Reklama

O problemach z mieszkańcami. Rzecznik Praw Obywatelskich z wizytą w Jarosławiu

21/01/2019 14:00

Sytuacja w sądownictwie, sprawy niepełnosprawnych, ale także ustawa dezubekizacyjna, czas pracy radiologów czy kredyty we frankach – to główne zagadnienia, które podnosili jarosławianie na spotkaniu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.

Spotkanie z 8 stycznia br., jakie miało miejsce w bibliotece miejskiej, odbyło się w ramach prowadzonych regularnie przez RPO Adama Bodnara spotkań regionalnych[paywall] .

Sprawy małe i większe

We wtorkowe popołudnie w siedzibie biblioteki miejskiej zebrało się około 30 osób. Przyszli, by porozmawiać o problemach zarówno tych o zasięgu lokalnym, jak i ogólnokrajowym. Rzecznik A. Bodnar słuchał pytań i na większość starał się na bieżąco odpowiadać. – Ta ustawa jest zbędna i krzywdząca – mówił o tzw. ustawie dezubekizacyjnej. – Wymiar sprawiedliwości nie funkcjonował dobrze – pod względem organizacyjnym, podejścia do ludzi, przewlekłości, zarobków pracowników. Sądy mają coraz więcej spraw, a ich sposób organizacji nie zmienił się od ćwierćwiecza. To jest problem!– mówił, odnosząc się do prób zreformowania przez rząd PiS systemu sądowego. Rzecznik komentował też kwestie lokalne. – Jak widać, słabsze grupy zawodowe, bez silnej reprezentacji związkowej, mają w Polsce gorzej. To jest sprawa dla rzecznika. Musimy się temu przyjrzeć – odpowiadał na pytanie o przepisach wydłużających czas pracy jarosławskich radiologów i zarzuty niskiego poziomu płac w tutejszym szpitalu tej grupy zawodowej. – Konstytucja nie jest tu realizowana, ten rząd wziął się do tego dobrze, w ramach programu „Mieszkanie+”, niestety, ten program nie wyszedł – oceniał Bodnar, odpowiadając na skargi dotyczące trudnej sytuacji mieszkaniowej rodzin.

Powody do optymizmu

W wypowiedzi poprzedzającej właściwą dyskusję Adam Bodnar starał się przekonać swoich słuchaczy, że w otaczającej nas rzeczywistości można znaleźć powody do optymizmu. Zaakcentował dwie sprawy: funkcjonowanie jarosławskigo ośrodka PSONI oraz kwestię obrony Sądu Najwyższego przez obywateli. – Nie zdajecie sobie pewnie sprawy z tego, co macie na miejscu. Wasze lokalne koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną działa w sposób wybitny, kompleksowo wspiera osoby z niepełnosprawnościami – rehabilituje, uczy niezależności, uczy praw, daje pracę. Naprawdę możecie być dumni z Jarosławia – przekonywał Bodnar. – A sprawa Sądu Najwyższego – przecież odnieśliście Państwo sukces. Protestowaliście, zabieraliście głos, także tu, nie tylko w Warszawie. I mamy nadal Sąd Najwyższy, a pierwsza prezes nadal jest na stanowisku. Europa nie zabrałaby tak ostro głosu w sprawie Polski, gdyby nie głos polskich obywateli – dodawał, wskazując kluczową rolę oddolnej inicjatywy społecznej w walce o praworządność. Tego samego dnia Bodnar uczestniczył jeszcze w spotkaniu z członkami jarosławskiego koła PSONI, a dzień później spotkał się z mieszańcami Lubaczowa (czytaj.....). Następnie cykl swoich spotkań na ścianie wschodniej kontynuował w Biłgoraju, Świdniku i Lublinie.
pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-01-21 15:49:30

    Życie zmienia się na lepsze co widać na każdym kroku.Koszty życia wzrosły nam za ostanie 3 lata tylko 60% a mogły być wyższe.Na ten rok to astronomiczny  i niczym nie uzasadniony wzrost ceny wywozu śmieci.Zaraz jak oddamy "prawidłowo" głos na głosowaniu to astronomicznie wzrośnie nam cena prądu.Co nam najbardziej wzrosło:woda  o 56 proc, prąd o 65 proc. gaz  o 73 proc, wywóz nieczystości nawet o 93 proc. Jednak niechlubne pierwsze miejsce na tej liście zajmują rachunki za energię cieplną – są one wyższe o 188 proc. w stosunku do 2015 r. Najmniej, bo o 20 proc. wzrosły nasze rachunki za telewizję i telefon – 24 procent.Najdotkliwiej na podwyżkach ucierpiały rodziny wielodzietne i tradycyjnie emeryci.Ich realny dochód w ciągu ostatnich trzech lat spadło 500 zł.miesięcznie czyli jest bardziej niż dotkliwy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2019-01-21 23:46:34

    Bardzo dojna zmiana.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama