Zakładasz maseczkę i robi ci się gorąco? Pojawiają się duszności i uczucie, jakby do płuc docierało za mało tlenu? Podpowiadamy, jak wyeliminować dyskomfort.
Prawidłowy oddech jest miarowy, głęboki, niespieszny. Odbywa się przez nos, dolną częścią klatki piersiowej, z użyciem przepony. Poczas wdechu brzuch się unosi, a przy wydechu – opada. Dorosły człowiek oddycha w ten sposób 10 – 12 razy na minutę, czyli każdy oddech trwa 4 – 6 sekund. Tak samo powinniśmy oddychać w maseczce ochronnej. Niestety specjaliści alarmują, że większość ludzi oddycha nieprawidłowo. Całkiem możliwe, że Ty również.
Trzeba ćwiczyć
By nabrać prawidłowych nawyków, wystarczy 5– 10 minut treningu każdego dnia. Jak ćwiczyć? Usiądź lub połóż się wygodnie. Połóż jedną dłoń na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej. Wciągnij powietrze przez nos powoli i głęboko – aż do brzucha. Gdy poczujesz, że więcej już się nie da, wytrzymaj kilka sekund, po czym równie wolno wypuszczaj powietrze ustami. Do momentu, w którym poczujesz, że więcej już z płuc nie wydusisz. Powtórz. To proste i przyjemne!
Zaprzyjaźnij się z maseczką
Zakrywanie nosa i ust wywołuje niekiedy tylko wrażenie odcięcia dopływu powietrza. Jeżeli to twój problem, spróbuj przekonać się do maseczki. W tym celu w domowym zaciszu na kilkanaście minut każdego dnia nakładaj maseczkę i ćwicz głębokie, spokojne wdechy i wydechy – koniecznie przez nos.
Tylko spokojnie
Czujesz, że zaczyna ci brakować oddechu, ale nie możesz zdjąć maseczki? Zaczynasz się denerwować i z każdą mijającą minutą toczysz coraz bardziej zażartą walkę o każdy haust powietrza? W sytuacji stresowej mamy naturalną tendencję do brania oddechów płytszych i szybszych. Dlatego spróbuj się uspokoić i ustabilizować oddech. Jak? Oddychaj przez nos, biorąc pełny, głęboki wdech i wydech. Oprzyj się pokusie oddychania przez usta, bo to tylko pogorszy sytuację i pogłębi uczucie duszności.
Problem okularników
Nie tylko oddychanie w maseczce może powodować dyskomfort i zniechęcać do jej prawidłowego noszenia. Osobom na co dzień noszącym okulary daje się we znaki również pojawiająca na powierzchni soczewek para. To nasz skraplajacy się pod wpływem zmiany temperatury oddech. Jak radzić sobie w tym przypadku? Jedną z banalnych metod jest podciągnięcie maski na nos na tyle wysoko, by wsunęła się pod okulary. Kolejną – mycie szkieł wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Detergenty tworzą na szkłach powłokę hydrofobową, która znacznie minimalizuje uciążliwe parowanie. Podobne działanie mają specjalistyczne środki czyszczące do okularów. Z kolei sposobem polecanym przez internautów jest umieszczenie pod maseczką... zwiniętej chusteczki higienicznej (1 warstwy). Wkładamy ją pod zagiętą, górną część maseczki. W ten sposób maseczka ściślej przylega do twarzy, a ewentualna para absorbowana jest przez chusteczkę. Prawidłowe przyleganie zapewniają również maseczki z drucikiem wszytym na wysokości nosa.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Pan prezydent jak wizytował placówki BIOSG na Podkarpaciu nie miał maseczki i oddychał normalnie
Zbyt długie chodzenie w maseczkach powoduje podrażnienia i wysuszenie skóry. Dodatkowo zła wentylacja może powodować stany zapalne w jamie ustnej takie jak afty oraz być źródłem nieprzyjemnego zapachu z ust. Na afty polecam https://zagojeni.pl/pierwsza-pomoc/afty-nawrotowe-leczenie/ oraz jak najkrótsze przebywanie w masce.
Pan prezydent jak wizytował placówki BIOSG na Podkarpaciu nie miał maseczki i oddychał normalnie
Zbyt długie chodzenie w maseczkach powoduje podrażnienia i wysuszenie skóry. Dodatkowo zła wentylacja może powodować stany zapalne w jamie ustnej takie jak afty oraz być źródłem nieprzyjemnego zapachu z ust. Na afty polecam https://zagojeni.pl/pierwsza-pomoc/afty-nawrotowe-leczenie/ oraz jak najkrótsze przebywanie w masce.