Miało być pięknie i ekologicznie. Ale nie jest. System gospodarki odpadami zawodzi. Ludzie zamiast segregować wolą wyrzucać do lasu. W ostatnich dwóch latach ilość śmieci w jarosławskich lasach podwoiła się w stosunku do okresu przed pandemią.
Zapewne trudno mówić o jednej przyczynie faktu, że mieszkańcy powiatu jarosławskiego co raz chętniej swoje śmieci wywożą do lasu.
Niewątpliwie wpływ mają na to galopujące ceny wywozu odpadów, kłopotliwa konieczność segregowania, problematyczne kwestie odbioru tzw. gabarytów i śmieci niestandardowych, czy mała częstotliwość, zwłaszcza na terenach wiejskich, odbioru odpadów.
Niezależnie od przyczyn problem narasta[paywall].
– W 2010 roku Lasy Państwowe na zbieranie śmieci wydały 10 mln zł, 10 lat później już 20 mln zł – mówi Paweł Fus Specjalista ds. Ochrony Lasu, Urządzania Lasu i Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Jarosław.
– W ubiegłym i obecnym roku śmieci na terenie Nadleśnictwa Jarosław jest dwukrotnie więcej niż średnio przed pandemią – wskazuję skalę zjawiska na naszym terenie.
Jak zauważa, osoby odwiedzające las w celach turystycznych co raz częściej wykazują się wysoką świadomością ekologiczną i coraz rzadziej zostawiają po sobie odpady.
– Aktualnie najbardziej palącym problemem staje się wywożenie śmieci wielkogabarytowych, budowlanych lub z gospodarstw domowych – przekonuje P. Fus.
Podkreśla przy tym, że trend jest o tyle niepokojący, że wywiezienie np. starej lodówki czy tapczanu do lasu wymaga nie tylko świadomej decyzji ale też zorganizowania logistyki.
–Osoba wyrzucająca takie śmieci działa więc z premedytacją i intencjonalnie – zaznacza nasz rozmówca.
Jak przekonuje leśnik rozwiązań może być kilka. Nadleśnictwo stawia na edukację, ale nie stroni od kar i napiętnowania.
Służba Leśna posiada techniczne możliwości, przede wszystkim fotopułapki umożliwiające zidentyfikowanie leśnych śmieciarzy i ukaranie ich mandatem.
„Szczęśliwcy” mogą trafić do internetu jako przestroga dla innych (oczywiście z zachowaniem prawa do ochrony wizerunku). Pytane jednak czy to wystarczy.
Ceny za odbiór odpadów raczej spadać nie będą więc i śmieciowy problem raczej będzie narastał.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze