Ponad 60 aktorów i tysiąc widzów wzięło udział w rekonstrukcji bitwy z okresu powstania styczniowego w lesie Kobylanka. Inscenizacja przypomniała starcia powstańców styczniowych, dowodzonych przez gen. Antoniego Jeziorańskiego, z przeważającymi liczebnie oddziałami rosyjskimi. Spektakl historyczny odbył się w tym samym miejscu, w którym Polacy walczyli o niepodległość.
Do walk doszło dwukrotnie w maju 1863 r., w lesie Kobylanka niedaleko Cieszanowa. W obu bitwach zwycięstwo odnieśli powstańcy, a ich sukces odbił się szerokim echem w całym kraju i wzmocnił morale powstańców toczących zażarte boje o niepodległość Polski. Bitwy pod Kobylanką były jednymi z największych zwycięskich[paywall] potyczek wojsk powstańczych.
Te wydarzenia przybliżyła rekonstrukcja, która odbyła się w sobotę, 5 maja, w lesie Kobylanka. W spektaklu historycznym wzięło udział ponad 60 aktorów i rekonstruktorów w strojach z epoki walk o niepodległość. – W ten wyjątkowy sposób chcemy przypominać o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski. Jest to szczególnie ważne teraz, w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości – opowiada Tomasz Róg, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie. – W sposób aktywny i ciekawy chcemy mówić o historii naszego kraju, skupić uwagę na ważnym wydarzeniu historycznym, które było fundamentem odrodzenia się Polski w roku 1918 – dodaje Marcin Piotrowski z Urzędu Miasta i Gminy Cieszanów.
Kobylanka jest wyjątkowym punktem na mapie Podkarpacia, gdyż niewiele jest miejsc w dawnej Galicji bezpośrednio związanych z tym ważnym zrywem narodowym, jakim było powstanie styczniowe.
W imprezę aktywnie włączyli się rekonstruktorzy z całej Polski oraz lokalni ochotnicy ze wszystkich miejscowości gminy Cieszanów
Organizatorem wydarzenia była gmina Cieszanów, Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie przy współpracy z Nadleśnictwem Narol i Banku Spółdzielczego w Lubaczowie.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze