Reklama

Kasa na zbiorniki retencyjne

Między innymi gminy Pruchnik i Laszki z powiatu jarosławskiego wzbogacą się o zbiorniki retencyjne. W Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie wicemarszałkowie Piotr Pilch i Karol Ożóg podpisali umowy na przyznanie pomocy gminom na inwestycje związane z zarządzaniem zasobami wodnymi, w tym na budowę wspomnianych obiektów.

Zbiornik retencyjny to sztuczny zbiornik wodny, który może pełnić wiele funkcji. To chociażby: gromadzenie wód na potrzeby ludności i przemysłu, wykorzystanie energii wodnej (hydroenergetyka), ochrona przed powodziami czy wykorzystanie w celach irygacyjnych (irygacja to jeden z systemów melioracji polegający na dostarczaniu wody do gleby w celu zapewnienia odpowiednich warunków wegetacji roślin uprawnych). Prawdę powiedziawszy, takie obiekty powinny być w każdej gminie, ale póki co tak nie jest.

Dbanie o środowisko

W konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, oprócz wicemarszałków, udział wzięli m.in. burmistrz miasta i gminy Pruchnik Stanisław Kłopot czy wójt gminy Laszki Stanisław Gonciarz. Wicemarszałek P. Pilch podkreślił, że dbanie o środowisko, przyrodę i zasoby wodne jest niezmiernie istotne dla samorządu województwa.

Reklama

– Z tego powodu kierujemy duże środki w dyspozycji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na zadania w zakresie gospodarki wodnościekowej i gospodarowania zasobami wodnymi. Dlatego zachęcamy do tego, żeby składać wnioski na zbiorniki retencyjne, ponieważ samorząd dysponuje środkami w pełnej wysokości oraz oferuje bardzo dogodne warunki ich przydzielania

– powiedział[paywall].

– Nasze miasto i gmina położone są w bardzo niekorzystnych warunkach hydrologicznych. Drastycznie obniża się poziom wód gruntowych, a jako gmina i miasto korzystamy ze studni głębinowych. Jedynym rozwiązaniem tej sytuacji są zbiorniki retencyjne

Reklama

– stwierdził burmistrz miasta i gminy Pruchnik S. Kłopot.

Wojna z suszą

Samorząd województwa podkarpackiego zobowiązał się do pomocy w finansowaniu inwestycji w otwarte zbiorniki do retencjonowania wód opadowych i roztopowych. To pozwoli na zwiększenie retencji na obszarach wiejskich i przeciwdziałanie m.in. negatywnym skutkom suszy. Łącznie w dwóch naborach dotyczących zbiorników retencyjnych – pierwszy przeprowadzono w ub.r., drugi w br. – samorząd województwa rozdysponował kwotę ponad 14 mln zł, z której dofinansowano 30 zadań w zakresie retencji. W tegorocznym naborze 11 beneficjentów otrzymało środki w wysokości ponad 6 mln zł na 14 zadań.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/09/2024 10:20
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama