Reklama

Pomnik króla Jana III Sobieskiego jak z komina wyciągnięty

Stojący tuż obok przemyskiego magistratu, odsłonięty 139 lat temu pomnik Jana III Sobieskiego powinien zostać jak najszybciej odnowiony. Tak uważa m.in. przemyślanin Franciszek Ziober. – Od długiego czasu król na cokole w sąsiedztwie urzędu miejskiego wygląda jako żywo wyciągnięty z komina. Od lat całość jest wręcz czarna od brudu. Ale jak to mówią: jaki pan, taki kram – stwierdził.

Pomnik Jana III Sobieskiego w Przemyślu to rzeźba dłuta krakowskiego rzeźbiarza Walerego Gadomskiego. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie urzędu miejskiego. Z części okien można zerkać na niego codziennie i bezustannie.

Pomnik odsłonięty został w 1883 r., w 200. rocznicę słynnej odsieczy wiedeńskiej, staraniem mieszkańców miasta. Na pomniku znajduje się napis: „Jan III – Król Polski – Ku Pamięci Odsieczy Wiednia – 12 września 1683 roku – w Dwóchsetną Rocznicę Tejże – Miasto Przemyśl – ten pomnik postawiło”.

Pewnie nie wszystkich interesuje jego los, wygląd i stan techniczny. Pewnie wielu przemyślan ma poważniejsze sprawy na głowie, niż przejmowanie się takimi „bzdurami”. Tyle, że również z takich „bzdur” tworzy się wizerunek miasta. Miasta, które ma odwieczne aspiracje bycia miastem turystycznym.

Reklama

To wstyd

Jedną z osób, być może należących do mniejszości, której przeszkadza wygląd pomnika, jest wspomniany już F. Ziober. Okazuje się, że w tej sprawie próbował interweniować już kilka razy.

– Liczyłem, że[paywall] będzie to załatwione pozytywnie bez większego rozgłosu. Kwestię konieczności odnowienia pomnika Jana III Sobieskiego podnosiłem już w piśmie w 2020 roku do Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, ale pozostało bez reakcji. Wiem, że niemal każda sprawa, która nie wymaga większych nakładów finansowych, a przykładów mogę podać wiele, spychana jest na boczny tor, a odpowiedź nieustannie brzmi, że nie ma pieniędzy. Słyszę to od wielu lat – powiedział F. Ziober.

Pan Franciszek pod koniec kwietnia br. skierował do prezydenta W. Bakuna kolejny list otwarty w tej sprawie.

„(...) Naprawdę wstyd po raz kolejny o tym pisać, bo nieustannie składane są tam kwiaty z okazji wiktorii wiedeńskiej. Zapytam więc, czy składający corocznie hołd naszemu wielkiemu królowi nie widzą, w jakim stanie jest pomnik zwycięzcy spod Wiednia?

(...) Jakiś czas temu piękny, ponad 130-letni pomnik Adama Mickiewicza autorstwa Tomasz Dykasa został przynajmniej odczyszczony z zielonego nalotu, ptasich odchodów i różnych bazgrołów. Niestety, król Jan III Sobieski na cokole w sąsiedztwie UM nadal wygląda jako żywo wyciągnięty z komina, od lat twarz wraz ze słynnymi „wąsami” jest czarna od brudu, dotyczy to również całej reszty (...).

Żyję w Przemyślu od ponad 60 lat i widzę obecnie wieczną niemożność w załatwieniu często drobnych spraw. Czy naprawdę oczyszczenie pomnika takich zasłużonych postaci to takie ogromne nakłady? A może zamiast corocznych manewrów szwejkowskich i nieustannego czczenia krasnala Szwejka pieniądze te przeznaczyć właśnie na odnowienie i fachowe oczyszczenie z brudu tego pomnika? (...)” – to fragment owej korespondencji.

Reklama

Brud jak był, tak jest

– To tylko jeden z przykładów panującego w mieście brudu. Swego czasu kilka razy sygnalizowałem chociażby potrzebę umycia witryn opuszczonej cztery lata temu siedziby posła na Sejm z ugrupowania Kukiz’15, a obecnego prezydenta miasta przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 1. Dwukrotnie oferowałem zakup płynu do mycia szyb z mojej skromnej emerytury. Do odczyszczenia są trzy szyby wystawowe, konieczne jest też usunięcie plakatów partii Kukiz’15. Tuż obok również brudna i mało czytelna tablica poświęcona Józefowi Piłsudskiemu. Wszystko znajduje się na wprost przejścia dla pieszych, przez które codziennie przechodzą setki osób. Nikt z mojej propozycji nie skorzystał, a brud jak był, tak jest nadal – powiedział F. Ziober.

W związku z wątpliwościami części mieszkańców miasta 24 sierpnia br. na dwa adresy mailowe (kancelarii ogólnej i kancelarii prezydenta miasta) wysłaliśmy trzy krótkie pytania: czy miasto planuje remont (renowację/odświeżenie) pomnika króla Jana III Sobieskiego? Jeśli tak, to kiedy i na czym miałoby to przedsięwzięcie polegać? Jeśli nie – dlaczego?

Reklama
Odpowiedzi oczywiście nie otrzymaliśmy, do czego już się przyzwyczailiśmy. Przykro nam jednak, że w taki lekceważący sposób władze miasta traktują swoich mieszkańców.


fot.ze zbiorów własnych
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama