Reklama

Mieszkańcy gminy Bircza dla Gosi, Czarka i ich dzieci. Łańcuszek dobra coraz dłuższy. 20 tys. dla pogorzelców od mieszkańców gminy Bircza

W poprzednim wydaniu ŻP, w materiale „Czteroosobowa rodzina straciła dach nad głową. Pożar strawił wszystko” opisaliśmy tragedię, jaka dotknęła państwa Małgorzatę i Cezarego Fornalów, mieszkańców Połomii w powiecie strzyżowskim. Wstrząsnęła ona mieszkańcami Birczy, z której pan Cezary pochodzi. Mieszkańcy gminy postanowili dorzucić od siebie finansowy wkład na odbudowę domu dla rodziny i przyznać trzeba, że uzbierali całkiem sporo, bo aż 20 tys. zł. A pomogły w tym słodkości...

Pożar, do którego doszło 2 stycznia, odbił się szerokim echem w mediach. Małżonkowie i ich dzieci stracili w nim dom, do którego wprowadzili się zaledwie 5 miesięcy temu. Nie dość, że budowa pochłonęła ich wszystkie oszczędności (na ten cel wzięli pożyczkę), to jeszcze po tragedii okazało się, że ubezpieczenie pokryje jedynie wartość kredytu. Nie było więc szans na rychłą odbudowę, bo większość inwestycji powstała dzięki oszczędnościom i pomocy najbliższych. Na portalu zrzutka.pl założono więc zbiórkę „Wygramy z żywiołem”, która miała wesprzeć pogorzelców. I ta przyniosła wspaniały efekt – blisko 470 tys. zł, a więc ponad 90 procent założonej kwoty już udało się zgromadzić. Solidarni z panem Czarkiem i jego rodziną okazali się też mieszkańcy samej Birczy, jak i całej gminy. Wpadli na pomysł organizacji kiermaszu słodkości, z którego dochód zamierzali przeznaczyć na pomoc dla rodziny. Odbył się w minioną niedzielę, 12 stycznia, przy kościele pw. św. Stanisława Kostki w Birczy, gdzie koła gospodyń i indywidualni mieszkańcy gminy (ponad 40 osób) dostarczyli słodkie wypieki. Można je było nabyć w zamian za datek dla pogorzelców.

– Ciasta, niektóre naprawdę pracochłonne, rozeszły się bardzo szybko. Mieszkańcy solidarnie odpowiedzieli na apel i nie szczędzili wpłat do puszek – relacjonuje Anna Ruda z Birczy.

Reklama

– Tylko z samych datków udało się zebrać 17 tys. 700 zł, a to jeszcze nie wszystko. Swoją cegiełkę dołożyła też młodzież z Ruchu Apostolstwa Młodzieży, która przekazała środki zebrane na swoim kiermaszu, datki z własnej kieszeni przekazali też radni Miasta i Gminy Bircza – dodaje.

Łącznie udało się dobić do kwoty 20 tys. zł. W całe przedsięwzięcie mocno zaangażowali się też proboszcz miejscowej parafii ks. Tomasz Ruszel i katecheta ks. Marcin Piotrowski. Organizatorzy kiermaszu – znajomi państwa Fornalów, przyjaciele i lokalna społeczność – dziękują za naszym pośrednictwem wszystkim, którzy zdecydowali się wesprzeć charytatywny cel.

Reklama

Zbiórka „Wygramy z żywiołem!” (id: cx5822) na portalu Zrzutka.pl nadal trwa. Wciąż można dorzucić grosik od siebie.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/01/2025 18:12
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama