Prof. dr hab. Jerzy Motylewicz otrzymał Doroczną Nagrodę Miasta Przemyśla za rok 2015 – w wysokości 10 tys. zł – za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej, której wiodącym tematem jest nadsańskie miasto, jego dzieje i kultura.
Jak co roku przemyskie obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja (w tym roku przypadła 225. rocznica) składały się z trzech części. Pierwszą była uroczysta msza święta w bazylice archikatedralnej w intencji Ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych, orkiestry i chóru Magnificat. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli na Wzgórze Zamkowe, pod kamień pamiątkowy upamiętniający Konstytucję 3 Maja i jej twórców[paywall]. Okolicznościowe wystąpienia posłów na Sejm RP Marka Rząsy i Andrzeja Matusiewicza oraz prezydenta miasta Roberta Chomy połączone zostały z tradycyjnym złożeniem przyrzeczenia strzeleckiego przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu.
Po zakończeniu tej części sprzed bram Zamku Kazimierzowskiego wyruszył rajd rowerowy z okazji święta, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób. Pozostali udali się do sali widowiskowej zamku, gdzie tradycyjnie odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej. Przemyscy radni przyjęli dwa oświadczenia – na 1050-lecie chrztu Polski oraz z okazji Światowych Dni Młodzieży. Momentem szczególnym było wręczenie Dorocznej Nagrody Miasta Przemyśla i Honorowych Wyróżnień „Zasłużony dla Miasta Przemyśla”.
Komisje ds. Dorocznej Nagrody i Honorowego Wyróżnienia obradowały 14 kwietnia br. i zdecydowały, że Doroczną Nagrodę Miasta Przemyśla za 2015 rok otrzymał prof. dr hab. Jerzy Motylewicz za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej, której wiodącym tematem jest nadsańskie miasto, jego dzieje i kultura.
Honorowe Wyróżnienia „Zasłużony dla Miasta Przemyśla” otrzymali natomiast: ksiądz prałat Stanisław Czenczek za ofiarną działalność na rzecz społeczności Przemyśla – zwłaszcza młodzieży i działaczy opozycyjnych – jako opiekun duchowy, wychowawca, moderator i rekolekcjonista, Zbigniew Chrzanowski za aktywną działalność na rzecz wzbogacenia życia kulturalnego i artystycznego naszego miasta, zbudowanie stałych kontaktów środowisk artystycznych Przemyśla i Lwowa oraz owocną współpracę z Teatrem Fredreum, Bolesław Czyżowicz za wieloletnią pracę w służbie penitencjarnej, aktywną działalność w wielu stowarzyszeniach i promocję miasta poprzez sukcesy sportowe w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Seniorów oraz Roman Taworski za niespotykaną aktywność artystyczną w zakresie sztuki dekoratorskiej i projektowej, wszechstronną działalność na rzecz miasta Przemyśla i jego mieszkańców oraz pracę z młodzieżą.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.To bardzo sympatyczny, skromny człowiek.
niech zgadnę , to pisior???
To bardzo sympatyczny, skromny człowiek.