12 tys. euro przekazała Belgijka Marie-Therese Wolfs, wieloletnia przyjaciółka i darczyńca Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Janusza Korczaka, na wyposażenie i przystosowanie sal przedszkolnych do potrzeb najmłodszych niepełnosprawnych.
Przedszkole dla dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami to pokłosie realizowanego w SOSW nr 2 programu „Wczesnego wspomagania rozwoju dzieci”. Wcześniej, przez dwa lata, dzieci te uczęszczały na zajęcia, ale nie miały pomieszczeń typowo przedszkolnych. – Funkcjonowało to znakomicie, bo rewalidacja, rehabilitacja, rozwój dziecka były na wysokim poziomie, więc doszliśmy do wniosku, że może warto powołać do życia specjalny oddział przedszkolny. Udało się! To jedno z lepiej wyposażonych przedszkoli w mieście. Mamy dzieci z wadą słuchu i wymowy, z autyzmem. Łącznie ośmioro maluchów – cieszy się dyrektor SOSW nr 2 Zbigniew Berestecki[paywall]. – Dzieci mają kilka sal, nowoczesne środki przekazu, odpowiednie zabawki, przyrządy i przybory, całą gamę pomocy dydaktycznych. Zakup tych wszystkich elementów był możliwych dzięki jednej osobie, która wiele lat temu obdarzyła nasz ośrodek wielką miłością i sercem. To pani Marie-Therese Wolfs z Belgii. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Przemyśla (tytuł nadany 9 maja 1992 roku – przyp. aut.). Pomagała w bardzo trudnych czasach, jeszcze w ubiegłym wieku. Dwa lata temu odnowiła kontakt. Przyjechała do nas zobaczyć, co się zmieniło. Widząc, jak znakomicie udaje się nam rozwijać wczesne wspomaganie naszych podopiecznych, zadeklarowała przekazanie pieniędzy na wyposażenie. Wówczas przekazała nam tysiąc euro. Po dwóch miesiącach zadzwoniła i powiedziała, że udało się jej zebrać w Belgii dziesięć tysięcy euro, które chce przelać na konto ośrodka. Byliśmy wniebowzięci. W tym momencie nie mieliśmy już żadnych problemów, aby stworzyć przedszkole takie, jakie mamy teraz. Zaprosiliśmy panią Wolfs na jego otwarcie, aby sama sprawdziła, czy przekazane pieniądze zostały wydane tak, jak sobie tego życzyła. Chętnie przyjechała z mężem i była oczarowana. Miała łzy w oczach, my również – opowiada Z. Berestecki.
Dyrekcja pokazała belgijce i towarzyszącemu jej mężowi cały ośrodek. Na pożegnanie przekazała kolejne tysiąc euro, za które zakupione zostaną kolejne elementy wyposażenia do przedszkola. Z dziećmi pracują w nim: Marta Witko, Iwona Olejarz, Anna Sokołanko, Katarzyna Skorupska, Julita Tymczyszyn, Natalia Tymec i Agata Rolewska.
– Prowadzimy zajęcia z dziećmi z autyzmem. Każde dziecko ma swojego opiekuna i nauczyciela. Mieliśmy pomysł na to przedszkole, ale gdyby nie pieniążki od pani Marii nie byłoby niczego – powiedziała K. Skorupska.
Ośrodek przy ulicy Czarnieckiego w Przemyślu realizuje obecnie dwa unijne projekty. Jeden skierowany jest do szkoły zawodowej i podstawowej, od 1 września br. rozpoczął realizację programu Erasmus+, dzięki któremu podopieczni SOSW nr 2 nawiążą kontakty z młodymi Turkami, Grekami, Portugalczykami i Rumunami.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze