Reklama

”Jarosław” dla jarosławian

24/07/2022 13:00

Tylko do 10 sierpnia jarosławianie mają czas na zgłaszanie swoich kandydatów do nagrody burmistrza miasta Jarosławia - „Jarosława". Tradycja przyznawania nagród dla jarosławian, którzy wnieśli znaczący wkład w życie społeczno-kulturalne miasta sięga 1994 roku. Przyznawana za rok miniony lub całokształt działalności, stanowi wyraz najwyższego uznania dla zaangażowania społecznego na rzecz środowiska lokalnego. Kandydatów może zgłosić każdy. Ostateczna decyzja co do wyłonienia laureatów należy do siedmioosobowej kapituły.

Przez pierwsze dziesięć lat nagrody były przyznawane w kilku kategoriach, takich jak między innymi: oświata, sport, rewitalizacja zabytków, przedsiębiorczość, aktywność społeczna[paywall] Od 2016 do 2019 Jarosław był jeden, a po 2019 roku nagrody przestały być przyznawane.

Stąd w tym roku oczekiwanie na ogłoszenie trzech laureatów jest tym bardziej wyczekiwane. Jarosława można otrzymać za konkretne działania w danym roku lub za całokształt swojej pracy. Nagroda to wyjątkowa statuetka, projektu jarosławskiego rzeźbiarza Dariusza Jasiewicza. 

Reklama

Głównym motywem jest miecz ze wkomponowanym wizerunkiem księcia Władysława Opolczyka, ujęty dwoma herbami: miasta Jarosławia i Orła Białego. W dolnej części statuetki podziwiać można panoramę miasta z okresu lokacji na prawie magdeburskim w 1375 r. Całość formy zamyka podstawa z symbolicznie zaznaczoną, opływającą miasto rzeką San.


fot.jaroslawmiasto.pl
Formularze zgłoszeniowe i regulamin jest dostępny na stronie internetowej miasta.

Składanie wniosków o przyznanie nagrody odbywa się elektronicznie, na podstawie przesłanego skanu dokumentu lub przez złożenie swojego wniosku w kancelarii Urzędu Miasta (Rynek 1), w Centrum Kultury i Promocji (Rynek 5) lub w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Makary 1).

Reklama


Z regulaminu plebiscytu wynika, że kandydatów mogą zgłosić: mieszkańcy Gminy Miejskiej Jarosław w liczbie co najmniej pięciu, organizacje pozarządowe, Miejska Rada Działalności Pożytku Publicznego w Jarosławiu, zakłady pracy działające na terenie Gminy Miejskiej Jarosław oraz Radni Rady Miasta Jarosławia. Jednak to nie oni dokonują ostatecznego wyboru, a siedmioosobowa kapituła powołana przez burmistrza.

Zainteresowani tematem sugerują w przyszłości pomyśleć o stworzeniu kategorii ”Jarosław jarosławian”, czyli coś na kształt nagrody publiczności, gdzie w formie głosowania zostałaby wyłoniona osoba, która w oczach mieszkańców miasta najbardziej zasługuje na otrzymanie tak ważnej nagrody.

Reklama


Uroczyste wręczenie Jarosławów odbędzie się podczas Jarmarku Jarosławskiego już pod koniec sierpnia.

 
MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama