„Nie każde stuletnie drzewo musi być pomnikiem przyrody, tak jak nie każdy stuletni budynek jest zabytkiem wyłącznie ze względu na wiek” – podkreśla Grażyna Zagrobelna, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. To jej reakcja na powołaną niedawno „Inicjatywę Dzikie Karpaty”.
„Inicjatywa Dzikie Karpaty” to ruch obywatelski, który opowiada się za większą ochroną drzew w tzw. Puszy Karpackiej (m.in. tereny Nadleśnictwa Bircza) oraz utworzeniem tutaj Turnickiego Parku Narodowego.
Grażyna Zagrobelna odpiera zarzuty ruchu o nadmiernej wycince drzew, szczególnie pomników przyrody.
– „Inicjatorzy” z „Dzikich Karpat” szermują hasłem „zagłady drzewostanów[paywall] ponad stuletnich”, traktując wiek 100 lat jak jakąś magiczną granicę. Taka retoryka jest używana do manipulacji opinią publiczną, bowiem bieszczadzkie drzewostany zawsze będą ponad 100-letnie, gdyż wynika to z długowieczności gatunków dominujących (jodła, buk) i z zasad prowadzenia gospodarki leśnej. Nie każde stuletnie drzewo musi być pomnikiem przyrody, tak jak nie każdy stuletni budynek jest zabytkiem wyłącznie ze względu na wiek – podkreśla. Zaznacza, że w Bieszczadach są setki tysięcy jodeł o obwodzie w pierśnicy 250 cm.
Dyrektor RDLP w Krośnie zarzuca aktywistom manipulację również w prezentowanych przez nich zdjęciach i filmach, na których widać duże, puste obszary po wycince drzew. Jak przekonuje, są one celowo kadrowane w taki sposób, aby pokazywać „apokaliptyczne” obrazy.
– Polska jest jedynym krajem w tej części Karpat, gdzie nie dopuszcza się zrębów zupełnych, a odnowienie lasu następuje w drodze stymulowania procesów naturalnych i nigdy nie dopuszcza się w tych drzewostanach przerwania trwałości lasu. Wiemy, że każdy pień po ściętym drzewie to dla człowieka przykry widok, podobnie jak widok rzeźni nie jest miły ludziom spożywającym mięso. Ale trzeba mieć świadomość, że wycięte drzewa dają młodemu pokoleniu lasu miejsce do wzrostu i jednocześnie człowiekowi pożytek w postaci drewna – wyjaśnia.
Zapewnia też, że prace są tak prowadzone, że przyroda bardzo szybko regeneruje ślady ingerencji człowieka.
– Ubolewamy, że działania aktywistów z inicjatywy Dzikie Karpaty, zaszytych głęboko w swych leśnych obozach, nakierowane są na totalną krytykę leśnictwa, bez jakiejkolwiek próby rozmowy czy współdziałania – twierdzi G. Zagrobelna. – Wygląda to na akcję zorganizowaną wyłącznie w celu dezawuowania działań leśników w oczach opinii publicznej. Wiemy, że ta kampania zaplanowana została poza naszym regionem, realizowana jest z rozmachem i będzie trwała długo. Nie godzimy się jednak na ten swego rodzaju psychiczny terroryzm wobec ludzi ciężko pracujących dla zapewnienia trwałości lasów i na utrzymanie swych rodzin – podkreśla.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.I znowu ekolodzy !!!!!!!!!!!! zdelegalizować tę postkomunistyczną pseudo organizację , prerdzielone szkodniki. W Bawarii wycinają stuletnie lasy i może tam zaczną protestować to wtedy brunatne mundury zrobią z nimi porządek.
Ekologia to dziedzina nauki, a budzi tak skrajne emocje jak ewolucja. Dlaczego? Obie te dziedziny bardzo łatwo wykorzystać do szerzenia swojej, niestety chorej ideologii, która nie tylko nie ma nic wspólnego z prawdą, ale prowadzi na manowce. Nie będę szerzej to wyjaśniał, ale podam tylko jeden przykład. Zapoznajcie się Państwo z ustawą o ochronie przyrody. Wróbel, notabene ciekawy ptak ma dziś więcej praw niż ... człowiek. Niech ktoś spróbuje zniszczyć jego jaja w czasie lęgów. Kary nie uniknie. A dziecko w łonie matki wg prawa w pewnych okolicznościach można zabić nie doznając żadnych konsekwencji. Chory świat, chore umysły.
''Trzeba uświadomić sobie, że istnieje ciężki grzech przeciwko środowisku naturalnemu obciążający nasze sumienia, rodzący poważną odpowiedzialność przed Bogiem - Stwórcą.'' - JAN PAWEŁ IIKOŚCIÓŁ I EKOLOGIA - ZB.ECO.PL
Cała Europa na was leje PISoBOLSZEWICKIE miernoty,oszuści i złodzieje.
Tak, aborcja, podobnie jak mięso, to MORDERSTWO !!! Nie ma co do tego żadnych wątpliwości !!!YOUTUBE.COM - GAGA - ABORCJACREATION OF DEATH - QUARTERNIG ALIVE - TEKSTOWO.PLABORTIONINSTRUMENTS.COMWEGETARIANIZM - MIĘSO TO MORDERSTWO - NAMA-HATTA.PLYOUTUBE.COM - POZNAJ SWOJE MIĘSOWYZWOLENIE ZWIERZĄT - FACEBOOK.COM
YOUTUBE.COM - JEST SUPER. NIC NIE MUSISZ ROBIĆ. MY ZA CIEBIE WYRĄBIEMY LASY I ZNISZCZYMY ZIEMIĘ
Polski naród zepsuty dał się przekupić. Powinno się wprowadzić zakaz finansowania z poza naszego kraju tych eko. To jest sposób na życie i duuza kasę.
Ten naród sprzedał się za 500+. jak k.....
„Nie każde stuletnie drzewo musi być pomnikiem przyrody, tak jak nie każdy stuletni budynek jest zabytkiem wyłącznie ze względu na wiek” Nie każda stuletnia kobieta jest sexy:-)
PISoBOLSZEWICKA ochrona przyrody w wykonaniu dojnej zmiany:https://wiadomosci.onet.pl/kraj/prof-jasinski-zmarl-w-2017-roku-jest-w-skladzie-panstwowej-rady/722r0wf
To ciekawe . Dlaczego to ci nasi pseudo ekolodzy nie jadą do Germanii i nie drą japy , tak , jak to robili jeszcze nie tak dawno w Puszczy Białowieskiej? Czyżby brakowało many , many na podróż ? No to żaden . problem , zwrócić się do poprzednich zleceniodawców i niech zapłacą wam za podróż i nocleg. Tylko jest mały "problem". Otóż ci sponsorzy bardzo chętnie sponsorowali darcie japy , ale w stosunku do Polski . Natomiast do Germanii , już nie . Można się domyśleć dlaczego. PAMIĘTAJCIE , POWTÓRKI Z POPRZEDNIEJ AKCJI W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ NIE BĘDZIE . POLSKI LEGALNIE WYBRANY RZĄD NIE BĘDZIE CHODZIŁ NA PASKU DEGENERACJI Z EURKOŁCHOZU
I znowu ekolodzy !!!!!!!!!!!! zdelegalizować tę postkomunistyczną pseudo organizację , prerdzielone szkodniki. W Bawarii wycinają stuletnie lasy i może tam zaczną protestować to wtedy brunatne mundury zrobią z nimi porządek.
FRONTSIDE - S.O.S. - TEKSTOWO.PL
Ekologia to dziedzina nauki, a budzi tak skrajne emocje jak ewolucja. Dlaczego? Obie te dziedziny bardzo łatwo wykorzystać do szerzenia swojej, niestety chorej ideologii, która nie tylko nie ma nic wspólnego z prawdą, ale prowadzi na manowce. Nie będę szerzej to wyjaśniał, ale podam tylko jeden przykład. Zapoznajcie się Państwo z ustawą o ochronie przyrody. Wróbel, notabene ciekawy ptak ma dziś więcej praw niż ... człowiek. Niech ktoś spróbuje zniszczyć jego jaja w czasie lęgów. Kary nie uniknie. A dziecko w łonie matki wg prawa w pewnych okolicznościach można zabić nie doznając żadnych konsekwencji. Chory świat, chore umysły.