Sytuacja w sądownictwie, sprawy niepełnosprawnych, ale także ustawa dezubekizacyjna, czas pracy radiologów czy kredyty we frankach – to główne zagadnienia, które podnosili jarosławianie na spotkaniu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.
Spotkanie z 8 stycznia br., jakie miało miejsce w bibliotece miejskiej, odbyło się w ramach prowadzonych regularnie przez RPO Adama Bodnara spotkań regionalnych[paywall] .
We wtorkowe popołudnie w siedzibie biblioteki miejskiej zebrało się około 30 osób. Przyszli, by porozmawiać o problemach zarówno tych o zasięgu lokalnym, jak i ogólnokrajowym. Rzecznik A. Bodnar słuchał pytań i na większość starał się na bieżąco odpowiadać. – Ta ustawa jest zbędna i krzywdząca – mówił o tzw. ustawie dezubekizacyjnej. – Wymiar sprawiedliwości nie funkcjonował dobrze – pod względem organizacyjnym, podejścia do ludzi, przewlekłości, zarobków pracowników. Sądy mają coraz więcej spraw, a ich sposób organizacji nie zmienił się od ćwierćwiecza. To jest problem!– mówił, odnosząc się do prób zreformowania przez rząd PiS systemu sądowego. Rzecznik komentował też kwestie lokalne. – Jak widać, słabsze grupy zawodowe, bez silnej reprezentacji związkowej, mają w Polsce gorzej. To jest sprawa dla rzecznika. Musimy się temu przyjrzeć – odpowiadał na pytanie o przepisach wydłużających czas pracy jarosławskich radiologów i zarzuty niskiego poziomu płac w tutejszym szpitalu tej grupy zawodowej. – Konstytucja nie jest tu realizowana, ten rząd wziął się do tego dobrze, w ramach programu „Mieszkanie+”, niestety, ten program nie wyszedł – oceniał Bodnar, odpowiadając na skargi dotyczące trudnej sytuacji mieszkaniowej rodzin.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Życie zmienia się na lepsze co widać na każdym kroku.Koszty życia wzrosły nam za ostanie 3 lata tylko 60% a mogły być wyższe.Na ten rok to astronomiczny i niczym nie uzasadniony wzrost ceny wywozu śmieci.Zaraz jak oddamy "prawidłowo" głos na głosowaniu to astronomicznie wzrośnie nam cena prądu.Co nam najbardziej wzrosło:woda o 56 proc, prąd o 65 proc. gaz o 73 proc, wywóz nieczystości nawet o 93 proc. Jednak niechlubne pierwsze miejsce na tej liście zajmują rachunki za energię cieplną – są one wyższe o 188 proc. w stosunku do 2015 r. Najmniej, bo o 20 proc. wzrosły nasze rachunki za telewizję i telefon – 24 procent.Najdotkliwiej na podwyżkach ucierpiały rodziny wielodzietne i tradycyjnie emeryci.Ich realny dochód w ciągu ostatnich trzech lat spadło 500 zł.miesięcznie czyli jest bardziej niż dotkliwy.
Życie zmienia się na lepsze co widać na każdym kroku.Koszty życia wzrosły nam za ostanie 3 lata tylko 60% a mogły być wyższe.Na ten rok to astronomiczny i niczym nie uzasadniony wzrost ceny wywozu śmieci.Zaraz jak oddamy "prawidłowo" głos na głosowaniu to astronomicznie wzrośnie nam cena prądu.Co nam najbardziej wzrosło:woda o 56 proc, prąd o 65 proc. gaz o 73 proc, wywóz nieczystości nawet o 93 proc. Jednak niechlubne pierwsze miejsce na tej liście zajmują rachunki za energię cieplną – są one wyższe o 188 proc. w stosunku do 2015 r. Najmniej, bo o 20 proc. wzrosły nasze rachunki za telewizję i telefon – 24 procent.Najdotkliwiej na podwyżkach ucierpiały rodziny wielodzietne i tradycyjnie emeryci.Ich realny dochód w ciągu ostatnich trzech lat spadło 500 zł.miesięcznie czyli jest bardziej niż dotkliwy.
Bardzo dojna zmiana.