Testowany od jakiegoś czasu przez użytkowników system kaucyjny okazuje się mieć sporo niedociągnięć. Wskazują na to telefony, jakie rozdzwoniły się w naszej redakcji. Podobne odbiera Miejski Rzecznik Konsumentów w Przemyślu Krzysztof Drabik. Mieszkańcy skarżą się m.in. na psujące się non stop butelkomaty oraz odmowy wypłaty gotówki i zmuszanie do przyjęcia bonu na zakupy.
System kaucyjny ruszył kilka miesięcy temu. W założeniu rozwiązanie miało uprościć recykling i zwiększyć odzysk surowców. Okazuje się jednak, że zarówno sklepy, które zobowiązane zostały do przyjmowania opakowań, jak i sami klienci traktują go raczej jak „kukułcze jajo”. A to powoduje niesnaski i nierzadko mało przyjemne konfrontacje na linii klient – sprzedawca. Wie coś o tym Miejski Rzecznik Konsumentów w Przemyślu Krzysztof Drabik.
Zarówno do niego, jak i do naszej redakcji docierają sygnały od sfrustrowanych klientów, którzy skarżą się między innymi na formę zwrotu kaucji.

– Niedawno zwracałem w jednym z przemyskich sklepów plastikowe butelki po napojach. Zamiast gotówki otrzymałem do ręki bon, który trzeba zrealizować w tym samym miejscu. Tyle że ja zakupów robić na siłę nie chciałem, a akurat potrzebowałem drobnych. Ekspedientka nie chciała słyszeć o tym, że do zwrotu kaucji w formie gotówki jako klient mam prawo w świetle obowiązujących przepisów. Usłyszałem, że mimo tej wiedzy sprzedawca zobowiązany został do trzymania się wewnętrznych wytycznych sklepu. Skończyło się więc na konfrontacji z kierownikiem, po której ostatecznie gotówkę otrzymałem. Pytanie jednak, czy tak to powinno wyglądać? – przedstawił sytuację z życia wziętą mieszkaniec Przemyśla.
Reklama
Co powinien zrobić klient w sytuacji, kiedy sprzedawca odmawia mu zamiany bonu na gotówkę[paywall]?
– Każdy sprzedawca zobowiązany jest do zwrotu kaucji w formie pieniężnej, jednak przy zwrocie opakowań do butelkomatu najczęściej drukowany jest bon lub kupon z kwotą kaucji. Z bonem kaucyjnym klient jak najbardziej ma prawo udać się do kasy sklepu, do którego należy automat i zażądać wypłaty pieniędzy w formie gotówki. Sklep nie może uzależniać wypłaty od dokonania w nim zakupów, jest to sprzeczne z przepisami w tym zakresie. Jeśli spotykamy się z odmową, powinniśmy poprosić o przywołanie kierownika sklepu, a ten nie może odmówić wypłacenia gotówki. Jeśli i to nie poskutkuje, należy zgłosić ten fakt do Inspekcji Handlowej, która podejmuje działania mające na celu ochronę interesów klientów – wyjaśnia K. Drabik.
Reklama
– Właściciele sklepów nierzadko naginają odgórne przepisy i próbują wymusić na kliencie wydanie pieniędzy w ich sklepie, ale to nieuprawnione działania – dodaje.
Drugim problemem, na jaki skarżą się czytelnicy, są częste awarie butelkomatów i nieprzyjmowanie opakowań przez sklep w takiej sytuacji.
– Te awarie są nagminne. Jesteś do południa na zakupach i widzisz działający butelkomat, a już po południu, kiedy przyjeżdżasz z nagromadzonymi w domu butelkami i puszkami, okazuje się, że zastajesz na nim kartkę z informacją „Przepraszamy awaria”. Na tym się kończy i zmuszony jesteś do wędrówki do innego sklepu, bo sprzedawca rozkłada ręce i mówi, że to nie jego wina, że urządzenie nie działa i nic nie może zrobić – pożalił się dzwoniący do redakcji mężczyzna.
Reklama
Jak w takiej sytuacji powinna wyglądać prawidłowa reakcja sklepu?
– W świetle obowiązujących przepisów w przypadku awarii butelkomatu sklep zobowiązany jest przyjąć od nas opakowania ręcznie. I wypłacić zwrot kaucji. Konsumenci muszą znać swoje prawa i umieć je egzekwować – mówi Miejski Rzecznik Konsumentów, działający przy Urzędzie Miejskim w Przemyślu.
– Nagminne psucie się butelkomatów, jak podejrzewam, bywa niekiedy celowym działaniem. Ale nawet w sytuacji awarii sprzedawca musi nam wypłacić kaucję. Należy się powołać na przepisy, które regulują te kwestie, a w razie potrzeby wezwać kierownika sklepu, a w ostateczności zgłosić problem Inspekcji Handlowej. Ta ma możliwość egzekwowania przepisów w tym zakresie – tłumaczy K. Drabik.
W kontaktach ze sklepami warto zatem znać swoje prawa. Sklepy nie mogą omijać odgórnych przepisów, a wprowadzony system kaucyjny nie powinien być zmartwieniem klienta.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze