świata sztuki i kultury, m.in. showman i dziennikarz Kuba Wojewódzki, aktorzy Magdalena Cielecka, Krystyna Janda, Michał Żebrowski, piosenkarz Krzysztof Zalewski czy reżyser i scenarzysta Andrzej Saramonowicz. Wielkie narodowe jedzenie bananów było wyrazem sprzeciwu wobec decyzji o usunięciu prac Natalii Lach Lachowicz Sztuka konsumpcyjna i Katarzyny Kozyry Pojawienie się Lou Salome z Muzeum Narodowego w Warszawie, które – według dyrekcji muzeum – miały gorszący charakter. Prace wróciły już do Muzeum Narodowego.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama