Reklama

System kaucyjny rozpala emocje. Mieszkańcy skarżą się na problemy


Testowany od jakiegoś czasu przez użytkowników system kaucyjny okazuje się mieć sporo niedociągnięć. Wskazują na to telefony, jakie rozdzwoniły się w naszej redakcji. Podobne odbiera Miejski Rzecznik Konsumentów w Przemyślu Krzysztof Drabik. Mieszkańcy skarżą się m.in. na psujące się non stop butelkomaty oraz odmowy wypłaty gotówki i zmuszanie do przyjęcia bonu na zakupy.


System kaucyjny ruszył kilka miesięcy temu. W założeniu rozwiązanie miało uprościć recykling i zwiększyć odzysk surowców. Okazuje się jednak, że zarówno sklepy, które zobowiązane zostały do przyjmowania opakowań, jak i sami klienci traktują go raczej jak „kukułcze jajo”. A to powoduje niesnaski i nierzadko mało przyjemne konfrontacje na linii klient – sprzedawca. Wie coś o tym Miejski Rzecznik Konsumentów w Przemyślu Krzysztof Drabik.

Zarówno do niego, jak i do naszej redakcji docierają sygnały od sfrustrowanych klientów, którzy skarżą się między innymi na formę zwrotu kaucji.

Reklama

– Niedawno zwracałem w jednym z przemyskich sklepów plastikowe butelki po napojach. Zamiast gotówki otrzymałem do ręki bon, który trzeba zrealizować w tym samym miejscu. Tyle że ja zakupów robić na siłę nie chciałem, a akurat potrzebowałem drobnych. Ekspedientka nie chciała słyszeć o tym, że do zwrotu kaucji w formie gotówki jako klient mam prawo w świetle obowiązujących przepisów. Usłyszałem, że mimo tej wiedzy sprzedawca zobowiązany został do trzymania się wewnętrznych wytycznych sklepu. Skończyło się więc na konfrontacji z kierownikiem, po której ostatecznie gotówkę otrzymałem. Pytanie jednak, czy tak to powinno wyglądać? – przedstawił sytuację z życia wziętą mieszkaniec Przemyśla.

Reklama

Co powinien zrobić klient w sytuacji, kiedy sprzedawca odmawia mu zamiany bonu na gotówkę[paywall]?

– Każdy sprzedawca zobowiązany jest do zwrotu kaucji w formie pieniężnej, jednak przy zwrocie opakowań do butelkomatu najczęściej drukowany jest bon lub kupon z kwotą kaucji. Z bonem kaucyjnym klient jak najbardziej ma prawo udać się do kasy sklepu, do którego należy automat i zażądać wypłaty pieniędzy w formie gotówki. Sklep nie może uzależniać wypłaty od dokonania w nim zakupów, jest to sprzeczne z przepisami w tym zakresie. Jeśli spotykamy się z odmową, powinniśmy poprosić o przywołanie kierownika sklepu, a ten nie może odmówić wypłacenia gotówki. Jeśli i to nie poskutkuje, należy zgłosić ten fakt do Inspekcji Handlowej, która podejmuje działania mające na celu ochronę interesów klientów – wyjaśnia K. Drabik.

Reklama

– Właściciele sklepów nierzadko naginają odgórne przepisy i próbują wymusić na kliencie wydanie pieniędzy w ich sklepie, ale to nieuprawnione działania – dodaje.

Nagminne awarie i odmowy

Drugim problemem, na jaki skarżą się czytelnicy, są częste awarie butelkomatów i nieprzyjmowanie opakowań przez sklep w takiej sytuacji.

– Te awarie są nagminne. Jesteś do południa na zakupach i widzisz działający butelkomat, a już po południu, kiedy przyjeżdżasz z nagromadzonymi w domu butelkami i puszkami, okazuje się, że zastajesz na nim kartkę z informacją „Przepraszamy awaria”. Na tym się kończy i zmuszony jesteś do wędrówki do innego sklepu, bo sprzedawca rozkłada ręce i mówi, że to nie jego wina, że urządzenie nie działa i nic nie może zrobić – pożalił się dzwoniący do redakcji mężczyzna.

Reklama

Jak w takiej sytuacji powinna wyglądać prawidłowa reakcja sklepu?

– W świetle obowiązujących przepisów w przypadku awarii butelkomatu sklep zobowiązany jest przyjąć od nas opakowania ręcznie. I wypłacić zwrot kaucji. Konsumenci muszą znać swoje prawa i umieć je egzekwować – mówi Miejski Rzecznik Konsumentów, działający przy Urzędzie Miejskim w Przemyślu.

– Nagminne psucie się butelkomatów, jak podejrzewam, bywa niekiedy celowym działaniem. Ale nawet w sytuacji awarii sprzedawca musi nam wypłacić kaucję. Należy się powołać na przepisy, które regulują te kwestie, a w razie potrzeby wezwać kierownika sklepu, a w ostateczności zgłosić problem Inspekcji Handlowej. Ta ma możliwość egzekwowania przepisów w tym zakresie – tłumaczy K. Drabik.

Reklama

W kontaktach ze sklepami warto zatem znać swoje prawa. Sklepy nie mogą omijać odgórnych przepisów, a wprowadzony system kaucyjny nie powinien być zmartwieniem klienta.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 18/03/2026 16:22
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama