Między innymi gminy Pruchnik i Laszki z powiatu jarosławskiego wzbogacą się o zbiorniki retencyjne. W Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie wicemarszałkowie Piotr Pilch i Karol Ożóg podpisali umowy na przyznanie pomocy gminom na inwestycje związane z zarządzaniem zasobami wodnymi, w tym na budowę wspomnianych obiektów.
Zbiornik retencyjny to sztuczny zbiornik wodny, który może pełnić wiele funkcji. To chociażby: gromadzenie wód na potrzeby ludności i przemysłu, wykorzystanie energii wodnej (hydroenergetyka), ochrona przed powodziami czy wykorzystanie w celach irygacyjnych (irygacja to jeden z systemów melioracji polegający na dostarczaniu wody do gleby w celu zapewnienia odpowiednich warunków wegetacji roślin uprawnych). Prawdę powiedziawszy, takie obiekty powinny być w każdej gminie, ale póki co tak nie jest.
W konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, oprócz wicemarszałków, udział wzięli m.in. burmistrz miasta i gminy Pruchnik Stanisław Kłopot czy wójt gminy Laszki Stanisław Gonciarz. Wicemarszałek P. Pilch podkreślił, że dbanie o środowisko, przyrodę i zasoby wodne jest niezmiernie istotne dla samorządu województwa.
– Z tego powodu kierujemy duże środki w dyspozycji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na zadania w zakresie gospodarki wodnościekowej i gospodarowania zasobami wodnymi. Dlatego zachęcamy do tego, żeby składać wnioski na zbiorniki retencyjne, ponieważ samorząd dysponuje środkami w pełnej wysokości oraz oferuje bardzo dogodne warunki ich przydzielania
– powiedział[paywall].
– Nasze miasto i gmina położone są w bardzo niekorzystnych warunkach hydrologicznych. Drastycznie obniża się poziom wód gruntowych, a jako gmina i miasto korzystamy ze studni głębinowych. Jedynym rozwiązaniem tej sytuacji są zbiorniki retencyjne
Reklama
– stwierdził burmistrz miasta i gminy Pruchnik S. Kłopot.
Samorząd województwa podkarpackiego zobowiązał się do pomocy w finansowaniu inwestycji w otwarte zbiorniki do retencjonowania wód opadowych i roztopowych. To pozwoli na zwiększenie retencji na obszarach wiejskich i przeciwdziałanie m.in. negatywnym skutkom suszy. Łącznie w dwóch naborach dotyczących zbiorników retencyjnych – pierwszy przeprowadzono w ub.r., drugi w br. – samorząd województwa rozdysponował kwotę ponad 14 mln zł, z której dofinansowano 30 zadań w zakresie retencji. W tegorocznym naborze 11 beneficjentów otrzymało środki w wysokości ponad 6 mln zł na 14 zadań.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze