Goście z Francji i Włoch uczestniczyli w niecodziennym wydarzeniu, jakim było spotkanie członków Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa Św. Łazarza Stowarzyszenia Katolickiego „Lazarus” z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Miejscem obchodów była sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu.
Świętowanie najważniejszej w tym roku dla Polaków rocznicy zostało połączone z debatą związaną z lazaretami, czyli szpitalami z czasów wojny[paywall].
– Zamek Kazimierzowski w Przemyślu należy do tych budowli, które w XIV wieku świadczyły o potędze i niezależności państwa Piastów, a zarazem były gotowe do obrony jego granic. Dlatego też nasze spotkanie dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania Niepodległości, w tym miejscu ma swoją symboliczną wymowę – powiedział na wstępie ks. Józef Bar, prezes Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa Św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie.
Podczas konferencji swoje prelekcje na temat lazaretów wojskowych wygłosili wybitni specjaliści z zakresu historii. Prócz rodzimych prelegentów (m.in. Lucjana Faca, Tomasza Idzikowskiego i ks. mjr Grzegorza Bechty), o szpitalach wojskowych w okresie I wojny światowej opowiadali płk Xavier Pierson Maire des Eparges z Francji, Colonello Antonio Zarcone z Włoch oraz Jean Pierre Verney z Francji. Imprezę uświetnił występ młodych pianistów – uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu.
Przypomnijmy, że dzięki inicjatywie przemyskich Lazarytów w opuszczonych budynkach po byłym szpitalu wojskowym, mieszczących się przy ulicy Słowackiego 85 w Przemyślu, powstanie Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze Betania im. św. Łazarza, które świadczyć będzie hospicyjną opiekę długoterminową i dzienną. W planie inicjatorów przedsięwzięcia jest również stworzenie na terenie „Betanii” także oddziału rehabilitacji.
Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Na przełomie lipca i sierpnia br. stowarzyszenie złożyło w organizacji po nazwą „Mission” (stworzona przez francuski rząd, zajmuje się przygotowaniem programu upamiętniającego 100. rocznicę I wojny światowej – przyp. aut.) wniosek o nadanie certyfikatu i znaku „label” (odpowiednik polskiego „znaku jakości”) projektowi pod nazwą „Sala Rycerska – Lazaryckie Centrum Historyczno-Muzealne w Przemyślu”. Choć projekt wymaga jeszcze uzupełnienia, Rada Naukowa „Mission” pozytywnie go zaopiniowała i wiele wskazuje na to, że w Przemyślu wspomniane centrum powstanie.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Sekta "in spe" jak wiele innych ma dobry sposób na dojenie NFZ i miasta prowadząc jakiś szpitalik czy hospicjum. Gdyby z własnych czy prywatnych środków tak jak na "Zachodzie" prowadzili hospicjum nie pobierając od pacjentów kasiorki byłoby to chrześcijańskie i chwalebne. A tak NFZ czyli państwo da kasę, samorząd za symboliczną złotówkę lub bóg zapłać przekaże nieruchomość lub wydzierżawi i grupa kolesi oraz kler żyją jak bąki w kobylej d.pie.
a co to za sekta? Wierzą w coś?
Sekta "in spe" jak wiele innych ma dobry sposób na dojenie NFZ i miasta prowadząc jakiś szpitalik czy hospicjum. Gdyby z własnych czy prywatnych środków tak jak na "Zachodzie" prowadzili hospicjum nie pobierając od pacjentów kasiorki byłoby to chrześcijańskie i chwalebne. A tak NFZ czyli państwo da kasę, samorząd za symboliczną złotówkę lub bóg zapłać przekaże nieruchomość lub wydzierżawi i grupa kolesi oraz kler żyją jak bąki w kobylej d.pie.