Reklama

Radioaktywna chmura nad Polską? Służby zaprzeczają

19/04/2020 14:42

Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie, jak również nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności – zapewnia Państwowa Agencja Atomistyki (PAA).

PAA stanowczo zaprzecza informacjom na temat rzekomego wystąpienia skażenia promieniotwórczego na terenie Polski. „Sytuacja radiacyjna na terenie Rzeczypospolitej Polski pozostaje w normie. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terenie kraju” – zapewnia instytucja.

„Państwowa Agencja Atomistyki stale monitoruje sytuację radiacyjną oraz pozostaje w kontakcie ze stroną ukraińską. W strefie wykluczenia i strefie bezwarunkowego wysiedlenia trwa dogaszenie tlącej się ściółki. Gdzieniegdzie występuje zagrożenie pojawieniem się otwartego ognia. Silne powiewy wiatru zwiększyły obszar objęty akcją, ale w dalszym ciągu nie ma zagrożenia dla kluczowych obiektów znajdujących się w strefie, tj. czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego” – czytamy w komunikacie.

Reklama

 

PAA zapewnia, że poziom promieniowania w Kijowie i obwodzie kijowskim oraz zawartość Cezu-137 w powietrzu pozostają w normie.

 

„Anomalii w promieniowaniu tła” nie zarejestrowało także Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

 

Uspokajające informacje płyną także z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Jej Laboratorium Pomiarów Promieniowania w Sanoku prowadzi ciągły monitoring radiologiczny powietrza, między innymi poprzez „spektrometryczne pomiary filtrów” zmienianych w każdy poniedziałek o godz. 12.00.

Reklama

 

Analiza filtra powietrza założonego 6 kwietnia i zdjętego 14 kwietnia „wykazała obecności 1,5 µBq/m3 Cs-137 co nie stanowi zagrożenia dla zdrowia”. „Granica wykrywalności tego izotopu jest na poziomie 0,25 µBq/m3. Nie stwierdzono natomiast obecności innych sztucznych izotopów promieniotwórczych” – podaje sanepid.


bor
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2020-04-20 14:08:01

     Zwykłe awanturnictwo  liberałów . komuchów  wrogich legalnie wybranemu polskiemu rządowi . ONI ZROBIĄ WSZYSTKO ,ŻEBY TYLKO ZASIAĆ ZAMĘT , FERMENT . TO ICH SPECJALIZACJA , BEZ TEGO NIE POTRAFIĄ ŻYĆ .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama