Od kilkunastu dni Przemyśl ma swoją ulicę w zaprzyjaźnionym mieście Padeborn w Niemczech. – To piękny symbol i widoczny znak partnerstwa na ulicach naszego miasta nad Paderem – podkreślił na uroczystości jej oficjalnego otwarcia burmistrz Paderborn Michael Dreier.
W sierpniu 2018 r. uroczyście świętowano 25-lecie partnerskiej współpracy pomiędzy grodem nad Sanem a Padeborn. Jubileusz z udziałem przedstawicieli przemyskiego samorządu odbył się u niemieckich przyjaciół, w ramach Święta Liboriusza, patrona Paderborn.
Również wtedy odnowiono zapisy umowy o partnerstwie, zawartej 14 maja 1993 r. Wraz z nowym rokiem samorządy obu miast wkroczyły w kolejny[paywall] etap wzajemnych relacji trwających już przeszło 28 lat.
Przez ten czas udało się zrealizować wiele cennych inicjatyw, zarówno kulturalnych, oświatowych, jak i gospodarczych. Konkretnym i z pewnością wartościowym elementem partnerskich kontaktów obu miast była regularna wymiana szkolnej młodzieży, pozwalająca na poszerzenie horyzontów i naukę języka.
Duchem sprawczym tych przyjacielskich relacji była Heidi Wernerus-Neumann, gorąca orędowniczka pojednania polsko-niemieckiego – prezeska i założycielka Towarzystwa Przyjaciół Paderborn-Przemyśl, uhonorowana w 1997 r. przez miejskich rajców tytułem Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla.
To jej imieniem nazwano w 2013 r. jedną z przemyskich ulic. Namacalnym efektem partnerskich kontaktów na linii Padeborn – Przemyśl były także przekazane miastu nas Sanem karetki i autobusy, które zasiliły miejski tabor. Ale też wsparcie dla przemyskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
Przemyśl, na znak partnerstwa, uczcił wzajemne kontakty, chrzcząc jedno z miejskich rond imieniem Padeborn. A niedawno, bo 12 stycznia, Padeborn odwdzięczył się tym samym, nazywając jedną z ulic w mieście „Przemyśl Weg”.
Jak poinformował przemyski magistrat, jest ona zlokalizowana w samym centrum, w bezpośrednim sąsiedztwie nowo otwartej promenady „Belleville”, za halą Paderhalle.
Symboliczne otwarcie nowej ulicy w niemieckim mieście miało odpowiednią oprawę. Tablicę z jej nazwą odsłonił burmistrz Paderborn Michael Dreier w asyście obecnego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Paderborn – Przemyśl Janusza Bugaja oraz jego zastępczyni Eriki Kaiser, a także innych członków wspomnianej organizacji.
To właśnie do nich zwrócił się gospodarz Padeborn w swoim okolicznościowym przemówieniu, mówiąc:
– Istniejące relacje oraz powstałe wskutek tego przyjacielskie kontakty są głębokie i trwałe, co jest również waszą zasługą, drodzy członkowie Towarzystwa Przyjaciół, założonego w 1994 r. To dzięki Waszym staraniom i zabiegom możemy dziś razem stać tutaj, przy zasłoniętej jeszcze tablicy z napisem „Przemyśl Weg”.
Decyzja o zaakcentowaniu przyjaznych i owocnych kontaktów na linii Padeborn – Przemyśl w miejskiej przestrzeni partnerskiego miasta grodu nad Sanem zapadła w grudniu 2021 r., na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Paderborn-Przemyśl.
Potem, po opublikowaniu jej w dzienniku urzędowym, tamtejsze Biuro Budowy Dróg i Mostów wykonało niezbędne prace, by nic nie stanęło na przeszkodzie do uzyskania koniecznych pozwoleń.
Przemyślanie, którzy w ramach turystycznych eskapad będą odwiedzać urokliwe niemieckie miasto we wschodniej Westfalii, mogą teraz do listy ciekawych miejsc na mapie Padeborn dopisać jeszcze jedno – „Przemyśl Weg”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze