Przy Caritas Archidiecezji Przemyskiej powstała szkoła rodzenia. Jak wyjaśniają twórcy, jej głównym celem będzie wsparcie dla kobiet w ciąży i ukazywanie wagi daru życia. Szkoła działać będzie pod kierownictwem prof. Bogdana Chazana.
– Caritas jest wszędzie tam, gdzie bliźni potrzebuje wsparcia. Pamiętajmy, że ciąża czasem bywa niechciana, czasem pojawia się w warunkach braku akceptacji. Bywa też tak, że płód jest chory. Szkoła rodzenia, którą tworzy Caritas Archidiecezji Przemyskiej, jest[paywall] dla tych wszystkich, którzy potrzebują wsparcia. Naszą podstawową dewizą jest to, że do istnienia i do życia powołuje Bóg, który jest miłością – mówi ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej.
Jak zaznacza ks. dyrektor, szkoła rodzenia Caritas nie jest miejscem tylko dla kobiet, ponieważ matka musi mieć stworzone takie warunki, które będą sprawiały przekonanie, że dziecko jest chciane i kochane już od pierwszych chwil jego istnienia.
– Będziemy uczyć nie tylko tego, jak należy przygotować się fizycznie do porodu, ale też tego, jak przygotować się psychicznie i duchowo. Jak powinni być przygotowani ojcowie i inni członkowie rodziny – zapowiada ks. Janiec.
Czym różni się szkoła rodzenia przy Caritas od innych? – Katolicy uznają podmiotowość dziecka od momentu poczęcia. Uznają, że płód jest człowiekiem i że ma prawo do życia, że wymaga szacunku, tak jak my wszyscy. Katolicka szkoła stawia też na rodzinę. Ciąża konsoliduje ją i wzmacnia, a także sprawia, że u rodziców pojawia się dziękczynienie wobec Boga za dar rodzicielstwa – mówi prof. Bogdan Chazan, koordynator prac szkoły rodzenia przy Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

fot.archiwum Caritas
Rodzina państwa Mateusza i Agnieszki wspólnie oczekuje na pojawienie się jej nowego członka.
W intencji twórców, szkoła ma nieść wsparcie również dla wszystkich tych, dla których rodzicielstwo może być wielkim wyzwaniem, a nawet napawać lękiem. – Rodzicielstwo to czasem świadomość choroby dziecka, świadomość, że dziecko pojawiło się w okolicznościach pozamałżeńskich czy nawet zupełnie poza obrębem ludzkiej woli i planów – zauważa ks. Janiec.
Szkoła rodzenia będzie przygotowywać kobiety do porodu w szpitalu oraz w domu (również z osobą towarzyszącą) i prowadzić zajęcia w formie warsztatowej. Zaoferuje też możliwość kontynuacji spotkań po porodzie, wykłady i warsztaty o tematyce rodzicielstwa bliskości, poradnictwo laktacyjne, poradnictwo i wsparcie psychologiczne i psychoterapię, ocenę napięcia mięśniowego i rozwoju psychoruchowego dziecka, fizjoterapię dziecka i profesjonalne wsparcie psychologiczne. Szkoła funkcjonuje przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5 w Przemyślu.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
czubek wszystkich czubków
ZNALAZŁ SOBIE PROFESOR CIEMNOGRÓD
Srapaczka a ile dzieci już wyskrobałaś wywłoko ?