Reklama

Cudowna siła zapominania na Euro i nie tylko

23/06/2021 07:15

Wróciliśmy do galerii, sklepów, instytucji kultury i na stadiony sportowe. Trwające Euro w piłce nożnej jak w soczewce pokazuje, kto respektuje obostrzenia sanitarne, a kto traktuje je w sposób bardzo lekki.

Jak zobaczyłem stadion w Budapeszcie, na którym zasiadło 65 tysięcy ludzi jakby koronawirusa nigdy na Węgrzech nie było, to pomimo gigantycznego upału oblał mnie zimny pot. Nie lepiej podczas Euro prezentują się obiekty w Danii.

Z kolei w Hiszpanii, sytuacja wygląda znacznie lepiej, że o Niemczech nie wspomnę, gdzie od linijki można mierzyć odstępy między kibicami. Czasem dworujemy z niemieckiej obsesji porządku, ale nie wiem, jak byśmy się starali, nie wymażemy tego przez co przeszliśmy przez miniony rok.

Po co szukać przykładów na wielkich arenach sportowych. Wystarczy rozejrzeć się dookoła nas. Co widać w sklepach, hurtowniach? Co raz częściej zapominamy o maseczkach, dystansie, dezynfekcji. Nikt na nie zwolnił z tego obowiązku. Warto jednak obowiązkowym być. W aktualnym

wydaniu „Życia Podkarpackiego” zamieszczamy wywiad z Małgorzatą Kurasz z Jaksmanic, pielęgniarką oddziału pulmonologicznego szpitala wojewódzkiego w Przemyślu, wyróżnioną odznaką honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia” za walkę z COVID-19. To jego najistotniejszy fragment:

Reklama

„Nieodłącznym elementem Pani zawodu jest towarzyszenie chorym w cierpieniu, a niekiedy i w ostatnim momencie ich życia. Czy można do tego przywyknąć?

– Nie, nie można. Nigdy się człowiek z tym nie oswoi na tyle, by nie odciskało to na nim piętna. Każda z nas, pielęgniarek, przeżywa takie sytuacje na swój sposób. W dobie COVID-19 skala śmiertelności, z którą przyszło się nam zetknąć, była ogromna. Tak trudnych chwil nie przeżywałyśmy w pracy nigdy wcześniej. Tej śmierci było zbyt dużo. (…)Najtrudniej było, gdy odchodzili pacjenci w naszym wieku. Wiedziałyśmy, że to może spotkać każdą z nas.” – mówi pani Małgorzata.

Reklama

Rzecz nie w tym, aby nieustannie wracać do traumatycznych doświadczeń. Z nimi trzeba się jak najszybciej uporać. Mamy ogromną zdolność zapominania. To naturalne, ożywcze, a czasem zbawienne.

Cieszmy się rozgrywkami sportowymi na Euro, popijajmy ulubione napoje chłodzące, szczególnie podczas trwających upałów. Moczmy nogi w ulubionych akwenach, chwytajmy chwilę, ale zdrowego rozsądku nie odstawiajmy na potem. W pomieszczeniach zamkniętych: maseczka, dystans, dezynfekcja.

Na zewnątrz spokojnych, zdrowych wakacji!      

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    r n - niezalogowany 2021-06-23 18:56:47

    UWAGA !!! (JAKBY KTOŚ JESZCZE NIE SŁYSZAŁ ?!?) WAŻNY PRZEKAZ !!!Eksperci z PAN wystosowali listę zaleceń na epidemię COVID - 19Nie pij, nie pal, myj ręce, bądź wege.CHCESZ WZMOCNIĆ ODPORNOŚĆ W CZASIE KORONAWIRUSA? NIE JEDZ MIĘSA - GREEN-NEWS.PLDLACZEGO W UBOJNIACH KORONAWIRUS CZUJE SIĘ JAK PĄCZEK W MAŚLE - DW.COM.PLZOSTANWEGE.PLWEGETARIANIE.PLVEGESPOT.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama