Reklama

Nowe pomniki przyrody

13/11/2015 15:24

Rada Miejska w Pruchniku doceniła wyjątkowość aż 43 drzew rosnących w podworskim parku w Hawłowicach i ustanowiła je pomnikami przyrody, powierzając opiekę na nimi burmistrzowi. Ochronie będzie podlegać aleja grabowa złożona z 27 drzew oraz 16 pojedynczych okazów rosnących w parku.

– Wiek niektórych drzew jest szacowany na około 250 lat. Graby są młodsze. Mogą mieć w granicach 150 lat, ale tworzą aleję na obrzeżach parku, wyróżniającą się walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi i edukacyjnymi. Te drzewa są pozostałością[paywall] parku założonego w XIX wieku przez ówczesnego właściciela Hawłowic Górnych, mają więc też wartość historyczną – wyjaśnia Stanisław Kłopot z Urzędu Miasta w Pruchniku. Z wyjątkiem alei grabowej większość drzew uznanych za pomniki przyrody jest pozostałością pierwotnego zadrzewienia rosnącego tam przed powstaniem parku. Obwód pnia kilku z nich znacznie przekracza 3 metry. Reszta ma ponad dwa metry obwodu. Najcieńszy jest grab w alei, który ma tylko 135 centymetrów obwodu. Pomnikami przyrody uznano kilka klonów, lip i jesionów oraz sosnę, kasztanowca i robinię. Pozostałości parku w Hawłowicach są cennym skupiskiem wiekowych drzew. Dlatego radni uznali, że należy je objąć szczególną ochroną, zakazując m.in. jakichkolwiek działań niszczących drzewa, a nawet wpływających na nie zmian w glebie.

 
erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama