Tylko prawidłowe korzystanie z maseczki ochronnej zwiększa ochronę przed zakażeniem koronawirusem. Jak ją zakładać, nosić, i bezpiecznie zdejmować?

Kliknij, aby powiększyć.
Jak bezpiecznie zdejmować maseczkę?
Zmień maseczkę, gdy zrobi się wilgotna lub mokra. Może to nastąpić zarówno w warunkach podwyższonej wilgotności, jak i po dłuższym oddychaniu czy rozmowie. Taka maseczka nie spełnia już swojej funkcji, a co więcej, może zwiększać ryzyko zakażenia.
• Chwyć maseczkę za sznurki lub gumki do wiązania (nie dotykaj materiału z przodu – na jego powierzchni mogą znajdować się patogeny) i ostrożnie ją zdejmij.
• Bezzwłocznie po zdjęciu maski wyrzuć ją do kosza na śmieci (odpady zmieszane).
• Na koniec zadbaj o higienę rąk: umyj je i zdezynfekuj.
Jak postępować z maseczką wielokrotnego użytku?
Maseczki wielokrotnego użytku należy zakładać i zdejmować podobnie jak te jednorazowe. Różnica polega na tym, że po każdym użyciu trzeba ją zdezynfekować – najlepiej wyprać w temperaturze co najmniej 60 stopni C. Koronawirus jest bardzo wrażliwy zarówno na wysoką temperaturę jak i środki czystości. Po wypraniu należy maseczkę dokładnie wysuszyć i wyprasować. Dopiero wtedy można ją użyć ponownie. Niekiedy zaleca się odkażanie maseczki płynem do dezynfekcji na bazie min. 60-procentowego alkoholu. Takie rozwiązanie stosujmy wyłącznie w sytuacji awaryjnej, np. w przestrzeni publicznej. Trzeba wtedy bardzo dokładnie spryskać maseczkę środkiem odkażającym, a przed ponownym założeniem poczekać aż maska wyschnie.
Czego nie robić, używając maseczki ochronnej?
• Dotykać jej, ponieważ na materiale od zewnętrznej strony mogą znajdować się patogeny (można to zrobić tylko po dokładnym umyciu lub zdezynfekowaniu rąk).
• Zakładać jej tylko na jedno ucho lub dopuścić do tego, by odstawała. Nosić jej na brodzie, pod nosem, na szyi. Powinna zasłaniać usta i nos!
• Kilkakrotnie używać masek jednorazowych.
• Wyrzucać zużytej maseczki do toalety.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Żadnego kagańca na ryju nosił nie będę. Kilka razy patrol policji się mnie przyczepił. Najwidoczniej chłopaki wiedzą, że to bzdura, bo skończyło się na "pouczeniu".
Ja też nie. To wymysł, nic nie daje, a przeszkadza.
http://www.problog.com.pl/skuteczna-ochrona-przeciwwirusowa/ -artykuł dotyczący maseczek. Warto przeczytać.
Żadnego kagańca na ryju nosił nie będę. Kilka razy patrol policji się mnie przyczepił. Najwidoczniej chłopaki wiedzą, że to bzdura, bo skończyło się na "pouczeniu".
Ja też nie. To wymysł, nic nie daje, a przeszkadza.
http://www.problog.com.pl/skuteczna-ochrona-przeciwwirusowa/ -artykuł dotyczący maseczek. Warto przeczytać.