Reklama

„Ogród mojego życia” na 30-lecie pracy artystycznej

05/06/2022 17:48

Agata Woźniak-Niemkiewicz to rodowita jarosławianka, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale konserwacji dzieł sztuki. Przez cały maj w Galerii Głównej u Attavantich można było oglądać jej dzieła malarskie, rysunek oraz realizacje konserwatorskie. Wernisaż wystawy „Ogród mojego życia”, która jest jubileuszem 30-lecia działalności twórczej artystki, miał miejsce w czwartek, 12 maja.

„Dążyła do uprawiania malarstwa nieprostą drogą. (...) Swoboda warsztatu, swoboda skomplikowanych kompozycji, popis kunsztu, szlachetność technik, są cechami oryginalnej twórczości Agaty Woźniak-Niemkiewicz. Wydaje się jednocześnie, że to jedyny możliwy sposób, w jaki może się wypowiadać, harmonijnie wynikający z jej codzienności, sposobu życia i pracy” – te słowa historyk sztuki Grażyny Niezgody znaleźć można w pięknie wydanej broszurze, wydanej przez Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, z okazji 30-lecia pracy twórczej artystki[paywall] Nie sposób nie nazwać jej także  „rzemieślniczką”, ponieważ praca konserwatora dzieł sztuki to nie tylko wrodzony talent i artystyczna wizja, ale przede wszystkim warsztat, znajomość technologii, wielogodzinna analiza kolorystyczna i techniczna. Bez wrażliwości jednak, która powinna cechować każdego, kto pragnie się spełniać w jakiejś dziedzinie artystycznej, konserwacja dzieł, czyli mówiąc najprościej, ich ratowanie i odnawianie, nie byłaby możliwa. W tej pracy niezbędna jest umiejętność wczucia się w intencje twórcy i wyciągnięcie tego, co w dziele najistotniejsze, bez eksponowania własnego stylu.

W malarstwie autorki dominuje technika olejno-żywiczna na płótnie. Rysunek tworzony jest w technice mieszanej – własnej. Agata Woźniak-Niemkiewicz od 1991 roku uczestniczy w wystawach zbiorowych, a na uwagę na pewno zasługuje fakt, że w 1995 roku wzięła udział w ekspozycji międzynarodowej ART 95 w Nowym Jorku. Organizowała także wiele wystaw indywidualnych, między innymi w: Krakowie, Krasnymstawie, Krośnie, Zamościu czy Przemyślu. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów. Obecnie działa w Jarosławiu, więc trudno byłoby wskazać lepsze miejsce na organizację obchodów 30. rocznicy działalności twórczej.

Reklama

Na wernisażu, który odbył się w Galerii Głównej u Attavantich, pojawili się artyści, rodzina, przyjaciele oraz miłośnicy talentu artystki. Podczas otwarcia wystawy nie brakowało oczywiście słów uznania oraz gratulacji kierowanych do Agaty Woźniak-Niemkiewicz.

 
MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości