Reklama

Przemyski akcent w Padeborn. Nazwa ulicy symbolem przyjacielskich relacji

Od kilkunastu dni Przemyśl ma swoją ulicę w zaprzyjaźnionym mieście Padeborn w Niemczech. – To piękny symbol i widoczny znak partnerstwa na ulicach naszego miasta nad Paderem – podkreślił na uroczystości jej oficjalnego otwarcia burmistrz Paderborn Michael Dreier.

W sierpniu 2018 r. uroczyście świętowano 25-lecie partnerskiej współpracy pomiędzy grodem nad Sanem a Padeborn. Jubileusz z udziałem przedstawicieli przemyskiego samorządu odbył się u niemieckich przyjaciół, w ramach Święta Liboriusza, patrona Paderborn.

Również wtedy odnowiono zapisy umowy o partnerstwie, zawartej 14 maja 1993 r. Wraz z nowym rokiem samorządy obu miast wkroczyły w kolejny[paywall] etap wzajemnych relacji trwających już przeszło 28 lat.


Przez ten czas udało się zrealizować wiele cennych inicjatyw, zarówno kulturalnych, oświatowych, jak i gospodarczych. Konkretnym i z pewnością wartościowym elementem partnerskich kontaktów obu miast była regularna wymiana szkolnej młodzieży, pozwalająca na poszerzenie horyzontów i naukę języka.

Reklama

Duchem sprawczym tych przyjacielskich relacji była Heidi Wernerus-Neumann, gorąca orędowniczka pojednania polsko-niemieckiego – prezeska i założycielka Towarzystwa Przyjaciół Paderborn-Przemyśl, uhonorowana w 1997 r. przez miejskich rajców tytułem Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla.

 To jej imieniem nazwano w 2013 r. jedną z przemyskich ulic. Namacalnym efektem partnerskich kontaktów na linii Padeborn – Przemyśl były także przekazane miastu nas Sanem karetki i autobusy, które zasiliły miejski tabor. Ale też wsparcie dla przemyskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Przemyśl, na znak partnerstwa, uczcił wzajemne kontakty, chrzcząc jedno z miejskich rond imieniem Padeborn. A niedawno, bo 12 stycznia, Padeborn odwdzięczył się tym samym, nazywając jedną z ulic w mieście „Przemyśl Weg”.

Reklama

Symboliczne otwarcie

Jak poinformował przemyski magistrat, jest ona zlokalizowana w samym centrum, w bezpośrednim sąsiedztwie nowo otwartej promenady „Belleville”, za halą Paderhalle.

Symboliczne otwarcie nowej ulicy w niemieckim mieście miało odpowiednią oprawę. Tablicę z jej nazwą odsłonił burmistrz Paderborn Michael Dreier w asyście obecnego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Paderborn – Przemyśl Janusza Bugaja oraz jego zastępczyni Eriki Kaiser, a także innych członków wspomnianej organizacji.

To właśnie do nich zwrócił się gospodarz Padeborn w swoim okolicznościowym przemówieniu, mówiąc:

– Istniejące relacje oraz powstałe wskutek tego przyjacielskie kontakty są głębokie i trwałe, co jest również waszą zasługą, drodzy członkowie Towarzystwa Przyjaciół, założonego w 1994 r. To dzięki Waszym staraniom i zabiegom możemy dziś razem stać tutaj, przy zasłoniętej jeszcze tablicy z napisem „Przemyśl Weg”.

 Decyzja o zaakcentowaniu przyjaznych i owocnych kontaktów na linii Padeborn – Przemyśl w miejskiej przestrzeni partnerskiego miasta grodu nad Sanem zapadła w grudniu 2021 r., na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Paderborn-Przemyśl.

Potem, po opublikowaniu jej w dzienniku urzędowym, tamtejsze Biuro Budowy Dróg i Mostów wykonało niezbędne prace, by nic nie stanęło na przeszkodzie do uzyskania koniecznych pozwoleń.

Reklama

Przemyślanie, którzy w ramach turystycznych eskapad będą odwiedzać urokliwe niemieckie miasto we wschodniej Westfalii, mogą teraz do listy ciekawych miejsc na mapie Padeborn dopisać jeszcze jedno – „Przemyśl Weg”.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości