W związku z licznymi sygnałami czytelników o tym, że w miejskich autobusach pasażerowie nie używają maseczek, zwróciliśmy się do Łukasza Dziągwy prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji z pytaniami, kto ma prawo i kto egzekwuje przepisy obowiązujące obecnie w środkach komunikacji miejskiej – dotyczy obowiązku noszenia maseczek przez pasażerów? Oraz jak wygląda to w praktyce, czy kierowca ma prawo wyprosić pasażera, który nie ma maseczki?
W odpowiedzi prezes odpisał: „Zapisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii jasno wskazują, że pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej mają obowiązek zakrywania ust i nosa np. przy pomocy odzieży, maski lub przyłbicy. (…) Przy każdych drzwiach w autobusach komunikacji miejskiej MZK w Przemyślu zostały umieszczone ogłoszenia informujące o obowiązku stosowania podstawowych środków ochronnych w postaci maseczek lub przyłbic. Natomiast[paywall] służbami uprawnionymi do egzekwowania przepisów dotyczących stosowania środków ochrony osobistej w komunikacji miejskiej (i poza nią) jest wyłącznie policja oraz straż miejska. Podstawowym zadaniem kierowcy miejskiego autobusu jest bezpieczne kierowanie autobusem i na tej czynności powinien skupić całą swoją uwagę. W związku z tym nie ma możliwości, by oczekiwać od prowadzącego pojazd wychodzenia z kabiny na przystankach i pouczania osób uchylających się od obowiązku zakrywania twarzy. Nie ma on też żadnych możliwości wyproszenia takich osób z autobusu. Inne miasta – jak chociażby Rzeszów – pokazały, że prewencyjne kontrole straży miejskiej oraz policji wewnątrz pojazdów, a nie kierowcy, dają dobre rezultaty. Już bowiem z samego swojego charakteru służby te są predysponowane do takich skutecznych działań prewencyjnych. Należy przypomnieć, że niestosowanie się do obowiązujących obostrzeń jest wykroczeniem, za które funkcjonariusz może ukarać mandatem w wysokości do 500 zł. Obowiązek zakrywania ust i nosa wszedł w życie 16 kwietnia”.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A skąd Pan Prezes może to wiedzieć jak biedaczek jest Archeologiem? On co najwyżej może w Jelczach pogrzebać 50 letnich a nie brać się za zarządzenie firmą. A to ten co go tak doceniali w Rzeszowie? Ten co wszystkiego się dotknął i go degradowali? Brawo Bakun Ty kochasz nieudaczników z Jarosława Rzeszowa im dajesz zatrudnienie. Przemyślani Ci podziękują za to że doceniasz mieszkańców którzy na Ciebie zagłosowali!
do Cyrk - jakiś Ty ograniczony człek wierzący tylko jedynie w ideologię oraz głąbów "STOŁKOWYCH" jedynie słusznej partii PIS i jej samorządowych lizusów / tych UDACZNIKÓW/ wg Twego kurzego rozumku,których od lat kupują za dobrą miesięczną płaconą im PENSYJKĘ
https://ogloszenia.zycie.pl/ogloszenie/18859,intymne-spotkanie-szukam-pana
Maseczki to" zamordyzm " i tylko temu służy.Kto potrzebuje kagańca może używać zawsze i wszedzie.
Kierowca nie ma żadnego prawa wyprosić pasażera bez maseczki a także policjant nie ma prawa wystawić mandatu za brak maseczki w środkach komunikacji .
Ech bakunowcy, kukizowcy faktycznie robicie cyrk z naszego miasta.
Maseczki to bardzo dobry pomysł, pisze tu o autobusach czy sklepach. I nie chodzi tu wcale tylko o koronowirusa, ale i o inne wirusy czy zarazki. Dlaczego ktoś ma mi kichać za kołnierz. Niech kicha w maskę.
Ale ten pasażer ze względu na innych maseczkę powinien założyć.
Tu nie chodzi o prawo tylko o myślenie i odpowiedzialność, udowodniono, że noszenie masek i mycie rąk zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych (i nie chodzi tu wyłącznie o covid).
Ap, możesz przemieszczać się pieszo. Wtedy nie będziesz narażony na "kichanie za kołnierz". A najlepiej, to nosa za drzwi nie wystawiaj, będzie najbezpieczniej.
Ciekawa teoria z tym mandatem. Ciekawe skąd zaczerpnięta?
Tylko tyle masz do napisania. Żal. I pamiętaj kto nie szanuje zdrowia innych, pewno i o swoje dbać nie potrafi. I jeszcze jedno sobie zapamiętaj, wolność każdego kończy się tam, gdzie zaczyna się krzywda drugiego.
a właśnie, że ma prawo! https://www.motofakty.pl/artykul/koronawirus-w-polsce-jaki-mandat-za-brak-maseczki-w-komunikacji-trwaja-kontrole.html , https://autokult.pl/37997,policja-nalozyla-13-tys-mandatow-za-brak-maseczek-obowiazuja-takze-w-autobusach-i-samochodach , a jak chcesz wiedzieć na jakiej podstawie, to wysil zwoje i "pogugluj"!
A skąd Pan Prezes może to wiedzieć jak biedaczek jest Archeologiem? On co najwyżej może w Jelczach pogrzebać 50 letnich a nie brać się za zarządzenie firmą. A to ten co go tak doceniali w Rzeszowie? Ten co wszystkiego się dotknął i go degradowali? Brawo Bakun Ty kochasz nieudaczników z Jarosława Rzeszowa im dajesz zatrudnienie. Przemyślani Ci podziękują za to że doceniasz mieszkańców którzy na Ciebie zagłosowali!
do Cyrk - jakiś Ty ograniczony człek wierzący tylko jedynie w ideologię oraz głąbów "STOŁKOWYCH" jedynie słusznej partii PIS i jej samorządowych lizusów / tych UDACZNIKÓW/ wg Twego kurzego rozumku,których od lat kupują za dobrą miesięczną płaconą im PENSYJKĘ
https://ogloszenia.zycie.pl/ogloszenie/18859,intymne-spotkanie-szukam-pana