Reklama

Pamiętają o wielkiej przyjaciółce nadsańskiego grodu

W br. mija 10. rocznica śmierci Heidi Wernerus-Neumann, wielkiej przyjaciółki Przemyśla, honorowej jego obywatelki, założycielki i przewodniczącej niemieckiego Towarzystwa Przyjaciół Paderborn – Przemyśl. Byłe i obecne władze miasta nie mogły zapomnieć o tej rocznicy.

24 sierpnia 2011 r., w wieku 64 lat nagle zmarła Heidi Wernerus-Neumann. 2 września tegoż roku w Paderborn odbyły się uroczystości pogrzebowe Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. Z nadsańskiego grodu do Niemiec wyruszyła ponad 20-osobowa delegacja, której przewodniczyli prezydent miasta Robert Choma i przewodniczący rady miejskiej Jan Bartmiński. W składzie delegacji znaleźli się również radny Jerzy Golec, przedstawiciele spółek miejskich, straży miejskiej, Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”, muzycy oraz bliscy przyjaciele. Po śmierci H. Wernerus-Neumann na nekrologu napisano: „W życiu ważne są ślady, jakie po sobie zostawiamy. Walczyłaś na rzecz dobra, podarowałaś nam swoje serce i swój uśmiech, zawsze pozostaniesz z nami”[paywall]. Widniał także dopisek: „Zamiast kwiatów i wieńców prosimy o datki na rzecz ośrodka dla osób niepełnosprawnych w Przemyślu z dopiskiem na przelewie: „Czyny zamiast słów”... Taka była H. Wernerus-Neumann.

Wielkie zasługi

29 września 2011 r. miała przyjechać do Przemyśla na oficjalne otwarcie ronda Paderborn. Nie zdążyła... Wypełniając jej wolę, małżonek Karl Ernst Neumann jako przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Przemyśl – Paderborn przekazał czek na rzecz rehabilitacji dzieci potrzebujących. Od wielu lat z ogromnym zaangażowaniem H. Wernerus-Neumann wspierała działalność Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Przemyślu.

Reklama

W 1992 r. była jedną z inicjatorek nawiązania współpracy pomiędzy miastami Paderborn w Niemczech i Przemyślem. W 1994 r. założyła Towarzystwo Przyjaciół Przemyśl – Paderborn. Pośredniczyła w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy instytucjami, stowarzyszeniami i osobami z tych dwóch miast. Pośredniczyła także w poszukiwaniu miejsc zatrudnienia dla osób chcących pracować jako au-pair, czyli opiekunka do dzieci. Prowadziła działania na rzecz zbliżenia Niemców i Polaków, tworzenia w Niemczech pozytywnego obrazu Polski, propagowania polskiej kultury i zwyczajów, wymiany młodzieży. W 1997 r. Rada Miejska w Przemyślu nadała H. Wernerus-Neuman tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. W 2009 r. została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej. 15 czerwca 2013 r. jej imieniem nazwano jedną z ulic w Przemyślu.

Pamiętali...

26 sierpnia br., w 10. rocznicę śmierci H. Wernerus-Neumann, na terenie przemyskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym odbyły się uroczystości upamiętniające. Wzięli w nich udział m.in.: prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, jego zastępca Bogusław Świeży, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Janusz Zapotocki. Obecny był także były zastępca prezydenta miasta z czasów, kiedy rozpoczęła się współpraca obu miasta – Leszek Krzywoń. Nie mogło zabraknąć członków Stowarzyszenia Przyjaciół Przemyśl – Paderborn, dyrekcji, pracowników, rodziców i podopiecznych PSONI Koło w Przemyślu. Delegacje złożyły kwiaty przy kamieniu upamiętniającym wielką przyjaciółkę Przemyśla.

Niemal w tym samym czasie w Paderborn członkowie niemieckiego stowarzyszenia, mąż H. Wernerus-Neumann – Karl Ernst Neumann oraz burmistrz Paderborn Michael Dreier złożyli wiązankę kwiatów przy jej grobie. W imieniu władz Przemyśla i przemyskiego stowarzyszenia kwiaty złożyli: Erika Kaiser, pełniąca obecnie obowiązki przewodniczącej niemieckiego towarzystwa przyjaźni, Franz Josef Kaiser i Janusz Bugaj.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama