Zabytkowy dzwon Sylwester, bijący w bazylice pw. Ducha Świętego w Przeworsku, ma 388 lat. W tym roku został odrestaurowany. Część pieniędzy na remont przeznaczył książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Książąt Lubomirskich.
Nieużywany przez ponad 20 lat dzwon po długiej przewie zabił po raz pierwszy 25 marca br. Oficjalnie zadebiutował jednak podczas rezurekcji. Książę Lubomirski, który w tym roku odwiedził Przeworsk, wyraził chęć przybycia ponownie do miasta nad Mleczką na obchody Bożego Ciała. To bowiem jeden z czterech dni w roku, kiedy można usłyszeć Sylwestra[paywall].
Na renowację dzwonu przekazał 5 tys. zł, nie udało mu się jednak dotrzeć do Przeworska na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Wysłał list, który tego dnia został odczytany w kościele. „Jednym z głównych filarów aktywności Fundacji jest dbałość o spuściznę narodową, renowacja zabytków ruchomych i nieruchomych, dlatego z przyjemnością zaangażowałem się w odbudowę dzwonu Sylwester - jednego z najpiękniejszych i najstarszych dzwonów w Polsce, którego historia sięga początków XVII wieku. Burzliwe losy dzwonu stanowią symbol mojej rodziny, która przez wieki swojej obecności w dziejach Rzeczpospolitej musiała pokonać wiele przeciwności, ale przetrwała, pozostając wierna swym ideałom. Współfinansowanie dzwonu Sylwester, stanowiącego serce Bazyliki Kolegialnej, to osobisty powód do dumy również ze względu na widniejący wśród łacińskich inskrypcji herb rodu Lubomirskich „Patriam Versus, Ku Ojczyźnie, Dla Narodu” - napisał w korespondencji.
Rodzina Lubomirskich przed wiekami przyczyniła się do budowy zabytkowego dzwonu, o którym teraz nie zapomniał również książę Jan. Obecnie „staruszkowi” Sylwestrowi towarzyszą trzy mniejsze i młodsze dzwony: Maria, Izydor i Roman.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze