W poniedziałek, 28 listopada, otwarty został salon gier hazardowych. Tego typu obiekt nie jest w Przeworsku nowością, bo podobne istnieją już w mieście od dawna. Kontrowersje wzbudziła jednak odległość tego miejsca od jednej ze szkół.
Temat powstania salonu gier jeden z mieszkańców wywołał już na sesji rady miasta, która odbyła się dzień po otwarciu obiektu, 29 listopada. – Przy Zespole Szkół Zawodowych, w odległości około 40 metrów, powstał salon gier hazardowych – powiedział podczas sesji przewodniczący Zarządu Osiedla nr 9 Adam Wójtowicz. Podkreślił, że obok tego obiektu zbiera się młodzież idąca do szkoły, a także wychodząca podczas przerw. Dodał, że efektem powstania takiego salonu gier hazardowych będzie parę patologii społecznych, zwłaszcza[paywall] wśród młodzieży szkolnej. Adam Wójtowicz zaznaczył również, że rozmawiał z wieloma osobami na osiedlu nr 9, które są przeciwne tego typu działalności w tym miejscu.
Dyrekcja szkoły wystosowała w tej sprawie pisma do: starosty powiatu przeworskiego, komendanta powiatowego policji w Przeworsku, Urzędu Celnego w Przemyślu, burmistrza Przeworska, prezesa Stowarzyszenia „Przeworsk – Powiat Bezpieczny” oraz do przewodniczącego Rady Miasta Przeworska. „Dyrekcja, nauczyciele i rodzice Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku wyrażają zaniepokojenie usytuowaniem w sąsiedztwie szkoły salonu gier, na ul. Krasickiego drugiego tego typu punktu. W trosce o dobro uczniów prosimy o pomoc w przeciwdziałaniu i zapobieganiu niewłaściwym i ryzykownym działaniom młodzieży wokół szkoły. Wyrażamy dezaprobatę, że wyrażono zgodę na tego typu punkt w pobliżu placówki oświatowej” – wyjaśnia we fragmencie pisma dyrekcja szkoły, której zależy, aby działający w tym miejscu salon gier został zlikwidowany.
– Nam chodzi o dobro uczniów. To miejsce jest dla nich kolejną pokusą na tej ulicy. Jeśli ktoś w to wpadnie, ciężko potem z tego wyjść, zwłaszcza, że w Przeworsku nie ma profesjonalnej pomocy dla ludzi, którzy się uzależnili od hazardu, od gier. Za chwilę może to dotyczyć naszych uczniów. My nie możemy tego tolerować i przyjmować ze spokojem, bo to rodzi zachowania ryzykowne. Nas najbardziej boli to, że ta lokalizacja jest tuż przy naszej szkole. Zdaję sobie sprawę, że jeśli ktoś będzie chciał pójść do takiego obiektu, to pójdzie i pół kilometra, a nawet na drugi koniec miasta, ale to jednak jest pokusa dla uczniów – mówi wicedyrektor ZSZ im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku Maria Głąb.
– W naszej szkole połowa młodzieży to osoby niepełnoletnie, ale naszym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo wszystkich, również tych, którzy skończyli 18 lat – dodaje dyrektor ZSZ w Przeworsku Stanisław Mrugała.
– W związku z wystąpieniem na sesji Rady Miasta Przeworska w sprawie prowadzenia przy ulicy Ignacego Krasickiego punktu gier hazardowych oraz pismem dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku w tej sprawie, komendant Straży Miejskiej w dniu 1 grudnia bieżącego roku wystąpił do Izby Celnej o przeprowadzenie kontroli w zakresie urządzania i prowadzenia gier hazardowych w trzech punktach powstałych na terenie miasta Przeworska, z podkreśleniem, że dwa salony gier znajdują się w niewielkiej odległości od szkół podstawowych i średnich, co w znacznym stopniu niepokoi dyrektorów i nauczycieli tych placówek – poinformował burmistrz Przeworska Leszek Kisiel.

fot.Barbara Chmura
Dyrektor ZSZ w Przeworsku Stanisław Mrugała i wicedyrektor Maria Głąb są zaniepokojeni obecnością salonu gier hazardowych w pobliżu szkoły.
– Pismo komendanta Straży Miejskiej w Przeworsku w zakresie urządzania i prowadzenia gier hazardowych w Przeworsku wpłynęło do Izby Celnej w Przemyślu 5 grudnia. Natomiast pismo dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku w tej samej sprawie wpłynęło 6 grudnia do Urzędu Celnego w Przemyślu. Oba zostały przekazane do odpowiednich komórek celem podjęcia stosownych czynności. Obecnie (wtorek, 6 grudnia br.) jest zbyt wcześnie, aby informować opinię publiczną o podjętych działaniach oraz ich efektach. Zwalczając szarą strefę w zakresie gier hazardowych, od początku tego roku funkcjonariusze Izby Celnej w Przemyślu przeprowadzili na terenie województwa podkarpackiego blisko 300 kontroli i zatrzymali ponad 1100 automatów do gier. Często dostęp do tego typu lokali jest utrudniony, pilnie strzeżony przez monitoring. Klienci identyfikowani są przez kamery instalowane przy drzwiach i wpuszczani indywidualnie do środka. Tylko w listopadzie br. w Przemyślu zajęliśmy 76 „jednorękich bandytów”. Wspólnie z policją Służba Celna sprawdziła 23 lokalizacje na terenie Przemyśla i wszczęła postępowania w stosunku do 5 firm organizujących ten proceder na terenie wspomnianego miasta. Natomiast w Przeworsku Służba Celna w tym roku przeprowadziła 12 takich działań, których wynikiem było zajęcie 33 automatów, na których urządzane były gry wbrew obowiązującym przepisom prawa – poinformowała Iwona Rzeźniczek z Izby Celnej w Przemyślu.
W całodobowym lokalu znajdują się 4 automaty do gry. W 3 z nich nie ma możliwości wrzucania drobnych pieniędzy, tzn. o nominałach niższych niż 10 zł. Do lokalu mają wstęp osoby powyżej 18 roku życia, nie jest w nim również prowadzona sprzedaż alkoholu. Osoba prowadząca interes twierdzi, że salon gier działa zgodnie z prawem, a problemy przedstawiciela zarządu osiedla są bezpodstawne i że nie można oceniać interesu po dwóch dniach działania. W opinii niektórych osób salon gier nie będzie miał negatywnego wpływu na młodzież szkolną, ponieważ równie dobrze mogłaby ona skorzystać z drugiego takiego obiektu, znajdującego się na tej samej ulicy. Obrońcy twierdzą także, że salon gier nie ma wpływu na negatywne zachowanie uczniów, którzy, jeszcze zanim lokal powstał, od zawsze gromadzili się w pobliżu tego miejsca podczas przerw i po lekcjach, paląc papierosy i spożywając alkohol.
6 grudnia zostaliśmy poinformowani przez osobę prowadzącą lokal, że na razie jest on nieczynny.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze