Z rąk prezydenta Wrocławia, honorowego przewodniczący Rady Programowej Smart City Jacka Sutryka prezydent Przemyśla Wojciech Bakun odebrał nagrodę specjalną dla nadsańskiego miasta w konkursie Smart City Awards.
Ogłoszenie wyników odbyło się podczas XIV edycji Smart City Forum we Wrocławiu. Spotkanie to jest największym w Polsce kongresem poświęconym funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast. Wydarzenie gromadzi decydentów szczebla krajowego, administracji samorządowej oraz znanych ekspertów z branż takich jak: transport, budownictwo, bezpieczeństwo, energetyka, zarządzanie danymi, czy również usług publicznych[paywall]. To sprawia, iż Smart City Forum jest zdecydowanie najważniejszą w Polsce inicjatywą poświęconą inteligentnym miastom w takiej skali i z takim zapleczem merytorycznym. Każdorazowo prezentowane są innowacyjne rozwiązania sprawdzające się zarówno w Polsce, jak i np. w Barcelonie, Singapurze czy też Toronto i Londynie.
W trakcie wrocławskiego forum niezależna Kapituła Konkursowa, składająca się z uznanych autorytetów w branży, nagrodziła laureatów konkursu Smart City Awards. Ten ma na celu popularyzację osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań, służących budowie inteligentnych miast w Polsce oraz miast realizujących tę ideę. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej.
Laureatami zostały miasta: Duszniki-Zdrój (kategoria miasta do 30 tys. mieszkańców), Kołobrzeg (do 100 tys. mieszkańców), Rzeszów (od 100 do 300 tys. mieszkańców) oraz Gdańsk (powyżej 300 tys. mieszkańców). Przyznane zostały także nagrody w kilku specjalistycznych kategoriach.
Nagrodę specjalną otrzymało miasto Przemyśl. W uzasadnieniu możemy przeczytać m.in.: „(...) Trwająca w Ukrainie wojna powoduje, że tysiące ludzi szukają schronienia w Polsce. Jednym z najważniejszych miejsc i przystanków, gdzie szukają pomocy po przekroczeniu granicy jest Przemyśl. W ciągu ostatnich miesięcy przez Przemyśl przejechało około miliona uchodźców z Ukrainy. Większość z nich wyruszyła w dalszą drogę do innych miast w Polsce i za granicą, niewielka część jednak pozostała w Przemyślu. Zaangażowanie Przemyśla, jego władz i mieszkańców była szlachetna, wymaga wyróżnienia i stawiania za wzór w tych trudnych czasach (...)”.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze