Reklama

Przekraczanie dozwolonej prędkości i złe parkowanie. Na to reagowaliśmy najczęściej

Ponad 1200 zgłoszeń zgłosili w ubiegłym roku mieszkańcy powiatu przemyskiego poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Najwięcej – bo ponad 700 – dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości. Od czasu, kiedy wspomniane narzędzie zaczęło funkcjonować, mamy realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w swoim najbliższym otoczeniu. – Reagujmy na zagrożenia i dzielmy się swoimi spostrzeżeniami – przekonuje oficer prasowy przemyskiej policji starszy aspirant Małgorzata Czechowska.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest po to, by każdy mógł zasygnalizować policji miejsca, które w jego odczuciu są niebezpieczne. Nie można jej jednak traktować jak zamiennika numerów alarmowych, bo nanoszone zgłoszenia nie są traktowane jak wezwanie do natychmiastowej interwencji.

– Mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach[paywall] należy korzystać z numeru alarmowego 112 – przypomina rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu st. asp. Małgorzata Czechowska.

To narzędzie, którego obsługa jest intuicyjna. Chcąc dodać zgłoszenie, trzeba wybrać na niej miejsce, którego ono dotyczy. Następnie za pomocą specjalnej ikony umieścić występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu zawierającego ponad dwadzieścia pozycji (akty wandalizmu, nielegalne rajdy samochodowe, wałęsające się bezpańskie psy, wypalanie traw, niszczenie zieleni, znęcanie się nad zwierzętami, używanie środków odurzających – to tylko niektóre z nich).

Trzeba też wskazać konkretny punkt na mapie i datę tego zdarzenia. Każde naniesione zgłoszenie zostanie poddane weryfikacji policji, a jeśli okaże się prawdziwe, zostaną podjęte odpowiednie działania.

Reklama

W ubiegłym roku mieszkańcy powiatu przemyskiego nanieśli na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 1229 zgłoszeń. – Najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły te związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym – mówi st. asp. Małgorzata Czechowska.

W kwestii przekraczania dozwolonej prędkości interweniowaliśmy poprzez mapę aż 732 razy. Drugim w kolejności najczęściej zgłaszanym przewinieniem było nieprawidłowe parkowanie – 96 zgłoszeń. 71 zgłoszeń dotyczyło niewłaściwej infrastruktury drogowej, a 63 spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Nieco rzadziej, bo 42 razy, interweniowaliśmy w sprawie dzikich wysypisk śmieci. Mieszkańcy powiatu zwracali też uwagę na grupowanie się nieletnich zagrożonych demoralizacją (36 zgłoszeń) i złą organizację ruchu drogowego (33 zgłoszenia).

Zgłoszenie dla żartu? Takie też się zdarzają

Nie każde naniesione na mapę zgłoszenie znajduje potwierdzenie w rzeczywistości.

– Policjanci sprawdzili w sumie 1229 zgłoszeń, ale tych potwierdzonych było 530, a niepotwierdzonych 671 – wyjaśnia st. asp. Małgorzata Czechowska, uzupełniając, że zdarzają się sytuacje, że niektóre ze zgłoszeń to po prostu efekt pomyłki zgłaszającego, a inne to zwyczajny żart. Takich było w ubiegłym roku 28.

Reklama

Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli od września 2016 roku mieszkańcy powiatu przemyskiego nanieśli na nią łącznie 6717 zgłoszeń.


fot.KMP Przemyśl
– Najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły te związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym – mówi st. asp. Małgorzata Czechowska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu Małgorzata Czechowska.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-02-21 12:22:51

    Nawet niezła kasa może wpływać do budzetu miasta za niewłaściwe parkowanie. Szczególnie stare miasto wraz z przyległościamiMamy takich punktów zbyt wiele i uchodzi to parkującym bezkarnie z zagrożeniem tak dla ruchu kołowego jak też pieszego. Przy sprawności nawet trzech strażników miejskich za to wykroczenie moze wpłynąć nawet kilkanaście tysięcy złotych.I wszyscy będa zadowoleni  czyli miasto,piesi i normalni kierowcy a los pogorszy się tylko cwaniaczkom.Pieniądze leżą na drodze .Wystarczy sie tylko schylic.Czyli żaden wysiłek

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2021-02-21 14:58:40

    Uchodzi bezkarnie bo służby nie reagują na wezwania .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kasia - niezalogowany 2021-02-21 17:55:03

    Zapraszam na stok tu bardzo dużo aut że nie można przejechać stwarzają zagrożenie... Pytam się gdzie jest policja????

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości