Reklama

Koperty niezgody, czyli jak nieformalny przystanek może uprzykrzyć życie


Koperta, a w zasadzie dwie, wymalowane na jezdni w celu oznaczenia stanowiska postojowego przeznaczonego do wyłącznego użytkowania przez niektórych uczestników ruchu, sprawiły, że mieszkającym w ich pobliżu puściły nerwy. Mieszkańcy Czarnieckiego mają dość nocnych hałasów związanych z wysadzaniem pasażerów i blokowania chodnika.


Trudno się nie zgodzić z tym, że mieszkanie w kamienicach przy ulicy Czarnieckiego może się wiązać z niedogodnościami. Ruch jest tu spory, na co niewątpliwie ma m.in. wpływ bliskie sąsiedztwo terminala odpraw granicznych. Jakby tego było mało, od jakiegoś czasu spokój mieszkańców, których lokale zlokalizowane są pod numerem 25 i w pobliżu tego adresu, zakłóca fakt, że wymalowane w pasie drogi dwie koperty parkingowe stały się – jak twierdzą – nieformalnym przystankiem do odbierania pasażerów pociągów czy wysadzania ich przez samochody nieuprawnione. Przy kopertach widnieje bowiem znak z przypisanymi do kopert numerami rejestracyjnymi, które mogą opłacane miejsca zajmować, ale rzeczywistość jest taka, że stają na nich także inni użytkownicy czterech kółek. Sprawa otarła się o urząd miasta, bo o interwencję w tej sprawie zmęczeni sytuacją mieszkańcy poprosili radną Annę Grad-Mizgałę, która złożyła w magistracie stosowną interpelację.

– Nie chodzi tylko o to, że wysadzanie czy zabieranie pasażerów odbywa się w porze, kiedy większość ludzi chce spać, do tego tuż pod oknami. Parkujący na kopertach za nic mają też pieszych, stawiając samochody w poprzek i zajmując chodnik – skarżą się mieszkańcy, którzy o problemach regularnie informują też straż miejską.

Reklama

Wygląda jednak na to, że ta, wzywana na interwencje, lada chwila może mieć w tej sprawie ograniczone pole działania[paywall] .

Umowa jest umową

Problemem jest to, że obie koperty wyznaczone zostały na wniosek mieszkańca, na podstawie zatwierdzonego projektu zmiany stałej organizacji ruchu drogowego ul. Czarnieckiego w Przemyślu. Oprócz opracowania na własny koszt projektu zmiany organizacji ruchu drogowego i pokrycia kosztów oznakowania kopert, zobowiązany został on do pokrywania opłat z tytułu korzystania z miejsc zastrzeżonych i... regularnie to robi.

Reklama

– Od momentu złożenia przez radną interpelacji przyjeżdżamy w to miejsce i interweniujemy. Tym bardziej, że na znaku są umieszczone numery aut, dla których opłacane są oba miejsca. Dla jasności warto dodać, że jeśli dowolny mieszkaniec złoży w Zarządzie Dróg Miejskich wniosek o wyznaczenie koperty i będzie ją opłacał, może ją udostępniać komu chce. Jeśli we wniosku znajdą się konkretne numery rejestracyjne, to tylko przypisane do nich pojazdy mają prawo miejsce zajmować. Tak jest w tym przypadku, a ze zgłoszeń mieszkańców wynika, że na kopertach stawali też taksówkarze i inni nieuprawnieni kierowcy, na których my kolei możemy wymusić opuszczenie miejsca – wyjaśnia komendant Straży Miejskiej w Przemyślu Jan Geneja.

Sytuację komplikuje fakt, że numery rejestracyjne lada chwila ze znaku znikną, bo z takim wnioskiem zwrócił się opłacający miejsca, który podejmuje różnych kontrahentów i chce mieć dla nich zapewniony postój.

Reklama

– Zatem to, kto będzie tam parkował, będzie tylko i wyłącznie sprawą osoby opłacającej wyznaczone koperty – mówi J. Geneja.

Co zatem pozostanie mieszkańcom? – Jeśli są niezadowoleni z takiej formy zorganizowania parkingu, mogą, czy to sami, czy poprzez zarząd osiedla – monitować do zarządcy drogi, żeby w tym miejscu nie wyznaczał zastrzeżonych miejsc parkingowych. Natomiast umowa jest umową i jeśli strona będzie się nadal wywiązywać z płatności, nie możemy ingerować. Tak samo jak nie znamy intencji mieszkańca wnioskującego tym razem o koperty, ale bez ujętych numerów rejestracyjnych – dodaje.

Reklama

– Działania będziemy mogli podjąć tylko w przypadku, gdy będzie tam dochodzić do jakiś incydentów, zakłócania ciszy nocnej czy nieuprawnionego zajmowania ciągu pieszego – podsumowuje komendant.

Podkreśla też, że głównym winowajcą problemów mieszkańców tej, czy pobliskich kamienic jest usytuowanie kamienicy niedaleko terminalu.

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 31/05/2025 15:32
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama