Reklama

Kolorowe zwiastuny wiosny

20/02/2018 07:54

Drobne, wdzięczne i jakże piękne, zadziwiają bogactwem kolorów. Niegdyś wierzono, że wplecione we włosy kobiety sprawią, że wybranek jej serca odwzajemni gorące uczucie. Inna legenda głosi, że po raz pierwszy wyrosły tam, gdzie święty Piotr upuścił pęk kluczy do bram nieba – stąd ich ludowa nazwa: kluczyki. I jeszcze jedna, która podaje, że wskazują drogę do skarbów i otwierają zamki bram, za którymi są ukryte…O jakich kwiatach mowa? Oczywiście o pierwiosnkach.

Pierwiosnki, a właściwie prymulki (łac. primula) to popularne wiosenne kwiaty, które od wielu lat cieszą się popularnością wśród pasjonatów ogrodnictwa. Kwitną wcześnie i nie mają dużych wymagań uprawowych. Pięknie wyglądają na rabatach, w ogródkach skalnych, są wdzięcznym materiałem do tworzenia malowniczych obwódek.

 


Wiosenne prymusy


Ich nazwa nie jest przypadkowa. Z łaciny primus oznacza wczesny, pierwszy. Niektóre gatunki zakwitają już w marcu, inne rozpoczynają kwitnienie w kwietniu i maju. Pierwiosnki mają pojedyncze liście oraz rurkowaty, pięciolistny kwiatostan, ich ubarwienie jest bardzo różnorodne i przybiera najczęściej odcienie żółci, błękitu, różu oraz czerwieni.

Reklama

 


Najpiękniej rozwijają się w półcieniu


Pierwiosnki preferują stanowiska z dostępem światła rozproszonego. W pełnym nasłonecznieniu zasychają i obumierają. Optymalne powinno być dość jasne wiosną, natomiast latem lekko zacienione (np. pod koronami drzewa, wokół krzewów). Źle tolerują suszę, dlatego ziemia pod uprawę powinna być stale wilgotna, ale przepuszczalna, bez tendencji do zastoin wody. Najlepiej by miała odczyn lekko kwaśny, była zasobna w próchnicę i wapń. W większości są mrozoodporne, ale podczas bezśnieżnych zim mogą przemarzać i dlatego należy okrywać je korą, suchymi liśćmi lub gałązkami jedliny.


AM
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Janek45 - niezalogowany 2018-03-28 12:06:55

    Prymulki a właściwie pierwiosnki to jedne z najpiękniejszych kwiatów. Zgadzam się z autorem że to symbol wiosny. Od wielu lat uprawiam je w ogrodzie i domu i mam spore doświadczenie. Najlepiej sprawdzają mi się pierwiosnki bezłodygowe, ładnie kwitną i są proste w uprawie. Najładniejsze to pierwiosnki omszone i wyniosłe. Obie odmiany są trudniejsze w uprawie i słabiej kwiat ale mają bardzo ładne kwiatostany. łodyga jest długa a kwiat duży. Ciekawy jest pierwiosnek ząbkowany.  Kwiaty tworzą kulę na czubku łodygi. W tym roku zaczynam uprawę pierwiosnków storczykowatych. Ponoć są trudne ale fajnie wyglądają i mają intensywny zapach. Bogactwo tych kwiatów jest olbrzymie, tutaj znajdziecie więcej informacji [usunięte przez moderatora] Jeśli macie Państwo jakieś pytania o uprawie, chętnie pomogę, proszę odpowiedzieć na komentarz.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama