Reklama

Śmieci zalegały ok. 3 tygodni. Miasto: to przez auta, śnieg i brak współpracy

– Na podwórzu przy ulicy Osińskich 5 od kilkunastu dni zalegają śmieci. Leżą tak od dnia, kiedy zaczęły się te duże śniegi – sygnalizował 24 lutego Czytelnik. Sprawdziliśmy, dlaczego odpady nie są wywożone.

Chodzi o podwórko znajduje się pomiędzy ulicami: Osińskich, Władycze i Śnigurskiego. Kosze należą do wspólnot z dwóch pierwszych ulic. 

Dlaczego nie odbierano śmieci? Zapytaliśmy w magistracie. – W związku z bardzo trudną sytuacją, spowodowaną intensywnymi opadami śniegu, w ostatnich dniach nasze służby często napotykają na brak możliwości dojazdu do posesji i osłon śmietnikowych. Z takim problemem zmagamy się na przykład od ponad dwóch tygodni przy ulicy Władycze[paywall] – wyjaśniła Agata Czereba, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Przemyślu.– Nasze służby komunalne we współpracy ze strażą miejską niejednokrotnie prosiły zmotoryzowanych mieszkańców ulicy o zapewnienie swobodnego dostępu do pojemników. W obecnej sytuacji nawet najmniejsze z aut, jakimi dysponuje przemyskie PGK – mimo podjętych wielu prób – nie jest w stanie odebrać stamtąd nieczystości. Przypominamy, że regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy miejskiej Przemyśl jasno wskazuje, iż pojemniki do zbierania odpadów komunalnych powinny być ustawione tak, aby umożliwić dojazd do nich samochodu przystosowanego do odbierania odpadów komunalnych. Jest to obowiązkiem mieszkańców, wspólnot lub zarządców nieruchomości – dodaje.

Zalegający śnieg

Z oceną magistratu nie zgadza się mieszkaniec osiedla. Zaznacza, że pojazdy parkują w tym miejscu od zawsze, mimo to dotąd śmieci odbierano regularnie. – W mojej ocenie to jest odwracanie kota ogonem. Wystarczy przejść się i zobaczyć ten wjazd na osiedle. Na chodniku parkują zawsze maksymalnie 3 auta i śmieciarki bez problemu wjeżdżały. Problemem rzeczywiście może być zalegający śnieg, ale śnieg miał być z tych ulic wywieziony dawno, a nie zrobiono tego do tej pory – zaznacza.

Faktycznie, na stronie przemyskiego UM widnieje wpis informujący, że: „w piątek, 19 lutego śnieg będzie wywożony z ulic Śnigurskiego, Władycze, Bibliotecznej, Kmity oraz Grodzkiej”.

Przy Władycze tak się jednak nie stało. Dlaczego zatem – mimo zapowiedzi – nie wywieziono zasp akurat z tego newralgicznego miejsca?

– Faktem jest, że w ubiegły piątek służby miejskie planowały wywiezienie hałd śniegu ze wskazanych ulic. W tym samym komunikacie prosiliśmy zmotoryzowanych mieszkańców o zabranie swoich pojazdów przed godziną 19 (w tym i pozostałych dniach, w których trwała akcja) z miejsc, które miały być poddane oczyszczaniu z zalegającego śniegu. Prosiliśmy o to, bowiem zdecydowanie ułatwiłoby to ekipom sprzątającym pracę i całkowite uprzątnięcie ulic. Niestety pozostawione we wspomnianych rejonach samochody uniemożliwiły pracę naszym służbom. Z podobnym problemem spotkaliśmy się m.in. na ulicy Słowackiego. W związku z powyższym musieliśmy przeprowadzić akcję w innej części miasta, gdzie przedsięwzięcie było możliwe do zrealizowania – odpowiada rzecznik UM.

Reklama

Byle do odwilży

– Rozczarowanych tą sytuacją przepraszamy za wszelkie niedogodności. Zapewniamy jednak, że nasze służby robiły wszystko, by ułatwić mieszkańcom naszego miasta poruszanie się po nim w czasie, gdy drogi i chodniki sparaliżowały niezwykle intensywne opady śniegu. W przypadku wywożenia zalegających hałd śnieżnych – aby akcja ta mogła być przeprowadzona sprawnie i – przede wszystkim – skutecznie, potrzebna była życzliwość i współpraca mieszkańców. W niektórych miejscach niestety jej zabrakło – podsumowuje A. Czereba.

25 bm. służby miejskie uprzątnęły zalegające od dłuższego czasu śmieci. Niewywiezione hałdy śniegu stopniały.


AN
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Kik - niezalogowany 2021-03-04 18:23:20

    Zarządca nie zrobił dojazdu. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Flora - niezalogowany 2021-03-04 19:29:10

    Umowa przewiduje co tygodniowy odbiór odpadów.Jeżeli ich nie odbierano to należy za ten okres nie naliczac opłaty.Radni co wy na to???? bo po prezydenciku wiele sie nie spodziewam i pozostaje tylko Sad i nalezało by walczyc o swoje.Jak wykurzyli winowajce to i na szefa winowajcy tez trzeba zadziałac odpowiednio.Rada powinna podjac uchwałę co do tego tematu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    aadf - niezalogowany 2021-03-04 21:59:02

    A cóż to 3 tygodnie w Przemyślu w niektórych miejscach śmieci zalegają od 50 lat .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości