Stojący tuż obok przemyskiego magistratu, odsłonięty 139 lat temu pomnik Jana III Sobieskiego powinien zostać jak najszybciej odnowiony. Tak uważa m.in. przemyślanin Franciszek Ziober. – Od długiego czasu król na cokole w sąsiedztwie urzędu miejskiego wygląda jako żywo wyciągnięty z komina. Od lat całość jest wręcz czarna od brudu. Ale jak to mówią: jaki pan, taki kram – stwierdził.
Pomnik Jana III Sobieskiego w Przemyślu to rzeźba dłuta krakowskiego rzeźbiarza Walerego Gadomskiego. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie urzędu miejskiego. Z części okien można zerkać na niego codziennie i bezustannie.
Pomnik odsłonięty został w 1883 r., w 200. rocznicę słynnej odsieczy wiedeńskiej, staraniem mieszkańców miasta. Na pomniku znajduje się napis: „Jan III – Król Polski – Ku Pamięci Odsieczy Wiednia – 12 września 1683 roku – w Dwóchsetną Rocznicę Tejże – Miasto Przemyśl – ten pomnik postawiło”.
Pewnie nie wszystkich interesuje jego los, wygląd i stan techniczny. Pewnie wielu przemyślan ma poważniejsze sprawy na głowie, niż przejmowanie się takimi „bzdurami”. Tyle, że również z takich „bzdur” tworzy się wizerunek miasta. Miasta, które ma odwieczne aspiracje bycia miastem turystycznym.
Jedną z osób, być może należących do mniejszości, której przeszkadza wygląd pomnika, jest wspomniany już F. Ziober. Okazuje się, że w tej sprawie próbował interweniować już kilka razy.
– Liczyłem, że[paywall] będzie to załatwione pozytywnie bez większego rozgłosu. Kwestię konieczności odnowienia pomnika Jana III Sobieskiego podnosiłem już w piśmie w 2020 roku do Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, ale pozostało bez reakcji. Wiem, że niemal każda sprawa, która nie wymaga większych nakładów finansowych, a przykładów mogę podać wiele, spychana jest na boczny tor, a odpowiedź nieustannie brzmi, że nie ma pieniędzy. Słyszę to od wielu lat – powiedział F. Ziober.
Pan Franciszek pod koniec kwietnia br. skierował do prezydenta W. Bakuna kolejny list otwarty w tej sprawie.
„(...) Naprawdę wstyd po raz kolejny o tym pisać, bo nieustannie składane są tam kwiaty z okazji wiktorii wiedeńskiej. Zapytam więc, czy składający corocznie hołd naszemu wielkiemu królowi nie widzą, w jakim stanie jest pomnik zwycięzcy spod Wiednia?
(...) Jakiś czas temu piękny, ponad 130-letni pomnik Adama Mickiewicza autorstwa Tomasz Dykasa został przynajmniej odczyszczony z zielonego nalotu, ptasich odchodów i różnych bazgrołów. Niestety, król Jan III Sobieski na cokole w sąsiedztwie UM nadal wygląda jako żywo wyciągnięty z komina, od lat twarz wraz ze słynnymi „wąsami” jest czarna od brudu, dotyczy to również całej reszty (...).
Żyję w Przemyślu od ponad 60 lat i widzę obecnie wieczną niemożność w załatwieniu często drobnych spraw. Czy naprawdę oczyszczenie pomnika takich zasłużonych postaci to takie ogromne nakłady? A może zamiast corocznych manewrów szwejkowskich i nieustannego czczenia krasnala Szwejka pieniądze te przeznaczyć właśnie na odnowienie i fachowe oczyszczenie z brudu tego pomnika? (...)” – to fragment owej korespondencji.
– To tylko jeden z przykładów panującego w mieście brudu. Swego czasu kilka razy sygnalizowałem chociażby potrzebę umycia witryn opuszczonej cztery lata temu siedziby posła na Sejm z ugrupowania Kukiz’15, a obecnego prezydenta miasta przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 1. Dwukrotnie oferowałem zakup płynu do mycia szyb z mojej skromnej emerytury. Do odczyszczenia są trzy szyby wystawowe, konieczne jest też usunięcie plakatów partii Kukiz’15. Tuż obok również brudna i mało czytelna tablica poświęcona Józefowi Piłsudskiemu. Wszystko znajduje się na wprost przejścia dla pieszych, przez które codziennie przechodzą setki osób. Nikt z mojej propozycji nie skorzystał, a brud jak był, tak jest nadal – powiedział F. Ziober.
W związku z wątpliwościami części mieszkańców miasta 24 sierpnia br. na dwa adresy mailowe (kancelarii ogólnej i kancelarii prezydenta miasta) wysłaliśmy trzy krótkie pytania: czy miasto planuje remont (renowację/odświeżenie) pomnika króla Jana III Sobieskiego? Jeśli tak, to kiedy i na czym miałoby to przedsięwzięcie polegać? Jeśli nie – dlaczego?

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze