Reklama

Rowerowe udogodnienia w mieście. Czy ich lokalizacja została dobrze przemyślana?


Udogodnienia w postaci stojaków na rowery to coś, na co wielu miłośników dwóch kółek, których w Przemyślu nie brakuje, czekało od dawna. Lokalizacje, w których się pojawiły, wzbudziły jednak pewne kontrowersje.


Stojaki rowerowe w wygodnych miejscach to bardzo istotny element infrastruktury miejskiej. Mieszkańcy częściej wybiorą podróż rowerem niż samochodem, jeśli będą mieć pewność, że będą mogli zostawić rower bezpiecznie pod urzędem, biblioteką czy sklepem. Często jednak stojaków brakuje w najbardziej oczywistych miejscach, a bywa i tak, że gdy się już pojawią, ich lokalizacja wzbudza dyskusje. Na fakt nie zawsze fortunnych rozwiązań wybieranych przez miasto w kwestii stojaków rowerowych zwróciła uwagę radna Anna Grad-Mizgała w swojej interpelacji złożonej do magistratu. Bo to właśnie od samorządu zależy, gdzie najlepiej będzie taki stojak zamontować.

„Przy budynkach urzędu miejskiego na ulicy Grodzkiej oraz na ulicy Wodnej zostały zamontowane stojaki na rowery. Niestety do stojaka przy budynku na Ratuszowej nie sposób się dostać, bowiem prowadzą do niego sześciostopniowe schody” – wytknęła radna, sugerując wykonanie rampy umożliwiającej sprowadzenie roweru... albo znalezienie innej lokalizacji.

Reklama

Wskazuje też, że stojak ulokowany przy budynku na Wodnej umieszczono na parkingu samochodowym, a więc za budynkiem, co sprawia, że jest niemal niewidoczny dla użytkowników, bo główne wejście do budynku jest od strony ulicy. Zdaniem radnej racjonalnym wyjściem byłoby przeniesienie go na chodnik przy głównym wejściu od ulicy Wodnej. W jej opinii miasto powinno rozważyć zmianę lokalizacji stojaków, by korzystanie z nich nie nastręczało problemów, a także oznaczyć je piktogramami ułatwiającymi znalezienie.

A może zadaszony parking dla rowerów?

Radna zauważa też, że choć zamontowanie stojaka przy Inkubatorze Przedsiębiorczości (skrzyżowanie z Serbańską) było wskazywane przez mieszkańców jako dogodna lokalizacja, to jednak tego typu infrastruktura się w proponowanym miejscu nie pojawiła.

Reklama

„To doskonałe miejsce do posadowienia stojaków i stworzenia zadaszonego, rowerowego parkingu w pobliżu starówki” – zauważa, podkreślając, że za tą lokalizacją przemawia również fakt, że znajduje się ona pod kamerą miejskiego monitoringu, co sprawiłoby, że pozostawione[paywall] rowery byłyby bezpieczne i nie kusiły potencjalnych złodziei.

Problemem komunikacja piesza

Miasto do przedstawionych uwag i spostrzeżeń odnosi się, wyjaśniając, że stojaki zlokalizowane przy budynkach magistratu na ul. Ratuszowej i ul. Wodnej służą nie tylko mieszkańcom, ale też pracownikom urzędu i zostały zamontowane w tych miejscach na prośbę tych drugich i w uzgodnieniu z Wojewódzkim Podkarpackim Konserwatorem Zabytków.

Reklama

– Możliwość zamontowania stojaka rowerowego przed budynkiem urzędu na ul. Wodnej była konsultowana z Zarządem Dróg Miejskich. Jednak z uwagi na brak miejsca oraz możliwość zakłócania ruchu w ciągu komunikacyjnym pieszym, odstąpiono od jego montażu w tej lokalizacji – odniósł się do problemu zastępca prezydenta miasta Bartłomiej Barszczak.

W kwestii pomysłu montażu rampy doprowadzającej do stojaka rowerowego przed budynkiem przy ul. Ratuszowej wyjaśnił, że budowa takowej będzie możliwa, jeśli w budżecie miasta pojawią się wolne środki finansowe.

Reklama

Zdecyduje konserwator zabytków

Pojawiło się natomiast zielone światło w kwestii montażu stojaków rowerowych przy Przemyskim Inkubatorze Przedsiębiorczości i Innowacji. Gmina Miejska Przemyśl ma się zwrócić w tej sprawie ze stosownym wnioskiem do Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków. Jeśli ten się przychyli do pomysłu, stojaki w proponowanym miejscu zostaną zamontowane.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 29/09/2025 08:41
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama