Reklama

Czy radny mógł wystartować w konkursie?

18/10/2016 20:00

Radny gminy Dubiecko Jacek Hendzel wygrał konkurs na dostarczanie posiłków do szkół. – Taka działalność i pełnienie mandatu radnego jest niezgodne z prawem – twierdzą niektórzy mieszkańcy. Przepisy nie są jednak wcale takie jednoznaczne.


Radny Jacek Hendzel (z lewej) zapewnia, że nie ma mowy o złamaniu prawa.– Przepisy powinny jasno określać co wolno radnemu, a co nie – uważa przewodniczący rady Ryszard Fik (w środku). – Mieliśmy w tej kwestii wątpliwości. Prawo okazuje się niejednoznaczne – przyznaje wójt Wiesław Bembenek (z prawej).

W lipcu Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dubiecku wystosował zapytanie ofertowe na przygotowywanie i dostarczanie gorących posiłków w ramach dożywiania uczniów w pięciu szkołach na terenie gminy. Zgłosiły się trzy firmy. Wybrano ofertę tej, której współwłaścicielem jest radny Jacek Hendzel.

Reklama

– Taka sytuacja trwa od wielu lat. Jest to jawne łamanie prawa, na które nasze władze przyzwalają. Rok temu radny w konkursie nie wystartował, bo nowy wójt zwrócił uwagę, że jest to niezgodne z prawem. A w tym roku już jest po staremu. Podobno radni się na to zgodzili – sygnalizuje jeden z mieszkańców (nazwisko do wiadomości redakcji).

– Przyznaję, że mieliśmy w tej kwestii wątpliwości. Rok temu przychylaliśmy się do tego, że nie powinno się łączyć tych funkcji, ale przepisy okazują się niejednoznaczne. Poprosiłem przewodniczącego rady, aby wystąpił o interpretację tego przepisu do urzędu wojewódzkiego. Odpowiedź była taka, że wszystko zależy od rady gminy – mówi Wiesław Bembenek.

Reklama

 

Tak nie powinno być

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym radny nie może świadczyć usług na rzecz gminy, w której uzyskał mandat. Grozi za to wygaśnięcie mandatu. Ale, według wielu interpretacji oraz wyroków sądowych – na rzecz gminnej jednostki organizacyjnej już tak. A w tym konkretnym przypadku konkurs na dostarczanie posiłków do szkół ogłosił GOPS a nie urząd gminy[paywall]. – Radny Jacek nie podpisał umowy z wójtem, tylko z kierowniczką GOPS-u – wyjaśnia przewodniczący rady gminy Ryszard Fik.

Przyznaje on, że jest to kwestia niewygodna dla całej rady. – Tak nie powinno być. Sytuacja jest niezręczna, ale przepisy powinny jasno określać co wolno radnemu, a co nie. To nie powinno być zależne od naszej decyzji jako radnych – twierdzi.

Reklama

Po rozstrzygnięciu konkursu przewodniczący rady skierował pismo do urzędu wojewódzkiego z pytaniem, czy wykonywana działalność na rzecz szkół nie koliduje ze sprawowaniem mandatu radnego. Na to, że sprawa może budzić wątpliwości wskazuje otrzymana odpowiedź. Urząd wojewódzki wskazuje, że brakuje jednomyślności co do wykładni tych przepisów, a pojęcie „zajęć mogących podważać zaufanie wyborców do wykonywania mandatu” jest niedookreślone.

Ostatecznie urząd wojewódzki pozostawił tę kwestię do rozstrzygnięcia radnym gminnym, stwierdzając, że to Rada Gminy Dubiecko jest zobligowana samodzielnie podjąć decyzję. –Zgodnie z tym zaleceniem przedstawiłem tę sprawę radnym 30 sierpnia po sesji i poprosiłem, żeby ustosunkowali się do tego pisma. Radni wyrazili zgodę jednogłośnie – mówi R. Fik.

Reklama

 

Wszystko zostało sprawdzone

Radny Jacek Hendzel zapewnia, że nie ma mowy o złamaniu prawa. Podkreśla, że nie wygrał konkursu dzięki zajmowanemu stanowisku, ponieważ posiłki do szkół dostarczał dużo wcześniej niż został radnym. Przyznaje, że w ubiegłym roku jednak tego nie robił. Jak tłumaczy, z dwóch powodów. Po pierwsze miał zawartą umowę na catering dla pracowników prowadzących odwierty. Po drugie, chciał rozwiać pojawiające się wątpliwości i upewnić się, czy jego działanie jest zgodne z prawem.

– Zostało to sprawdzone przez kancelarię adwokacką bardzo dokładnie. Absolutnie nie ma mowy o złamaniu prawa. W jednym z miast północnej Polski sąd wydał nawet wyrok, orzekając, że kierownik gminnej jednostki organizacyjnej mógł zlecić jakieś zadanie radnemu bez przetargu. U nas została wyłoniona oferta najtańsza – mówi.

– Uważam, że swoje zadanie wykonuję solidnie. Docierają do mnie opinie, że ludzie są zadowoleni z jakości posiłków – dodaje.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    bad - niezalogowany 2016-10-24 18:11:25

    Hahahaha, dobre to jest POLSKA, tu prawo jest "niejednoznaczne".....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości