Reklama

Dziki rozkopują cmentarz na Słowackiego

– Odwiedzając groby najbliższych, zauważyłam ślady dzików. Tak zryły teren, że jeden z nagrobków został naruszony. Ryły także w pasie pod murem cmentarnym, gdzie są groby dzieci. Uważam, że zarządca cmentarza musi coś z tym zrobić – alarmuje jedna z naszych Czytelniczek.

Dla potwierdzenia podesłała do naszej redakcji zdjęcia opisywanych miejsc. – Najgorzej jest w tych rejonach, gdzie trumienka zasypana jest tylko ziemią. Przy jednym z grobów leżała deska. Miałam rękawice, wkopałam ją w ziemię. Rozpacz mnie ogarnia. Dodam, że to nie pierwszy raz. Ale teraz dziki rozpanoszyły się na cmentarzu okropnie. Dodatkowo groby dzieci podmywa spływająca woda. Nie jestem specjalistką, ale wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach są sposoby, aby skierować ją w inną stronę. Choćby poprzez montaż jakiś rynienek – powiedziała zdenerwowana[paywall].

Dziki się rozpanoszyły

Prawdą jest, że dziki rozpanoszyły się na ogromną skalę. Potrafią przechadzać się po osiedlach, ulicach, placach zabaw. Wielokrotnie pisaliśmy już o szkodach wyrządzanych przez te zwierzęta. W tym roku weszła w życie specustawa dotycząca ASF (afrykański pomór świń). Zmieniła zapisy w 9 innych ustawach i ma ułatwić zwalczanie tej choroby przede wszystkim poprzez wybijanie dzików i zwiększenie bioasekuracji. Przepisy zakładają m.in.: zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, możliwość budowy niecek dezynfekcyjnych bez konieczności uzyskania pozwoleń, wykorzystanie Funduszu Leśnego do budowy ogrodzeń, konieczność przestrzegania bioasekuracji przez uczestników polowań.

Reklama

Ustawa ponadto upoważnia wojewodę do wydania nadleśniczemu polecenia wykonania na określonym obszarze ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt (dzików) z terenów leśnych. Wprowadza możliwość karania zarządców dróg publicznych, którzy – wbrew nakazowi powiatowego lekarza weterynarii lub wojewody – nie zamkną znajdujących się w pasach drogowych przejść dla zwierząt lub nie budują ogrodzeń.

Sarny obgryzają wieńce

Informację o rozkopywaniu Cmentarza Głównego przy ul. Słowackiego w Przemyślu przez dziki przekazaliśmy do Zakładu Usług Komunalnych sp. z o.o. w Przemyślu, który zajmuje się m.in. utrzymaniem porządku na nadsańskich nekropoliach. Szefostwo spółki podeszło do sprawy bardzo poważnie.

Reklama

Prokurent w zakładzie Ryszard Siniewicz, który równocześnie jest kierownikiem cmentarzy: – Wiemy o dzikach wędrujących po cmentarzu na Słowackiego. Są także na cmentarzu zasańskim, na Kruhelu Wielkim czy wojskowym. Cmentarze są ogrodzone, ale zawsze jakaś dziura się znajdzie. Jedną, skracając sobie drogę, robią ludzie. My ją łatamy, ludzie robią znowu. Mogą tamtędy przechodzić i dziki. Mogą wchodzić furtkami, które są otwarte przez całą dobę. Jaki mamy pomysł? Co jakiś czas kupujemy specjalny preparat, środek chemiczny, który ma je odstraszać. Wie pan co się dzieje? Nasączone nim materiały są zjadane przez dziki i prawdopodobnie im to smakuje. Problem jest i sami sobie z nim nie poradzimy. Mamy także problem z sarnami, które wkraczają na cmentarze. Zwłaszcza na Zasaniu, gdzie od strony ogródków działkowych nie ma ogrodzenia. Po co przychodzą? Aby obgryzać wieńce z kwiatami. Również i w tym wypadku nie wiemy, jak temu zaradzić.

 Jakiś czas temu od strony ulicy Przemysława wykonane zostało odwodnienie. Nie ma szans, aby woda opadowa, płynąca ulicą, przedarła się przez mur. Spływać może alejkami.

Reklama

– Niektóre groby są rzeczywiście usypane z ziemi. Może się tam gromadzić woda. Chwilowo, bo ostatnio bardzo intensywnie padało. Ale oczywiście sprawdzimy i to i spróbujemy temu przeciwdziałać – zapewnił R. Siniewicz.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-07-03 19:29:42

    Cmentarz to najlepsza stołówka dla dzików.Dlatego nawet w najbardziej zapadłych parafiach cmentarz jest zawsze ogrodzony z zamknietą bramą

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Anna - niezalogowany 2020-07-03 19:52:35

    Czas na zniany  bo w tej firmir nie można niczego załatwić po ludzku.Kierownik nieprzyjemny.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    parafianin - niezalogowany 2020-07-03 19:58:47

    Druhu Tadeuchu a Niu Jork to zapadała parafia? A lbo saint Patrick?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama