Reklama

Sezon na buraki

01/04/2016 19:00

Wielu ludzi w naszym kraju zastanawia się ostatnimi czasy nad przyczyną tak głębokiego podziału Polaków. Bo to, że podział ów ma miejsce – dociera do nas coraz wyraźniej. Dla niektórych jest to efekt długoletniego spory między PO a PiS, choć wydaje się, że w gruncie rzeczy mało kogo obchodzą różnice w programach partii politycznych. Dla innych źródłem napięcia jest pozycja ekonomiczna: a więc nieliczni bogaci przedsiębiorcy działając w swoim interesie pogarszają status mas pracowniczych.

Dla innych jeszcze istotę polsko-polskiego sporu są różnice obyczajowe: konserwatyści nie chcą zrozumieć liberałów i na odwrót. I pewnie wszystko to racja, każda z tych różnic ma jakieś znaczenia, ale wydaje mi się, że główną przyczyną poczucia braku wspólnoty w naszym społeczeństwie nie jest różnica poglądów, ale coraz bardziej od lat wzmacniające się „buractwo”.

„Burak” to pewny siebie egocentryk, który myśli, że zawsze ma rację, który nie liczy się ze zdaniem czy uczuciami innych, którego nie krępują żadne normy współżycia społecznego, bo jest dla siebie pępkiem świata i bardzo chce, by inni go za taki pępek też uznali. Burakiem można być niezależnie od poziomu wykształcenia, niezależnie od pochodzenia czy wyznawanego światopoglądu. Burakiem może być profesor wyższej uczelni, sprzedawca w sklepie, nauczyciel, kierowca, ksiądz lub dziennikarz. Może być nim oczywiście też polityk, niezależnie od tego czy jest z prawej czy z lewej strony, z opozycji czy z koalicji rządowej. Burak jest głośny, prostacki i kłamie nam w żywe oczy, a kiedy przyłapiemy go na kłamstwie - tylko się głośno z nas śmieje. Ludzie porządni, uprzejmi i niearoganccy, tacy którzy liczą się z cudzym zdaniem, których krępuje zwracanie innym uwagi, którzy szanują swego bliźniego (czasem bardziej niż samych siebie) są idealną glebą dla buraka. Na niej możne rosnąć spokojnie, bo wie, że tacy porządni ludzie nic mu nie zrobią. Może czasem i zdobędą się na odwagę i powiedzą burakowi, że źle czyni, ale jego to tylko może rozbawić.

I jeśli burak wygłasza poglądy obyczajowe, polityczne lub ekonomiczne – to robi to po to, by innych pognębić, a nie po to by dojść do wspólnego zdania. Burak często nie ma nawet swego zdania, a tylko przekonanie o swej wyższości. Jeśli zatem przypatrzymy się osobom, które biorą udział w naszym życiu publicznym, bardzo łatwo zobaczymy jak ludzie rozsądni, otwarci na cudze poglądy i wyważeni przegrywają z burakami z kretesem: wyśmiani, zakrzyczani lub zignorowani.

Zatem być może właśnie dlatego, że buraków wokół nas coraz więcej, nasze życie polityczne, społeczne i intelektualne schodzi na psy. 
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2016-04-01 19:22:12

    Sami na to przyzwoliliśmy.Rządzi demokratyczna większość - czyli dwóch meneli przegłosuje zawsze profesora i trzeba żyć jak menele chcą.O tak zdaje się....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gnat - niezalogowany 2016-04-02 12:40:24

    Czyli buractwo panoszy się w zniewolonej Polsce.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2016-04-15 18:47:44

    Swego czasu znany polski polityk Korwin  Mikke  powiedział   że demokracja , to taki k... ki ustrój , w którym   wspomniani wczesniej menele przegłosują, co zechcą , bo wystarczy tylko mieć większość . I mimo ,że nie przepadam za tak skrajnymi poglądami , to  coś w tym jest. Ale niech Pan Juszczyk  zauważy ,że przez ostatnie 8 lat  rządzili   liberałowie , masoni  ; część z nich pochodzenia żydowskiego  , mimo ,że jak  ci  ludzie   wspominają , " jest ich garstka  w Polsce". I to właśnie oni  poprzez swoje  zachowania   wywołali  skrajne , tak już skrajne podziały w społeczeństwie polskim . Przykłady ? Proszę. W 1999 w czasie jakiegoś marszu w Łodzi, ten stary pieniacz Niesiołowski , wyzwał od k..w  krzyczącą do niego kobietę . Innym razem   minister Sikorski   powiedział w bezczelny sposób ,że" po to się jest ministrem ,żeby na koszt  podatnika  , jeść wspomniane  ośmiorniczki". Wnuczek wehrmachtowca  , czyli her thusk   innym razem stwierdzał ,że   "polskość , to wstydliwość ". Innym razem zachował się jak cham  , mówiąc , "że nawet nie ma  z kim przegrać wyborów . Idiota Palikot przeciez biegał po sejmie krzycząc ,że "nie ma Boga " ,  zachęcał do palenia trawki ,  szerzył ideologię transwestytów i innych bandytów .Był taki u  niego poseł  ,skazany prawomocnym wyrokiem za brutalne   pobicie. Sam fakt biegania na skargę do Brukselki , gdzie tak naprawdę rządzą Niemcy , poprzez podstawionych przez siebie ludzi  /jednym z nich   za zasługi w podporządkowaniu Polski jest her Thusk , syn wehrmachtowca/ , ażeby nie drażnić całych społeczeństw ,  jest dla samych  i nie tylko Polaków  czymś upokarzającym . zwłaszcza   gnębionych w czasie  przeróżnych wojen  przez nich właśnie . a Pan tu mówi    lub sugeruje  winę tylko jednej strony.  A oddanie  w bezczelny sposób  prowadzenie śledztwa   w sprawie katastrofy w Smoleńsku  Rosjanom , zamiast samemu zająć się tą sprawą  . Wyobraża Pan sobie sytuację , w której to  np. Niemcy, Amerykanie , Francuzi czy inny rząd oddaje śledztwo  Rosjanom ? Nie przesądzam tu sprawy o winie , lecz piszę tylko o śledztwie . Przecież tu chodziło tej kreaturze , ówczesnemu Thuskowi , o upokorzenie ówczesnej opozycji . I to mu się, tak udało . A teraz jakieś żale  . Idąc dalej , co z tak zwanymi polskimi europosłami    z PO , Sld , PSL, którzy układali  treść  deklaracji przeciw Polsce. "  Przecież to wiadomo było,ze musi wywołać i wywołała zdecydowany protest i o to tym kanaliom , tak kanaliom chodziło ,ażeby nie było w Polsce spokoju , ażeby ciągle było głośno .Że co  Trybunał Konstytucyjny . ? Jeśli by nie TK , to znależliby inny pretekst. Oni nie potrafią po prostu PRZEGRYWAĆ , CO ZARZUCALI ÓWCZESNEJ OPOZYCJI, A SAMI WŁAŚNIE TAK SIĘ     ZACHOWUJĄ.  NIKT NIE WIE   JAK POTOCZĄ SIĘ SPRAWY W POLSCE ,ALE  JUŻ SUGEROWANE  PRZE NIEKTÓRYCH REFERENDUM W SPRAWIE WYJŚCIA POLSKI Z TEJ WROGIEJ DLA POLSKI ORGANIZACJI  ZWANEJ   UE , JEST  I BĘDZIE CORAZ BARDZIEJ PODNOSZONE  , ZWŁASZCZA  ,JEŻELI  ZA 2 / DWA / MIESIĄCE PODOBNE REFERENDUM w  WIELKIEJ   BRYTANII ,  WYGRAJĄ ZWOLENNICY WYJŚCIA ZE STRUKTUR  UE .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama