Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu podpisał porozumienie z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym. Dzięki niemu funkcjonariusze mają dostęp do bazy o posiadaczach ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
– Porozumienie zostało podpisane 8 sierpnia br. w siedzibie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w Warszawie – informuje starszy chorąży Anna Michalska z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu. – BiOSG reprezentował komendant Oddziału płk SG dr Piotr Patla, natomiast UFG – prezes zarządu pani Elżbieta Wanat-Połeć oraz członek zarządu Małgorzata Ślepowrońska. BiOSG jest pierwszym oddziałem w Straży Granicznej, który zawarł porozumienie z UFG. Dzięki niemu funkcjonariusze BiOSG prowadzący kontrolę[paywall] graniczną w drogowych przejściach oraz kontrolę drogową wewnątrz kraju, będą mieli bezpośredni dostęp do bazy danych UFG, przy pomocy której zweryfikują czy osoba kontrolowana nie posiada przy sobie tylko polisy OC czy w ogóle nie posiada takiego ubezpieczenia – wyjaśnia Michalska.
System informatyczny UFG, który już wkrótce zostanie zainstalowany we wszystkich przejściach granicznych oraz na placówkach BiOSG, umożliwi również wysłanie do UFG tzw. e-zawiadomień, czyli zawiadomień w formie elektronicznej o ujawnionych posiadaczach pojazdu, którzy nie mają ważnej umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Do tej pory odbywało się to poprzez wysyłanie faksów.
– Podpisanie porozumienia poprzedzone było ponad rocznym testowaniem tego typu rozwiązania na drogowym przejściu granicznym w Korczowej – kontynuuje starszy chorąży Michalska. – Test wypadł pozytywnie stąd obustronna inicjatywa o sformalizowaniu współpracy w tym zakresie – zapewnia.
Od początku tego roku funkcjonariusze BOSG ujawnili 900 przypadków, kiedy właściciele pojazdów mechanicznych nie posiadali obowiązkowego ubezpieczenia OC. W 2015 roku takich zdarzeń było 1200.
– Na podstawie ustawy z dnia 22 maja 2003 r.o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, funkcjonariusze Straży Granicznej są zobowiązani do przeprowadzania kontroli spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez posiadaczy pojazdów mechanicznych – mówi Michalska. – Strażnicy graniczni mają również obowiązek zawiadomić UFG o nieokazaniu przez osobę kontrolowaną dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów mechanicznych lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie. UFG jest organem właściwym w zakresie egzekucji należności pieniężnych w związku z kontrolą spełnienia obowiązku zawierania umów obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej – kończy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.To juz jest Przesada! Jeszcze fotoradary im dajcie mają pilnowac porządku i szczelności grnicy a nie sprawdzac oc
niech sie sami sprawdzaja.pewien pan ma trzy auta motor mieszkanie dom ciekawe za co hehe
Haha, UFG działa, niedługo każdego kto wyjeżdża z własnego podwórka będą sprawdzać http://aeger.pl/co-to-jest-ufg-i-kiedy-wyplaca-odszkodowanie/
To juz jest Przesada! Jeszcze fotoradary im dajcie mają pilnowac porządku i szczelności grnicy a nie sprawdzac oc
niech sie sami sprawdzaja.pewien pan ma trzy auta motor mieszkanie dom ciekawe za co hehe
Haha, UFG działa, niedługo każdego kto wyjeżdża z własnego podwórka będą sprawdzać http://aeger.pl/co-to-jest-ufg-i-kiedy-wyplaca-odszkodowanie/