Agata Woźniak-Niemkiewicz to rodowita jarosławianka, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale konserwacji dzieł sztuki. Przez cały maj w Galerii Głównej u Attavantich można było oglądać jej dzieła malarskie, rysunek oraz realizacje konserwatorskie. Wernisaż wystawy „Ogród mojego życia”, która jest jubileuszem 30-lecia działalności twórczej artystki, miał miejsce w czwartek, 12 maja.
„Dążyła do uprawiania malarstwa nieprostą drogą. (...) Swoboda warsztatu, swoboda skomplikowanych kompozycji, popis kunsztu, szlachetność technik, są cechami oryginalnej twórczości Agaty Woźniak-Niemkiewicz. Wydaje się jednocześnie, że to jedyny możliwy sposób, w jaki może się wypowiadać, harmonijnie wynikający z jej codzienności, sposobu życia i pracy” – te słowa historyk sztuki Grażyny Niezgody znaleźć można w pięknie wydanej broszurze, wydanej przez Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, z okazji 30-lecia pracy twórczej artystki[paywall] Nie sposób nie nazwać jej także „rzemieślniczką”, ponieważ praca konserwatora dzieł sztuki to nie tylko wrodzony talent i artystyczna wizja, ale przede wszystkim warsztat, znajomość technologii, wielogodzinna analiza kolorystyczna i techniczna. Bez wrażliwości jednak, która powinna cechować każdego, kto pragnie się spełniać w jakiejś dziedzinie artystycznej, konserwacja dzieł, czyli mówiąc najprościej, ich ratowanie i odnawianie, nie byłaby możliwa. W tej pracy niezbędna jest umiejętność wczucia się w intencje twórcy i wyciągnięcie tego, co w dziele najistotniejsze, bez eksponowania własnego stylu.
W malarstwie autorki dominuje technika olejno-żywiczna na płótnie. Rysunek tworzony jest w technice mieszanej – własnej. Agata Woźniak-Niemkiewicz od 1991 roku uczestniczy w wystawach zbiorowych, a na uwagę na pewno zasługuje fakt, że w 1995 roku wzięła udział w ekspozycji międzynarodowej ART 95 w Nowym Jorku. Organizowała także wiele wystaw indywidualnych, między innymi w: Krakowie, Krasnymstawie, Krośnie, Zamościu czy Przemyślu. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów. Obecnie działa w Jarosławiu, więc trudno byłoby wskazać lepsze miejsce na organizację obchodów 30. rocznicy działalności twórczej.
Na wernisażu, który odbył się w Galerii Głównej u Attavantich, pojawili się artyści, rodzina, przyjaciele oraz miłośnicy talentu artystki. Podczas otwarcia wystawy nie brakowało oczywiście słów uznania oraz gratulacji kierowanych do Agaty Woźniak-Niemkiewicz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze