Reklama

Drodzy Niezdecydowani

08/07/2020 07:21

Od dobrych kilku tygodni bombardujemy się nawzajem informacjami, dotyczącymi debaty między urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą a pretendentem Rafałem Trzaskowskim. Temat skutecznie zastąpił dyskusję o tym, jak wyjść z pandemii. Jak na jesieni ustrzec się przed jej skutkami zarówno zdrowotnymi jak i gospodarczymi.

Nie dowiemy się także przed drugą turą, co kandydaci myślą o nas jako wspólnocie tego samego państwa. Co mają nam do zaoferowania w tej kwestii oprócz zgranych już frazesów typu: będę prezydentem wszystkich Polaków. Emocje bardzo nas podzieliły. Politycy różnych opcji o wiele lepiej i pewniej czują się w okopanych szańcach. Wiedzą, jak emocjami sterować. Jak nas z sobą poróżnić. Ale nie miejmy złudzeń. Tak „robią” politykę wszędzie, wszyscy. Szczególnie w kampaniach wyborczych, gdzie decydują detale, niuanse. Nie jesteśmy wyjątkiem. Może z jednym zastrzeżeniem. Sztaby w dojrzałych demokracjach koncentrują się na słabych stronach konkurenta, a nie na jego wyborcach. Niuans, ale o kapitalnym znaczeniu wspólnotowym.

Rzecz w tym, czy zdajemy sobie sprawę z tego, że nowoczesne kampanie wyborcze to kampanie reklamowe, teatr, igrzyska co powinno nas bronić przed bałwochwalczym podejściem do polityków. Nawet na najwyższych urzędach są takimi samymi ludźmi jak my i nie ma potrzeby palenia im kadzideł lub kadzidełek. Szacunek, respekt – tak. Czołobitność – nie.

Reklama

Obaj kandydaci do urzędu prezydenta RP walczą o głosy niezdecydowanych. Jeżeli wierzyć sondażom to około siedmiu procent uprawnionych do głosowania. Zawsze byłem ich ciekaw. Także tych, którzy od zawsze na wybory nie chodzą. Przy ostrej polaryzacji poglądów i wysokiej frekwencji w I turze intryguje mnie, jakimi motywami będą kierować się niezdecydowani. Może to najbardziej wymagająca część wyborców? Może nie ulegają emocjom. Spokojnie analizują programy kandydatów. Oby. Na ich barkach, można rzec, spoczywa jakość prezydentury w najbliższych pięciu latach. Dobrze więc się zastanówcie Drodzy Niezdecydowani i rozstrzygajcie o losach Polski razem ze zdecydowanymi.

A tak na marginesie. Żałuję, że do debaty nie doszło. Ona jak w lustrze pokazałaby, kto się nadaje na prezydenta 40. milionowego państwa, a kto nie.     

Reklama

 

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-07-08 07:46:18

    O kogo szczególnie dba Prezydenthttps://tvn24.pl/polska/kogo-ulaskawial-andrzej-duda-na-liscie-jest-95-osob-wsrod-nich-morderca-przestepca-seksualny-handlarze-narkotykow-4630998

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    goscx - niezalogowany 2020-07-08 14:33:05

    Jak Duda przegra jego zwolennicy będą musieli iść do pracy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    .... - niezalogowany 2020-07-08 16:44:10

    wtedy zwolennicy 200+ odpoczną, chyba że emeryci z tego wyżyją. tak psioczyli na 500 a wezma 200 i bedzie dobrze . 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama