Reklama

Dyrektor Lasów Państwowych: „Dzikie Karpaty” manipulują opinią publiczną

24/08/2018 18:00

„Nie każde stuletnie drzewo musi być pomnikiem przyrody, tak jak nie każdy stuletni budynek jest zabytkiem wyłącznie ze względu na wiek” – podkreśla Grażyna Zagrobelna, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. To jej reakcja na powołaną niedawno „Inicjatywę Dzikie Karpaty”.

„Inicjatywa Dzikie Karpaty” to ruch obywatelski, który opowiada się za większą ochroną drzew w tzw. Puszy Karpackiej (m.in. tereny Nadleśnictwa Bircza) oraz utworzeniem tutaj Turnickiego Parku Narodowego.

Grażyna Zagrobelna odpiera zarzuty ruchu o nadmiernej wycince drzew, szczególnie pomników przyrody.

 

100 lat to nic nadzwyczajnego

– „Inicjatorzy” z „Dzikich Karpat” szermują hasłem „zagłady drzewostanów[paywall] ponad stuletnich”, traktując wiek 100 lat jak jakąś magiczną granicę. Taka retoryka jest używana do manipulacji opinią publiczną, bowiem bieszczadzkie drzewostany zawsze będą ponad 100-letnie, gdyż wynika to z długowieczności gatunków dominujących (jodła, buk) i z zasad prowadzenia gospodarki leśnej. Nie każde stuletnie drzewo musi być pomnikiem przyrody, tak jak nie każdy stuletni budynek jest zabytkiem wyłącznie ze względu na wiek – podkreśla. Zaznacza, że w Bieszczadach są setki tysięcy jodeł o obwodzie w pierśnicy 250 cm.

Reklama

Dyrektor RDLP w Krośnie zarzuca aktywistom manipulację również w prezentowanych przez nich zdjęciach i filmach, na których widać duże, puste obszary po wycince drzew. Jak przekonuje, są one celowo kadrowane w taki sposób, aby pokazywać „apokaliptyczne” obrazy.

 

Dobrze zaplanowana kampania

– Polska jest jedynym krajem w tej części Karpat, gdzie nie dopuszcza się zrębów zupełnych, a odnowienie lasu następuje w drodze stymulowania procesów naturalnych i nigdy nie dopuszcza się w tych drzewostanach przerwania trwałości lasu. Wiemy, że każdy pień po ściętym drzewie to dla człowieka przykry widok, podobnie jak widok rzeźni nie jest miły ludziom spożywającym mięso. Ale trzeba mieć świadomość, że wycięte drzewa dają młodemu pokoleniu lasu miejsce do wzrostu i jednocześnie człowiekowi pożytek w postaci drewna – wyjaśnia.

Reklama

Zapewnia też, że prace są tak prowadzone, że przyroda bardzo szybko regeneruje ślady ingerencji człowieka.

– Ubolewamy, że działania aktywistów z inicjatywy Dzikie Karpaty, zaszytych głęboko w swych leśnych obozach, nakierowane są na totalną krytykę leśnictwa, bez jakiejkolwiek próby rozmowy czy współdziałania – twierdzi G. Zagrobelna. – Wygląda to na akcję zorganizowaną wyłącznie w celu dezawuowania działań leśników w oczach opinii publicznej. Wiemy, że ta kampania zaplanowana została poza naszym regionem, realizowana jest z rozmachem i będzie trwała długo. Nie godzimy się jednak na ten swego rodzaju psychiczny terroryzm wobec ludzi ciężko pracujących dla zapewnienia trwałości lasów i na utrzymanie swych rodzin – podkreśla.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    viktorino_383 2018-08-24 18:42:55

    I znowu ekolodzy !!!!!!!!!!!!  zdelegalizować tę postkomunistyczną pseudo organizację , prerdzielone  szkodniki.  W Bawarii wycinają stuletnie lasy i może tam zaczną protestować  to wtedy brunatne mundury zrobią z nimi porządek.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    su-metal - niezalogowany 2018-08-24 19:27:07

    FRONTSIDE - S.O.S. - TEKSTOWO.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Zbigniew - niezalogowany 2018-08-24 20:03:21

    Ekologia to dziedzina nauki, a budzi tak skrajne emocje jak ewolucja.  Dlaczego?  Obie te dziedziny bardzo łatwo wykorzystać do szerzenia swojej, niestety chorej ideologii, która nie tylko nie ma nic wspólnego z prawdą, ale prowadzi na manowce.  Nie będę szerzej to wyjaśniał, ale podam tylko jeden przykład.  Zapoznajcie się Państwo z ustawą o ochronie przyrody.  Wróbel, notabene ciekawy ptak ma dziś więcej praw niż ... człowiek.  Niech ktoś spróbuje zniszczyć jego jaja w czasie lęgów.  Kary nie uniknie.  A dziecko w łonie matki wg prawa w pewnych okolicznościach można zabić nie doznając żadnych konsekwencji.  Chory świat, chore umysły.  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości