Inwazja mszyc to zły sen każdego miłośnika zieleni. Ograniczają wzrost roślin, przenoszą choroby grzybowe, a w efekcie sieją spustoszenie w ogrodzie, na balkonie i parapecie. Jak się ich pozbyć bez chemii?
Prezentowane receptury to rozwiązanie dla osób, które unikają stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Przygotowane na ich bazie preparaty są nie tylko ekologiczne, ale również tanie. Oto garść przepisów.
Wywar z cebuli: 75 g cebuli na 10 l wody
Cebulę pokroić, zalać wodą i gotować przez 30 minut na małym ogniu.
Wyciąg z czosnku: 250 g czosnku na 10 l wody
Czosnek rozetrzeć lub zemleć i zalać wodą. Odstawić na dobę.
Wyciąg z mniszka lekarskiego: 400 g liści mniszka na 10 l wody
Świeże liście rozdrobnić i zalać wodą. Odstawić na 3 – 4 godziny.
Aby zwiększyć skuteczność oprysków preparatami roślinnymi, można dodać do nich mydło potasowe (czyli szare mydło w kostce lub płynie, ok. 10 g na litr wody). Dodatek mydła wpływa na lepsze przyleganie danego preparatu do tkanek rośliny i wydłuża czas jego działania. Nie należy go jednak stosować na rośliny w fazie kwitnienia oraz dopiero co posadzone.
Stosowanie
Wszystkie preparaty przelewamy do wygodnej butelki ze spryskiwaczem (wywar dopiero, kiedy wystygnie) i stosujemy jak oprysk. Nie wymagają rozcieńczania. Podczas zabiegu należy zwrócić uwagę, by dokładnie spryskać wszystkie zajęte przez szkodnika części rośliny. Każdy z preparatów jest bezpieczny, dlatego nie musimy się obawiać, że użyjemy go za dużo.
Przechowywanie
Wyciągi roślinne należy zużyć zaraz po przygotowaniu. Wywary można przechowywać nawet 2 miesiące – przelewamy do słoików, póki są gorące. Pojemnik szczelnie zakręcamy i pozostawiamy w zacienionym miejscu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze