Reklama

Noc w muzeach i podziemiach

19/05/2016 13:06

Sobotni chłód oraz ulewny deszcz nie powstrzymały przemyślan przed wyjściem z domów i mieszkań do tutejszych muzeów oraz podziemi, które z okazji „Nocy Muzeów” pozostały czynne do północy.

Zdecydowanie najwięcej miało do zaoferowania Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej i właśnie do niego ustawiały się najdłuższe kolejki[paywall]. W jego głównym budynku zwiedzający mogli zobaczyć udostępnione właśnie przez prywatnego kolekcjonera szkice rysunkowe i awarele najznakomitszego polskiego malarza nurtu romantycznego Piotra Michałowskiego. Jedyną w swoim rodzaju wędrówką po przeszłości, a jednocześnie okazją do zgłębienia historii była druga, najnowsza ekspozycja pt. Rozstrzelane miasto. Przemyśl w czasie II wojny światowej. Dopełnienie militarnej części nocnej wizyty w muzeum mogło stanowić obejrzenie wystawy poświęconej Twierdzy Przemyśl. Pośród pierwszowojennych artefaktów dało się zauważyć broń używaną na współczesnym polu walki. Żołnierze 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich im. generała Andrzeja Galicy w Przemyślu prezentowali karabiny strzelców wyborowych, a także zabójczo groźną i niezwykle precyzyjną przenośną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych „Spike”. W sobotnią noc wnętrza dla wszystkich chętnych otworzyło również mieszczącym się w Rynku Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Muzeum Dzwonów i Fajek w Wieży Zegarowej, Dom Ukraiński przy ulicy Kościuszki 5. Niemal do północy zwiedzający przemierzali przemyskie podziemia, podziemia bazyliki archikatedralnej i sale Muzeum Archidiecezjalnego. „Retro mila”, czyli bieg w strojach z epoki na dystansie 1 mili, był sportowym akcentem tegorocznej Nocy Muzeów.
del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama