Reklama

Do autobusu tylko w maseczce?

22/07/2020 16:03

W związku z licznymi sygnałami czytelników o tym, że w miejskich autobusach pasażerowie nie używają maseczek, zwróciliśmy się do Łukasza Dziągwy prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji z pytaniami, kto ma prawo i kto egzekwuje przepisy obowiązujące obecnie w środkach komunikacji miejskiej – dotyczy obowiązku noszenia maseczek przez pasażerów? Oraz jak wygląda to w praktyce, czy kierowca ma prawo wyprosić pasażera, który nie ma maseczki?

W odpowiedzi prezes odpisał: „Zapisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii jasno wskazują, że pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej mają obowiązek zakrywania ust i nosa np. przy pomocy odzieży, maski lub przyłbicy. (…) Przy każdych drzwiach w autobusach komunikacji miejskiej MZK w Przemyślu zostały umieszczone ogłoszenia informujące o obowiązku stosowania podstawowych środków ochronnych w postaci maseczek lub przyłbic. Natomiast[paywall] służbami uprawnionymi do egzekwowania przepisów dotyczących stosowania środków ochrony osobistej w komunikacji miejskiej (i poza nią) jest wyłącznie policja oraz straż miejska. Podstawowym zadaniem kierowcy miejskiego autobusu jest bezpieczne kierowanie autobusem i na tej czynności powinien skupić całą swoją uwagę. W związku z tym nie ma możliwości, by oczekiwać od prowadzącego pojazd wychodzenia z kabiny na przystankach i pouczania osób uchylających się od obowiązku zakrywania twarzy. Nie ma on też żadnych możliwości wyproszenia takich osób z autobusu. Inne miasta – jak chociażby Rzeszów – pokazały, że prewencyjne kontrole straży miejskiej oraz policji wewnątrz pojazdów, a nie kierowcy, dają dobre rezultaty. Już bowiem z samego swojego charakteru służby te są predysponowane do takich skutecznych działań prewencyjnych. Należy przypomnieć, że niestosowanie się do obowiązujących obostrzeń jest wykroczeniem, za które funkcjonariusz może ukarać mandatem w wysokości do 500 zł. Obowiązek zakrywania ust i nosa wszedł w życie 16 kwietnia”.

MZK apeluje

Mimo rozluźnienia zasad sanitarnych należy pamiętać, że maseczki nadal obowiązują np. w sklepach czy galeriach handlowych oraz właśnie w komunikacji publicznej.
„W imieniu załogi, a zwłaszcza kierowców MZK Przemyśl przypominam Państwu o obowiązku stosowania środków ochrony osobistej podczas podróży. W przypadku chęci zakupu biletu u kierowcy, prosimy też o przygotowanie wyliczonej należności za bilet. Apelujemy do pasażerów o rozwagę, rozsądek i dbałość o bezpieczeństwo swoje i innych. W skutecznym pokonaniu epidemii ważna jest przede wszystkim własna odpowiedzialność i samodyscyplina. Liczymy na to, że przemyślanie poważnie potraktują nasze prośby – apeluje prezes MZK.

Co na to sanepid?

Natomiast w Powiatowym Inspektoracie Sanitarno Epidemiologicznym usłyszeliśmy, że obowiązek egzekwowania przepisów sanitarnych mają właściciele obiektów takich jak sklepy, a także przewoźnicy, czyli właściciele transportu publicznego, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo pasażerów. To do nich należy pilnowanie, aby osoby bez maseczek nie wsiadały do autobusu.

Straż miejska też bezradna

– Na początku epidemii kontrolowaliśmy obowiązek zakrywania ust i nosa, ale w tym przypadku prawo jest nieprecyzyjne, gdyż mówi, że z tego obowiązku zwolnione są osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Ponieważ nie jest wymagane okazywanie orzeczeń i zaświadczeń uprawniających do zwolnienia z obowiązku zakrywania ust i nosa, nie mamy możliwości sprawdzenia tłumaczenia kontrolowanej osoby – Mówi Jan Geneja, komendant Straży Miejskiej w Przemyślu.
JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Cyrk - niezalogowany 2020-07-22 16:41:57

    A skąd Pan Prezes może to wiedzieć jak biedaczek jest Archeologiem? On co najwyżej może w Jelczach pogrzebać 50 letnich a nie brać się za zarządzenie firmą. A to ten co go tak doceniali w Rzeszowie? Ten co wszystkiego się dotknął i go degradowali? Brawo Bakun Ty kochasz nieudaczników z Jarosława Rzeszowa im dajesz zatrudnienie. Przemyślani Ci podziękują za to że doceniasz mieszkańców którzy na Ciebie zagłosowali! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xx - niezalogowany 2020-07-22 17:07:56

    do Cyrk   - jakiś Ty ograniczony człek wierzący  tylko jedynie w ideologię oraz  głąbów "STOŁKOWYCH" jedynie słusznej partii PIS i jej  samorządowych lizusów / tych UDACZNIKÓW/ wg Twego kurzego rozumku,których od lat  kupują za dobrą miesięczną  płaconą  im PENSYJKĘ

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Antonina - niezalogowany 2020-07-22 17:14:12

    https://ogloszenia.zycie.pl/ogloszenie/18859,intymne-spotkanie-szukam-pana

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama