Jeszcze do 15 kwietnia w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie będzie można oglądać wycinek twórczości jednego z najwybitniejszych polskich „gumistów” Marcina Materniaka. Wernisaż wystawy „Tryptyk”, poświęconej fotografii w technice gumy chromianowej, zorganizowany został 14 marca, na 15-lecie pracy artystycznej artysty. Nasza redakcja była jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.
Mieszkający w Młodowie w powiecie lubaczowskim Marcin Materniak, swego czasu związany także z naszą redakcją, obchodzi w tym roku jubileusz 15-lecia pracy artystycznej. Na przypieczętowującym tę rocznicę wernisażu zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt jego prac, wykonanych w technice gumy chromianowej uznawanej za jedną z najważniejszych i najpiękniejszych technik fotograficznych XIX wieku, która pozwala na uzyskanie efektów wizualnych niedostępnych w innych technikach i gwarantuje stworzenie zdjęcia niepowtarzalnego.
Spotkanie z mieszkającym w Młodowie Marcinem Materniakiem otworzyli dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie Andrzej Kindrat oraz kurator wystawy Aleksandra Hojdak. Przybliżyli oni przybyłym postać artysty i jego rozliczne pasje. Tą najważniejszą jest naturalnie fotografia, ale sporo miejsca w swoim życiu artysta poświęca też na kolekcjonowanie zabytkowych aparatów fotograficznych i gitar marki Defil, a także śledzenie historii Lubaczowa oraz wsi i miasteczek regionu.
Na wystawie „Tryptyk”, zadedykowanej pamięci dra Jerzego Gawła, dyrektora Krakowskich Szkół Artystycznych, znajdziemy głównie portrety, obiekty architektury i akty, które wyszły spod ręki artysty. Na zdjęciach prezentowane są: fragmenty kamienic, macew czy lubaczowskiego rynku. Są też portrety ważnych dla świata kultury i muzyki ludzi: prof. Jerzego Bralczyka, Stanisław Soyki, Marcina Wyrostka czy członków grupy Dżem.
Dla odwiedzających wystawę spotkanie z gumą chromianową może być inspirującą podróżą do świata naprawdę unikalnej fotografii, gdzie każdy kadr sprawia wrażenie dzieła malarskiego.
M. Materniak – to absolwent Szkoły Kreatywnej Fotografii przy Krakowskich Szkołach Artystycznych (dyplom obronił w 2010 roku). Jako fotograf współpracował z firmami i instytucjami w kraju, a także za granicą. Swoje prace wystawiał w: Krakowie, Rzeszowie, Przemyślu, Lubaczowie, Narolu, Jarosławiu, ponadto wiele z nich znajduje się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze