W br. mija 10. rocznica śmierci Heidi Wernerus-Neumann, wielkiej przyjaciółki Przemyśla, honorowej jego obywatelki, założycielki i przewodniczącej niemieckiego Towarzystwa Przyjaciół Paderborn – Przemyśl. Byłe i obecne władze miasta nie mogły zapomnieć o tej rocznicy.
24 sierpnia 2011 r., w wieku 64 lat nagle zmarła Heidi Wernerus-Neumann. 2 września tegoż roku w Paderborn odbyły się uroczystości pogrzebowe Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. Z nadsańskiego grodu do Niemiec wyruszyła ponad 20-osobowa delegacja, której przewodniczyli prezydent miasta Robert Choma i przewodniczący rady miejskiej Jan Bartmiński. W składzie delegacji znaleźli się również radny Jerzy Golec, przedstawiciele spółek miejskich, straży miejskiej, Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”, muzycy oraz bliscy przyjaciele. Po śmierci H. Wernerus-Neumann na nekrologu napisano: „W życiu ważne są ślady, jakie po sobie zostawiamy. Walczyłaś na rzecz dobra, podarowałaś nam swoje serce i swój uśmiech, zawsze pozostaniesz z nami”[paywall]. Widniał także dopisek: „Zamiast kwiatów i wieńców prosimy o datki na rzecz ośrodka dla osób niepełnosprawnych w Przemyślu z dopiskiem na przelewie: „Czyny zamiast słów”... Taka była H. Wernerus-Neumann.
29 września 2011 r. miała przyjechać do Przemyśla na oficjalne otwarcie ronda Paderborn. Nie zdążyła... Wypełniając jej wolę, małżonek Karl Ernst Neumann jako przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Przemyśl – Paderborn przekazał czek na rzecz rehabilitacji dzieci potrzebujących. Od wielu lat z ogromnym zaangażowaniem H. Wernerus-Neumann wspierała działalność Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Przemyślu.
W 1992 r. była jedną z inicjatorek nawiązania współpracy pomiędzy miastami Paderborn w Niemczech i Przemyślem. W 1994 r. założyła Towarzystwo Przyjaciół Przemyśl – Paderborn. Pośredniczyła w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy instytucjami, stowarzyszeniami i osobami z tych dwóch miast. Pośredniczyła także w poszukiwaniu miejsc zatrudnienia dla osób chcących pracować jako au-pair, czyli opiekunka do dzieci. Prowadziła działania na rzecz zbliżenia Niemców i Polaków, tworzenia w Niemczech pozytywnego obrazu Polski, propagowania polskiej kultury i zwyczajów, wymiany młodzieży. W 1997 r. Rada Miejska w Przemyślu nadała H. Wernerus-Neuman tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. W 2009 r. została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej. 15 czerwca 2013 r. jej imieniem nazwano jedną z ulic w Przemyślu.
26 sierpnia br., w 10. rocznicę śmierci H. Wernerus-Neumann, na terenie przemyskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym odbyły się uroczystości upamiętniające. Wzięli w nich udział m.in.: prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, jego zastępca Bogusław Świeży, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Janusz Zapotocki. Obecny był także były zastępca prezydenta miasta z czasów, kiedy rozpoczęła się współpraca obu miasta – Leszek Krzywoń. Nie mogło zabraknąć członków Stowarzyszenia Przyjaciół Przemyśl – Paderborn, dyrekcji, pracowników, rodziców i podopiecznych PSONI Koło w Przemyślu. Delegacje złożyły kwiaty przy kamieniu upamiętniającym wielką przyjaciółkę Przemyśla.
Niemal w tym samym czasie w Paderborn członkowie niemieckiego stowarzyszenia, mąż H. Wernerus-Neumann – Karl Ernst Neumann oraz burmistrz Paderborn Michael Dreier złożyli wiązankę kwiatów przy jej grobie. W imieniu władz Przemyśla i przemyskiego stowarzyszenia kwiaty złożyli: Erika Kaiser, pełniąca obecnie obowiązki przewodniczącej niemieckiego towarzystwa przyjaźni, Franz Josef Kaiser i Janusz Bugaj.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze